Ceny benzinu se na Vysočině ustálily

  14:27aktualizováno  14:27
Vysočina - Růst cen benzinu se i na Vysočině v posledních dnech zastavil, jarní cenový skok mají motoristé za sebou. Zda budou v létě muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy, dnes nedovede nikdo odhadnout. Názory na nejbližší vývoj cen pohonných hmot se rozcházejí.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by ceny měly dále dramaticky růst. Spíš to vypadá, že zůstanou pod loňskými maximálními hodnotami," uvedl ředitel provozu čerpacích stanic společnosti Shell Vladimír Vacek. Podle něho mohou současné odhady znehodnotit dva faktory: vývoj kursu koruny vůči dolaru a další vývoj těžby a prodeje irácké ropy. Právě Shell ale už začal letošní nejvyšší ceny snižovat, na jihlavské čerpací stanici této společnosti před několika dny zlevňovali. Hodně kupovaný natural šel dolů o dvacet haléřů.

Kde je
v Česku
nejlevnější
benzin?

Pracovnice rodinné čerpací stanice Moil Skuhrov Lada Kolářová ale počítá spíš s dalším sezonním zdražováním. "Před posledním zvyšováním cen našich dodavatelů jsme si udělali větší zásoby pohonných hmot, proto jsme ani výsledné ceny tak výrazně nezvedali. Myslím si, že benzin bude ještě dražší," poznamenala.

Ředitel nákupu a prodeje pohonných hmot ve společnosti Aral Miroslav Zmeškal odmítá, že by o výsledných cenách rozhodovaly velké firmy. "Pohyb cen v první řadě způsobuje poptávka na trhu. Letos na jaře se k tomuto faktoru přidal i vývoj kursu koruny a ceny na světových ropných trzích. To jsou vlivy, které ani my nedokážeme změnit," uvedl.

Přestože většina oslovených pracovníků čerpacích stanic změnu chování ze strany řidičů zatím nezaregistrovala, Libor Vala od pumpy Horáckého autodružstva ve Velkém Meziříčí má dojem, že se jezdí méně. "Nebo alespoň za benzin méně utrácí. O to více lidi  na ceny nadávají," řekl. Řidič, který tankoval u benzinkyv Pelhřimově, ale jeho slova nepotvrdil. "Samozřejmě že ceny před dvěma měsíci byly příjemnější, nikdo nejásá, když se zdražuje. Naštěstí ale letošní cenový skok nebyl tak velký a teď se ceny už zastavily. A jezdit se musí," reagoval.

Ceny skutečně už několik dnů stagnují, většina prodejců je za posledních čtrnáct dnů neměnila. "Už dlouho jsme nezdražovali, poslední nárůst byl o padesát haléřů," potvrdila Lada Kolářová. Za uplynulé dva měsíce pohonné hmoty v kraji podražily zhruba o dvě koruny na jednom litru. Natural 95, který se stává nejčastěji používaným druhem benzinu, stojí v současnosti okolo třiceti korun, speciál je místy o několik desetihaléřů levnější, litr nafty přijde dnes zhruba na pětadvacet korun. Rozdíly sice v jednotlivých částech kraje existují, ale cenové rozpětí není nikterak dramatické.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Dan Ťok se Zbyňkem Stanjurou v Partii

Ministr dopravy Ťok hájil před exministrem Zbyňkem Stanjurou pomalé opravy dálnice D1. „Zkolabovala nám tam firma,...

Najdete na iDNES.cz