Cedule v česko-polském pohraničí ničí vandalové, vadí jim dvojjazyčný nápis

  13:04aktualizováno  13:04
Když se v česko-polském pohraničí začaly v posledních měsících a týdnech objevovat, například při vjezdu a výjezdu z obce či města, dvojjazyčné tabule s českým i polským jménem konkrétní obce, začalo to někomu vadit.

Cedule města Český Těšín ničí vandalové, vadí jim dvojjazyčný nápis. (Ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons - Darwinek

V těch městech a vesnicích žijí Poláci už řadu generací. Jsou zde polské školy, polské spolky a zní zde i polský jazyk. 

Starostové Českého Těšína, Bystřice nad Olší nebo například Hrádku, Komorní Lhotky a mnoha dalších obcí s početnou polskou menšinou už ani nespočítají, kolikrát už museli nechat vyčistit nebo úplně vyměnit tabuli s posprejovaným nebo jinak poškozeným - nejčastěji právě polským - nápisem.

Evropská Charta

Evropská Charta regionálních či menšinových jazyků v Unii platí již od roku 1998. Česká republika ji+

 podepsala v listopadu 2000. Charta v České republice vstoupila v platnost 1. března 2007. Charta chrání celou řadu menšinových jazyků, například polštinu, slovenštinu, němčinu...
Polština je chráněna částí Evropské Charty v obcích na území Těšínského Slezska, v nichž při sčítání lidu v roce 2001 deklarovalo polskou národnost více než 10 procent obyvatelstva. Jde o jednatřicet obcí.

"Jednoznačně jde o akt vandalství, poškozování cizí věci. Naše samospráva akceptovala skutečnost, že se Česká republika připojila k Chartě a umožnila tak zřízení dvojjazyčných nápisů na náklady státu, navíc nás o to požádal výbor pro národnostní menšiny, který působí u zdejšího úřadu," uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Jenom v Českém Těšíně zatím neznámý vandal či vandalové poškodili přes třicet tabulek s dvojjazyčným pojmenováním ulic. Dalších nejméně pět takových tabulek už někdo rovnou ukradl.

Některé tabule se pracovníkům najaté firmy podařilo poměrně lehce vyčistit, jiné byly počmárány sprejem, který vyžadoval nákladné čištění.

V Českém Těšíně se k polské národnosti hlásí více než šestnáct procent obyvatel. "Mrzí mne, že dnes, když se otevřely hranice a žijeme společně v Evropské unii, někteří lidé takto vyjadřují svůj postoj,“ uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Jde o hanobení rasy, zlobí se místostarosta

Místostarosta Hrádku Robert Borski dokonce pohrozil lidem na obecním webu, kteří poničili tabuli s polským pojmenováním obce, a také těm, kteří v diskusi na webu uráželi a napadli obyvatele, kteří se hlásí k polské menšině, podáním trestního oznámení. "V tomto případě už přece nejde jenom o přestupek, ale o hanobení rasy," řekl místostarosta Hrádku Robert Borski.

Přibývajících případů ničení dvojjazyčných tabulí v pohraničí si všimnul také ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. Na úřady do pohraničí rozeslal otevřený dopis, v němž vyzývá obyvatele, aby nebyli lhostejní k pošlapání svých tradic.

"Nebuďme lhostejní k agresi vůči jazyku, který sám nemůže být ničím vinen!" píše ministr Kocáb

Dvojjazyčné cedule vandalové i kradou

Mluvčí policie ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec řekl, že v okrese se policie zabývala dvěma případy poničení nebo odcizení tabule.

Ivan Žurovec řekl, že v Mostech u Jablunkova někdo ukradl tabuli s polským pojmenováním obce a ve Stříteži tyto tabule nejdříve někdo počmáral a poté také ukradl.

"Jde však jenom o přestupek, pachateli hrozí maximálně pokuta," upřesnil policejní mluvčí Ivan Žurovec.

"Cedule budeme vyžadovat"

Předseda Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek řekl, že obyvatelé obcí a měst, kde je dostatečné procento lidí hlásících se k polské menšině, mají právo na označení obcí, ulic či úřadů spolu s českými také polskými nápisy.

"Zcela určitě se tohoto práva nezřekneme a tam, kde na to máme nárok, budeme dvojjazyčné tabule vyžadovat," prohlásil Szymeczek. Uvedl, že příčiny vandalských útoků na dvojjazyčné česko-polské tabule spatřuje především v nedostatečném vysvětlování.

"Řekl bych, že lidé mnohdy přesně nevědí, že se Česká republika přihlásila k rozvíjení spolupráce smenšinami. K tomu patří také dvojjazyčné tabule," konstatoval.

Předseda Kongresu Poláků je smutný z toho, že ničení česko-polských tabulí nekončí. "Na druhou stranu jsem očekával, že se instalace těchto tabulí neobejde bez problémů. Asi to chce ještě čas a mnoho vysvětlování."

Generální konzul Polské republiky v Ostravě Jerzy Kronhold považuje ničení česko-polských cedulí za nepochopitelné. "Česká republika je demokratická země, která se hlásí k zásadám společného soužití v Evropské unii. Ničení česko-polských tabulí vrací zemi o mnoho let zpátky," sdělil Kronhold.

Dodal, že k nápravě by mohla přispět mimo jiné i výuka ve školách. "Myslím, že o naší společné minulosti se toho děti mnoho nedozví. To by se mělo změnit."


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

Najdete na iDNES.cz