Čepro nepřestane obchodovat s Agrofertem. Právní analýzu však tají

  13:00aktualizováno  13:00
Státem vlastněná společnost Čepro si nechala v červnu zpracovat právní analýzu, zda může kvůli údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nadále obchodovat s holdingem Agrofert. Podle ní firmy z holdingu nemůže vylučovat z veřejných zakázek. Samotnou analýzu však zveřejnit odmítá.

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku | foto:  Dan Materna, MAFRA

Společnost tvrdí, že nemá povinnost poskytovat veřejnosti informace o své činnosti. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím by je jako státem vlastněná firma měla novinářům i běžným občanům poskytovat.

Firma odmítla poskytnout Českému rozhlasu dokument týkající se analýzy obchodování s holdingem Agrofert. Ten si nechala sama zpracovat letos v červnu kvůli předběžným auditům Evropské komise týkajícím se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Fotogalerie

Babiš Agrofert v roce 2017 převedl do svěřenského fondu. Čepru dodává biopaliva. Od toho roku objem veřejných zakázek, které holding získal, dosáhl 5,3 miliard korun.

Podle zákona o střetu zájmů, kvůli kterému premiér své firmy do svěřenského fondu vložil, se nesmí o veřejné zakázky ucházet firma ovládaná z více než čtvrtiny veřejným funkcionářem. Kvůli tomu se vedení Čepra rozhodlo nechat si vypracovat právní analýzu obchodů s Agrofertem.

Podnik k analýze na dotaz Lidových novin z tohoto týdne odpověděla, že v současné době nemá povinnost ani oprávnění vylučovat firmy z holdingu Agrofert z účasti na veřejných zakázkách kvůli zákonu o střetu zájmů.

Firma poté na žádost Českého rozhlasu o zveřejnění právní analýzy reagovala slovy, že „jakožto soukromoprávní akciová společnost není povinným subjektem, kterému by byla uložena povinnost poskytovat informace vztahující se k jeho působnosti“.

Celníci rozbili gang, který na Plzeňsku odčerpával pohonné hmoty

Firma se odkazuje na rozhodnutí soudu z roku 2018, který tvrdí, že tuto povinnost Čepro nemá. Existuje však novější rozhodnutí soudu z dubna letošního roku, které tvrdí pravý opak. Proti tomu se firma odvolala a nyní se čeká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Ten ponechal zatím v platnosti první rozhodnutí, proti tomu se však staví někteří advokáti. Podle nich by mělo platit to pozdější rozhodnutí, které firmě ukládá informace poskytovat.

Je to nepopulární stanovisko, připouští ředitel firmy

Čepro i přes odmítavý postoj ke zveřejnění celé analýzy poskytlo novinářům své stanovisko k obchodování s Agrofertem. Analýza podle firmy tvrdí, že svěřenský fond není fyzickou ani právnickou osobou a proto nenaplňuje právní definici ovládané osoby.

Vznikem fondu vzniklo oddělené nezávislé vlastnictví, které spravuje správce fondu. „Lze konstatovat, že žádný veřejný funkcionář nevlastní jakýkoliv podíl ve společnosti Agrofert ani ve společnostech do něj náležejících,“ stojí v dokumentu.

Z tohoto důvodu firma nevylučuje Agrofert z veřejných zakázek. Generální ředitel podniku Jan Duspěva pro Lidové noviny uvedl, že za závěry si firma stojí. „Jsem si vědom toho, že toto stanovisko může být nepopulární,“ řekl.

Podle Duspěvy by s Čepro s holdingem přestalo obchodovat v momentě, kdy by soud rozhodl, že ovládající osobou Agrofertu je veřejný funkcionář.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Střídání v Afghánistánu. Vojáky z Přáslavic vystřídali výsadkáři z Chrudimi

Česká armáda v Afghánistánu vystřídala jednotku střežící spojeneckou základnu Bagrám. Rotu, kterou tvořili zejména...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Najdete na iDNES.cz