Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

  13:23aktualizováno  13:23
Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté spolku Permanent Miroslava Štěrbová a Jaroslav Štencl, kteří svádějí boj se zinkovnou v Nymburku, získali letos Ceny za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Kromě symbolického ocenění práce inkasovali také finanční prémii.

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. V letošním roce se jejich držiteli stali Jana Moravcová (na snímku), Lukáš Blažej a spolek Permanent. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Korupce je rakovina společnosti, to ocenění je spíše symbolické, není to o penězích, ale o podpoře,“ řekl zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček.

„Jsme divoký sever,“ řekla po přijetí ceny 63 504 korun od fondu Jana Moravcová, která vedla pobočku inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem. Mezi kauzy, za které ji Janečkův fond ocenil, bylo uvádění do provozu Lihovaru v Trmicích u Ústí nad Labem, kdy se ČIŽP postavil na stranu občanů stěžujících si na výrazný zápach.

Ústecká pobočka inspekce se postavila také proti solární elektrárně v Krušných horách u obce Moldava, kterou postavila společnost z více než poloviny vlastněná později za korupci odsouzeným Alexandrem Novákem, jenž byl v médiích řazen mezi takzvané „kmotry“ ODS. Moravcová podle Janečkova fondu skončila, když se začala inspekce zabývat průsaky z odkaliště vlastněného z ČEZ, s tím, že by mohlo jít o závažnou ekologickou újmu.

Fotogalerie

Druhou Cenu za odvahu a 30 492 korun od Janečka převzal dvaadvacetiletý student práv z Ústí nad Labem a člen Pirátů Lukáš Blažej, který začal „šťourat“ v odměnách pro vedoucí úřadu na městském magistrátu a je také zodpovědný za rozsudek, který městskému zastupitelstvu zakazuje bránit občanům vystoupit na zasedání.

Aktuálně Blažej usiluje o zrušení stavebního povolení pro vily politiků, kteří privatizovali pozemky u Habrovického rybníka, změnili územní plán a následně zahájili stavbu bez ohledu na zvláště chráněné živočichy.

Janečkovy vzorečky pro výpočet ocenění

Jak přišel Nadační fond proti korupci na výši Cen za odvahu - 63 504, 30 492 a 18 396 korun? Zakladatel fondu Karel Janeček výši symbolické dotace odvážným lidem stanovil jako (12x21)², 12x21x121 a 12x21x173. Proč právě tato čísla a ne jiná, to tuší jen matematik Janeček a nikdo od něj klíč k vysvětlení jeho vzorečků nevyžadoval.

Městští úředníci na něj dali už čtyři trestní oznámení, ale všechna byla odložena a komisař dokonce v jednom z usnesení uvedl: „Podání tedy neobsahuje žádné skutečnosti o spáchání trestné činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení Statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.“

Třetí cenu a 18 396 korun získal spolek občanů Permanent, za kterou ocenění převzali Miroslava Štěrbová a Jaroslav Štencl. Zástupci spolku poukazoval na nepřípustný zápach ze zinkovny v Nymburku. Posléze zjistili, že provoz zinkovny nebyl řádně zkolaudován, a proto se právní cestou snaží o zastavení provozu. „Ničí životní prostředí v Nymburku a to jsme si nemohli nechat líbit,“ řekla Štěrbová.

Ceny za odvahu uděluje protikorupční fond od roku 2011. V minulých letech byli oceněni například občanský aktivista Jakub Čech nebo senátor zvolený za Piráty, dříve náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Drsné dětské hry. Nezletilí surově mlátí náhodné oběti, zahánějí nudu

Ilustrační snímek

Vyhlédnou si náhodnou oběť, kterou poté bezdůvodně zmlátí. Vše si natáčejí a video poté vyvěsí na internet. Dětští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz