Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

  13:23aktualizováno  13:23
Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté spolku Permanent Miroslava Štěrbová a Jaroslav Štencl, kteří svádějí boj se zinkovnou v Nymburku, získali letos Ceny za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Kromě symbolického ocenění práce inkasovali také finanční prémii.

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. V letošním roce se jejich držiteli stali Jana Moravcová (na snímku), Lukáš Blažej a spolek Permanent. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Korupce je rakovina společnosti, to ocenění je spíše symbolické, není to o penězích, ale o podpoře,“ řekl zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček.

„Jsme divoký sever,“ řekla po přijetí ceny 63 504 korun od fondu Jana Moravcová, která vedla pobočku inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem. Mezi kauzy, za které ji Janečkův fond ocenil, bylo uvádění do provozu Lihovaru v Trmicích u Ústí nad Labem, kdy se ČIŽP postavil na stranu občanů stěžujících si na výrazný zápach.

Ústecká pobočka inspekce se postavila také proti solární elektrárně v Krušných horách u obce Moldava, kterou postavila společnost z více než poloviny vlastněná později za korupci odsouzeným Alexandrem Novákem, jenž byl v médiích řazen mezi takzvané „kmotry“ ODS. Moravcová podle Janečkova fondu skončila, když se začala inspekce zabývat průsaky z odkaliště vlastněného z ČEZ, s tím, že by mohlo jít o závažnou ekologickou újmu.

Fotogalerie

Druhou Cenu za odvahu a 30 492 korun od Janečka převzal dvaadvacetiletý student práv z Ústí nad Labem a člen Pirátů Lukáš Blažej, který začal „šťourat“ v odměnách pro vedoucí úřadu na městském magistrátu a je také zodpovědný za rozsudek, který městskému zastupitelstvu zakazuje bránit občanům vystoupit na zasedání.

Aktuálně Blažej usiluje o zrušení stavebního povolení pro vily politiků, kteří privatizovali pozemky u Habrovického rybníka, změnili územní plán a následně zahájili stavbu bez ohledu na zvláště chráněné živočichy.

Janečkovy vzorečky pro výpočet ocenění

Jak přišel Nadační fond proti korupci na výši Cen za odvahu - 63 504, 30 492 a 18 396 korun? Zakladatel fondu Karel Janeček výši symbolické dotace odvážným lidem stanovil jako (12x21)², 12x21x121 a 12x21x173. Proč právě tato čísla a ne jiná, to tuší jen matematik Janeček a nikdo od něj klíč k vysvětlení jeho vzorečků nevyžadoval.

Městští úředníci na něj dali už čtyři trestní oznámení, ale všechna byla odložena a komisař dokonce v jednom z usnesení uvedl: „Podání tedy neobsahuje žádné skutečnosti o spáchání trestné činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení Statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.“

Třetí cenu a 18 396 korun získal spolek občanů Permanent, za kterou ocenění převzali Miroslava Štěrbová a Jaroslav Štencl. Zástupci spolku poukazoval na nepřípustný zápach ze zinkovny v Nymburku. Posléze zjistili, že provoz zinkovny nebyl řádně zkolaudován, a proto se právní cestou snaží o zastavení provozu. „Ničí životní prostředí v Nymburku a to jsme si nemohli nechat líbit,“ řekla Štěrbová.

Ceny za odvahu uděluje protikorupční fond od roku 2011. V minulých letech byli oceněni například občanský aktivista Jakub Čech nebo senátor zvolený za Piráty, dříve náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Mynář se podle exministra spravedlnosti mohl dopustit trestného činu

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Jednáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se scházel s některými soudci, by se podle exministra spravedlnosti...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Najdete na iDNES.cz