Čeká se bitva. Do pražského Edenu míří fotbalisté Baníku

  13:37aktualizováno  13:37
V pondělí se v Edenu odehraje sledovaný zápas mezi Slavií Praha a Baníkem Ostrava. Kromě třinácti tisíc fanoušků se na něj připravuje tisícovka pořadatelů, zaměstnanců bezpečnostních agentur, policistů a strážníků.

Fanoušci Baníku při listopadovém zápase se Spartou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V zápase totiž nepůjde jen o tři body, ale také o to, jak obstojí pořadatelé uvnitř stadionu i policisté a strážníci v ulicích proti ostravským chuligánům.

Bezpečně na stadion

* Lístek koupíte nejpozději v neděli
* Vstupenky jsou na jméno!
* Bez občanky branami neprojdete
* Prostudujte si návštěvní řád
* Přijďte na stadion včas
* Autem raději nejezděte
* Využijte posílenou MHD

"Zápas jsme vyhodnotili jako jeden z nejrizikovějších a připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Fotbalové utkání zasáhne i do života obyčejných obyvatel Prahy 10. Okolí Edenu se totiž změní ve velké parkoviště, fanoušky sem budou svážet i posílené spoje městské hromadné dopravy.

Na stadion se dostanou jen ti, kteří si koupí lístky nejpozději den před utkáním. Z bezpečnostních důvodů se lístky neprodávají ani přes internet, každý divák také musí předložit průkaz totožnosti, který musí souhlasit se jménem uvedeným na vstupence. Když přijde s lístkem někdo jiný, do hlediště ho pořadatelé nepustí.

Fanoušky bude hlídat i vrtulník

Pokud můžete, v pondělí odpoledne se Vršovicím raději vyhněte. Na vršovické nádraží před druhou hodinou odpoledne dorazí rychlík s několika stovkami fanoušků ostravského Baníku, kteří přijedou podpořit svůj klub v duelu se Slavií. Dalších několik stovek by mělo dorazit vlastními auty nebo autobusy rovnou do Edenu.

Na stadionu i v jeho okolí budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v takovém rozsahu jsou zde v platnosti vůbec poprvé. Slavia se s nimi setkala pouze při zápase s Fiorentinou v předkole Ligy mistrů.

Nic by tady nechtěli pořadatelé ponechat náhodě.

Třeba počet pracovníků bezpečnostní služby a organizátorů splní mezinárodní normu, která určuje jednoho pořadatele na sto návštěvníků utkání. "Podle vývoje předprodeje očekáváme návštěvu třináct tisíc fanoušků," vypočetl mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Vždyť už ve čtvrtek bylo prodáno 11 a půl tisíce lístků.

Na stadionu proto bude připraveno zhruba 130 pořadatelů, kolem hrací plochy jich bude stát další zhruba dvojnásobek.

Připraveno bude 500 policistů

Většina ostravských fanoušků by podle policie měla do Vršovic dorazit vlakem. "Na základě předem hlášené skupiny bude posílen vlak EC 118 s odjezdem z Bohumína v 9.50 a s příjezdem do Prahy-Vršovic ve 13.49 hodin," vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vlak bude delší o čtyři vagony, tedy asi o 320 míst k sezení. Ve vlaku bude i víc kontrolorů - jakmile fanoušci začnou dělat nepořádek, přivolají revizoři na pomoc policii.

Posílen bude také rychlík pro návrat fanoušků s odjezdem z Prahy-Vršovic ve 20.45, který přijede do Bohumína v 0.57 hodin.

"Předpokládáme, že uvedené vlaky budou ve stanici Vršovice stát déle než obvyklou jednu minutu, abychom zajistili klidný a bezpečný nástup cestujících," dodal Šťáhlavský. Nádraží Vršovice je nedaleko stadionu Slavie, jen tři zastávky tramvají. Na přesun fanoušků od vlaku do Edenu dohlédne policie.

"Připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření. Počítáme s nasazením zhruba pěti set policistů z řad dopravní policie, kriminálky i pořádkových jednotek," uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Do hlediště by se také neměl dostat nikdo, kdo by neprošel u vchodu pečlivou kontrolou.

"Rádi bychom se všem slušným fanouškům za nesnáze způsobené bezpečnostními opatřeními omluvili," uvedl mluvčí Slavie Zlámal.

Pořadatelé tak chtějí zajistit, aby se dovnitř nedostali lidé, kteří mají na fotbal zakázaný vstup, nebo opilí či agresivní fanoušci. Stejně tak budou mít smůlu ti, kteří si utkání pletou s novoročním ohňostrojem. Ostraha by jim pyrotechniku měla zabavit hned u vchodu.

Strážníci budou chránit majetek před ničením

Policisté budou sledovat i pohyb fanoušků Baníku po Praze, s tím by jim měl pomoci i vrtulník. Připraveni budou také členové antikonfliktních týmů.
 
"V případě nouze budou policisté připraveni proti neukázněným fanouškům zasáhnout i přímo na stadionu," upozornila Miklíková.

O pořádek v okolí stadionu se bude starat i několik desítek městských strážníků včetně psovodů nebo zásahové jednotky.

"Budeme dávat pozor na veřejný pořádek v ulicích kolem stadionu, aby nikdo neničil majetek," popsal přípravy náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Strážníci tak budou hlídat před chuligány autobusové zastávky a restaurace, ale dají pozor i na zloděje, kteří by se pokoušeli vykrást některé ze zaparkovaných aut.

O informace pro místní obyvatele se slíbila postarat radnice desáté městské části. Všichni obyvatelé Prahy 10 by měli ve svých schránkách najít obecní noviny s podrobnými informacemi o fotbalovém utkání a souvisejících bezpečnostních opatřeních.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci jsou tentokrát připraveni jednat o České televizi až do půlnoci

Kvůli přetahované o Českou televizi jsou poslanci ve čtvrtek připraveni jednat až do půlnoci. Z jednání zástupců stran...

Soud postupoval příliš nadřazeně, musí se zeptat na názor dítěte, uvedl ÚS

Justice má podle nálezu Ústavního soudu zjišťovat během procesu názory dětí. Reagoval na kauzu, kdy Krajský soud v Brně...

Prezident přijde podpořit rozpočet. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Podpořit návrh státního rozpočtu přijde ve středu do Sněmovny prezident Miloš Zeman. Do Sněmovny dorazí krátce před...

Z krveprolití jsme strach měli, vzpomínal na revoluci v Rozstřelu Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz