Cenu Dlouhodobý slídil letos porota přejmenovala na Dlouhodobého spoluviníka. „Ocenění“ získal Ústavním soud, a to za několikaleté čekání na rozsudek ve věci využívání genetických dat policií. Není aktivním slídilem, ale kvůli své neaktivitě je podle poroty spoluviníkem situace.
Soud má od ledna 2018 na stole návrh na zrušení oprávnění policie odebírat pro budoucí použití genetické vzorky širokému spektru lidí. Jde o právní úpravu, o níž policie opírá i existenci kriminalistické databáze DNA.
„Ta databáze je hodně kontroverzní, problém je v tom, že pravidla jsou regulována pouze kanceláří policejního prezident a veřejnost se k nim nemá šanci dostat. Nejsou nastavena ani pravidla pro jejich likvidaci, takže v databázi jsou genetické profily lidí, které by tam být vůbec neměly,“ uvedl důvody pro udělení anticeny advokát Jan Vobořil.
Špionážní program v politickém boji v Polsku
Úředním slídilem se stala polská vláda, a to za zneužívání špionážního systému Pegasus proti politické opozici, zejména v parlamentních volbách v roce 2019, které vyhrála strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského. Polská vláda nákup i použití systému nakonec přiznala, nicméně zneužití v politickém boji odmítá. Faktem nicméně je, že polské zpravodajské služby vedou přímo ministři polské vlády
Pegasus dokáže nabourat jakýkoli operační systém a získává naprostou kontrolu nad telefonem. Ovládnutí zařízení je přitom pro uživatele jen obtížně odhalitelné. Program se dokáže dostat k SMS, fotografiím i kontaktům. Umí odposlouchávat hovory a má přístup i k fotoaparátu. Má přehled o tom, jaká znaky se v telefonu zadávají, takže získá přístup k heslům. Dokáže sledovat i polohu telefonu.
Neetické sledování výkonu zaměstnanců
Cenu Firemní slídil pak dostal e-shop na prodej potravin Rohlík.cz, který měří rychlost každého úkonu přípravy zakázky ve skladu i během jejího doručování, sleduje způsob řízení kurýrů a jejich polohu, kontroluje teplotu v autě, nahrává jejich rozhovory s dispečinkem, sleduje jejich zákaznické hodnocení. Za naměřené prohřešky či nedostatečný výkon pracovníků jsou penalizováni.
„Umožňuje to bezprecedentní kontrolu manažerů nad počínáním pracovníků a jejich hodnocení v reálním čase. Ač je tento způsob řízení vysoce efektivní, pokud však není aplikován eticky, vystavuje zaměstnance velkému tlaku. Jsou každou sekundu pod kontrolou, stávají se zcela závislými na svých skenerech či telefonech, ztrácí jakoukoli
pracovní autonomii, systému navíc často nerozumí a nemohou se proti němu odvolat,“ zkritizovali firmu porotci.
Za definici, jak poznat Roma, získal anticenu pro slídily i Úřad vlády |
Podrobný monitoring zaměstnanců slouží podle firmy k zvyšování efektivity, maximální čerstvosti potravin i bezpečnosti práce skladníků i kurýrů. „Naší nejvyšší prioritou je totiž bezpečnost kurýrů i ostatních účastníků provozu, kolegů ve skladu i efektivní doručení skutečně čerstvých potravin bez narušení teplotního řetězce,“ vyjádřila se mluvčí Rohlík.cz Lutfia Volfová.
Jediné kladné ocenění, a to Cenu Edwarda Snowdena, získal dětský portál Alík.cz za důraz na ochranu soukromí dětí, které navíc na jejich bezpečnost na internetu upozorňuje a snaží se je v této oblasti vzdělávat.
Ceny Velkého bratra jsou antioceněním pro „nejvlezlejší firmy, úřady či technologie“, které svým uživatelům nejvíce zasahují do soukromí. Organizace Iuridicum Remedium je uděluje od roku 2005. Kandidáty mohou lidé na nominovat na webu cen. Z navržených kandidátů vybírá výherce porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů.