Fuksa, Šnajdr a Tluchoř jsou venku z vězení

  21:42aktualizováno  23:35
Někdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa a exposlanec Marek Šnajdr opustili vazbu. Ostravská věznice je propustila kolem 22. hodiny. O hodinu později byl na svobodě také jejich politický kolega Petr Tluchoř. Protože vypadly internetové služby ministerstva spravedlnosti, musel žalobce Ivo Ištvan posílat do věznic faxy.

"Byl to nejhorší měsíc v mém životě. Zcela nedobrovolně jsem se stal pokusným králíkem nejvyššího státního zástupce Ištvana," řekl při odjezdu Fuksa. S novináři se příliš nebavil, spěchal za rodinou.

Vazební věznici opustil jako první z trojice bývalých poslanců ODS. Ti jsou vyšetřováni v kauze, ve které figuruje i někdejší šéfka kabinetu premiéra a milenka Petra Nečase Jana Nagyová.

Fuksa byl v cele sám. "Personál se tam choval perfektně, ale to prostředí je katastrofální pro člověka, který je zvyklý 16 hodin denně pracovat," popsal podmínky vazby a dodal: "Hlady se tam netrpí."

Šnajdr: Musíme diskutovat o roli žalobců a policie v této pseudokauze

Zhruba půl hodiny po Fuksovi z brány ostravské věznice vyšel i Marek Šnajdr. "Cítím se uvolněně, rozhodnutí Nejvyššího soudu jsem přijal velmi pozitivně. Jsem rád, že v tomto prvním signálním kroku tato anabáze končí," uvedl.

Nečase už nechceme

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v noci potvrdil, že stáhne zpět žádost o vydání poslance Petra Nečase. Ke stíhání nelze přikročit, dokud se nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity, řekl.

Rozhovor s Ivo Ištvanem čtěte zde.

Následně poděkoval rodině za podporu, právníkům za jejich práci i vězeňské službě za korektní a profesionální přístup.

"Českou republiku musí čekat zásadní diskuse o roli některých aktérů orgánů činných v trestním řízení v této pseudokauze," podotkl před odjezdem.

Jeho obhájce Lukáš Trojan doplnil, že na vazbě je nejhorší sociální izolace a nečinnost. Podle advokáta je krok Nejvyššího soudu logický, protože "nelze trestat projev vůle ve Sněmovně".

Advokát také uvedl, že neví, proč se Ištvan diví rozhodnutí soudu, když obhájci Šnajdra a Tluchoře dali Nejvyššímu soudu podnět k vynětí z pravomocí orgánů činných v trestním řízení už před prvním rozhodováním o uvalení vazby. Podle něj měl takový podnět dát sám státní zástupce. "Ale to by nebyl příběh," řekl Trojan.

Vyjádření poslanců se vzácně shodovala

Poslední z trojice zadržovaných exposlanců ODS Petr Tluchoř opustil vazební věznici v Olomouci krátce před 23. hodinou. Stejně jako Šnajdr a Fuksa začal poděkováním svým blízkým., vězeňské službě a i týmu advokáta Marka Nespaly.

"Nejhorší okamžiky pro mě byly v cele předběžného zadržení a první hodiny v rukou policie," uvedl Tluchoř. Na otázku novinářů, jaký je to pocit být na svobodě, odpověděl: "Pocit je to velmi dobrý." Více se k situaci vyjadřovat nechtěl a jen uvedl, že všechny informace poskytne v nejbližší době.

Reportér MF DNES z místa uvedl, že chvíli před propuštěním přijel tmavý vůz Audi s řidičem a spolujezdkyní, nejspíš Tluchořovou ženou. Ta se na několikátý pokus dozvonila na věznici, ze dveří vyšel exposlanec a políbili se. Řidič pak Tluchořovi odnesl tašky s osobními věcmi.

Podle reportéra bylo znát, že měl Tluchoř připravenou řeč. Po uvítání se ženou zašel k hroznu novinářů a celkem klidně přednesl připravený projev. Pak odpověděl na několik doplňujících dotazů a odjel. Ve slovech, které exposlanci pronesli, obecně panovala vzácná shoda.

Fotogalerie

Internet nahradily v úterý faxy

Soudy, zastupitelství i věznice se v pondělí musely vyrovnat s rozsáhlým výpadkem internetu ministerstva spravedlnosti. Nefungovaly například datové schránky, e-mailová pošta nebo portál justice.cz.

"Docela dost to zdržuje, ale my jsme si s tím poradili a vše proběhlo, jak má," popsal pro iDNES.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Do věznic tedy jeho rozhodnutí putovalo faxem. "Je to běžný způsob, věznice si fax ověří zpátečním telefonátem a dalším postupem," dodal státní zástupce.

Rozsáhlou akci policisté spustili ve čtvrtek 13. června, kdy zadrželi celou řadu vysokých úředníků a politiků. Nakonec obvinili sedm lidí a žalobce požádal i o vydání expremiéra Petra Nečase.

Fuksu, Tluchoře i Nagyovou soud poslal do vazby v sobotu 15. června, Šnajdra o den později. Exposlance vinil z korupčního jednání, když podle policie výměnou za lukrativní posty v polostátních firmách loni v listopadu složili mandáty a fakticky tak umožnili Nečasově kabinetu pokračovat ve vládě. Nagyová údajně pomohla posty sehnat.

Kauza nazvaná právě podle někdejší šéfky Nečasova kabinetu Nagyové však má dvě linie, které spojuje právě expremiérova blízká spolupracovnice. Kvůli zneužití vojenské zpravodajské služby ke sledování soukromých osob je vazebně stíhaný bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek a exnáměstek ministrů Roman Boček. Na svobodě policisté stíhají bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

Autoři: , , ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz