Čeká se bitva. Do pražského Edenu míří fotbalisté Baníku

  13:37aktualizováno  13:37
V pondělí se v Edenu odehraje sledovaný zápas mezi Slavií Praha a Baníkem Ostrava. Kromě třinácti tisíc fanoušků se na něj připravuje tisícovka pořadatelů, zaměstnanců bezpečnostních agentur, policistů a strážníků.

Fanoušci Baníku při listopadovém zápase se Spartou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V zápase totiž nepůjde jen o tři body, ale také o to, jak obstojí pořadatelé uvnitř stadionu i policisté a strážníci v ulicích proti ostravským chuligánům.

Bezpečně na stadion

* Lístek koupíte nejpozději v neděli
* Vstupenky jsou na jméno!
* Bez občanky branami neprojdete
* Prostudujte si návštěvní řád
* Přijďte na stadion včas
* Autem raději nejezděte
* Využijte posílenou MHD

"Zápas jsme vyhodnotili jako jeden z nejrizikovějších a připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Fotbalové utkání zasáhne i do života obyčejných obyvatel Prahy 10. Okolí Edenu se totiž změní ve velké parkoviště, fanoušky sem budou svážet i posílené spoje městské hromadné dopravy.

Na stadion se dostanou jen ti, kteří si koupí lístky nejpozději den před utkáním. Z bezpečnostních důvodů se lístky neprodávají ani přes internet, každý divák také musí předložit průkaz totožnosti, který musí souhlasit se jménem uvedeným na vstupence. Když přijde s lístkem někdo jiný, do hlediště ho pořadatelé nepustí.

Fanoušky bude hlídat i vrtulník

Pokud můžete, v pondělí odpoledne se Vršovicím raději vyhněte. Na vršovické nádraží před druhou hodinou odpoledne dorazí rychlík s několika stovkami fanoušků ostravského Baníku, kteří přijedou podpořit svůj klub v duelu se Slavií. Dalších několik stovek by mělo dorazit vlastními auty nebo autobusy rovnou do Edenu.

Na stadionu i v jeho okolí budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v takovém rozsahu jsou zde v platnosti vůbec poprvé. Slavia se s nimi setkala pouze při zápase s Fiorentinou v předkole Ligy mistrů.

Nic by tady nechtěli pořadatelé ponechat náhodě.

Třeba počet pracovníků bezpečnostní služby a organizátorů splní mezinárodní normu, která určuje jednoho pořadatele na sto návštěvníků utkání. "Podle vývoje předprodeje očekáváme návštěvu třináct tisíc fanoušků," vypočetl mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Vždyť už ve čtvrtek bylo prodáno 11 a půl tisíce lístků.

Na stadionu proto bude připraveno zhruba 130 pořadatelů, kolem hrací plochy jich bude stát další zhruba dvojnásobek.

Připraveno bude 500 policistů

Většina ostravských fanoušků by podle policie měla do Vršovic dorazit vlakem. "Na základě předem hlášené skupiny bude posílen vlak EC 118 s odjezdem z Bohumína v 9.50 a s příjezdem do Prahy-Vršovic ve 13.49 hodin," vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vlak bude delší o čtyři vagony, tedy asi o 320 míst k sezení. Ve vlaku bude i víc kontrolorů - jakmile fanoušci začnou dělat nepořádek, přivolají revizoři na pomoc policii.

Posílen bude také rychlík pro návrat fanoušků s odjezdem z Prahy-Vršovic ve 20.45, který přijede do Bohumína v 0.57 hodin.

"Předpokládáme, že uvedené vlaky budou ve stanici Vršovice stát déle než obvyklou jednu minutu, abychom zajistili klidný a bezpečný nástup cestujících," dodal Šťáhlavský. Nádraží Vršovice je nedaleko stadionu Slavie, jen tři zastávky tramvají. Na přesun fanoušků od vlaku do Edenu dohlédne policie.

"Připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření. Počítáme s nasazením zhruba pěti set policistů z řad dopravní policie, kriminálky i pořádkových jednotek," uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Do hlediště by se také neměl dostat nikdo, kdo by neprošel u vchodu pečlivou kontrolou.

"Rádi bychom se všem slušným fanouškům za nesnáze způsobené bezpečnostními opatřeními omluvili," uvedl mluvčí Slavie Zlámal.

Pořadatelé tak chtějí zajistit, aby se dovnitř nedostali lidé, kteří mají na fotbal zakázaný vstup, nebo opilí či agresivní fanoušci. Stejně tak budou mít smůlu ti, kteří si utkání pletou s novoročním ohňostrojem. Ostraha by jim pyrotechniku měla zabavit hned u vchodu.

Strážníci budou chránit majetek před ničením

Policisté budou sledovat i pohyb fanoušků Baníku po Praze, s tím by jim měl pomoci i vrtulník. Připraveni budou také členové antikonfliktních týmů.
 
"V případě nouze budou policisté připraveni proti neukázněným fanouškům zasáhnout i přímo na stadionu," upozornila Miklíková.

O pořádek v okolí stadionu se bude starat i několik desítek městských strážníků včetně psovodů nebo zásahové jednotky.

"Budeme dávat pozor na veřejný pořádek v ulicích kolem stadionu, aby nikdo neničil majetek," popsal přípravy náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Strážníci tak budou hlídat před chuligány autobusové zastávky a restaurace, ale dají pozor i na zloděje, kteří by se pokoušeli vykrást některé ze zaparkovaných aut.

O informace pro místní obyvatele se slíbila postarat radnice desáté městské části. Všichni obyvatelé Prahy 10 by měli ve svých schránkách najít obecní noviny s podrobnými informacemi o fotbalovém utkání a souvisejících bezpečnostních opatřeních.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz