Čechy potrápila silná bouře, bleskové mapy připomínaly apokalypsu

  21:54aktualizováno  23:57
Silné bouřky s nadprůměrnou bleskovou aktivitou zasáhly téměř celé Čechy. Silný vítr kácel stromy, několik oblastí se v důsledku vyhořelých trafostanic ocitlo bez elektřiny. Na mnoha silnicích, především pak na jihu Čech, hasiči odklízejí popadané stromy. Jejich odstraňování potrvá až do rána, policie proto žádá řidiče, aby zbytečně nevyjížděli.

Bouřková linie se nad republiku začala sunout okolo sedmé hodiny večer od jihozápadu, postupovala přes Šumavu, Pošumaví a Plzeňsko do středních Čech.

"Zasáhla oblast východních Čech, pak Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj," řekl pozdě večer mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)Petr Dvořák. Poté mračna přešla nad území Polska, zcela se tak vyhnula Moravě.

Největší škody podle meteorologa napáchal silný nárazový vítr. Oproti původním předpokladům bylo méně přívalových srážek.

Silný vítr kácel stromy, mnoho cest je uzavřených

Deště s bouřkami zasáhly především západ a jih Čech. Na Šumavě popadaly kvůli silnému větru stromy na kemp v Radešově. "Bouřka se přehnala přes celé území kraje, začala na Prachaticku, postupovala přes Českokrumlovsko až k Táboru," řekla iDNES.cz v 21:30 mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Šumavou se prohnala silná bouřka. V Radešově zasypaly stromy kemp

Řada míst v kraji se ocitla bez elektřiny, blesky uhodily do několika trafostanic. Energetici zatím nevědí, kolik takových míst je. V Kájově na Českokrumlovsku spadl na silnici sloup elektrického vedení, u obce Lomec se pak vylil rybník. V Bernarticích na Táborsku kvůli blížící se bouřce evakuovali letní dětský tábor.

Jen v Jihočeském kraji zaznamenali od 19:00 hasiči 350 nahlášených událostí, v Plzeňském kraji měli 250 zásahů. Podle mluvčí je zatím operační středisko zcela zahlceno, proto je předčasné sčítat škody.

Hasiči však zatím nemuseli nikoho evakuovat, nikdo také nebyl zraněn. "Nemáme hlášeny ani přívalové srážky či vzedmuté hladiny," doplnila Matějů. Policie vyzvala kvůli odklízení škod řidiče, aby zbytečně nevyjížděli.

V Praze nestíhala kanalizace a vyhořely trafostanice

Silná bouřka se přehnala i přes střední Čechy a Prahu, kde přívalové deště prověřily prostupnost kanalizace. Mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová před 22:00 řekla, že jednotky vyjíždějí hlavně k popadaným stromům a větvím, ze sklepů odčerpávají vodu a na dvou místech zasahují u vyhořelých trafostanic.

Na Příbramsku a Benešovsku hasiči odstraňovali přes dvacet padlých stromů, například v Rožmitále pod Třemšínem, Vysokém Chlumci nebo v Červeném Újezdu. V Novém Knínu část obce zaplavila voda, v Kladně podle nepotvrzených informací udeřil blesk do lesa.

Na Vysočině vyjeli hasiči k více než dvěma desítkám událostí. Nejvíc problémů bylo na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. I v tomto kraji většinou odstraňovali stromy spadlé na silnice, v Obratani - Šimpachu na Pelhřimovsku spadly stromy i na koleje. V Pacově na Pelhřimovsku utrhl vítr plechy ze střechy výrobního objektu.

Blesková mapa byla v místě bouře zcela zahuštěna

 "Šlo o nadstandardní, extrémní bouři co se týká počtu blesků," řekl mluvčí ČHMÚ Dvořák. Mapa bleskové aktivity na stránkách ústavu byla v jednu chvíli zcela zahuštěna. "Doposud při této bouřce udeřilo přibližně 36 tisíc blesků, v době největší aktivity to bylo až 315 blesků za minutu," doplnil zajímavá čísla.

Mapa bleskové aktivity, 13.7.2011

Mapa bleskové aktivity, 13.7.2011

Večerním bouřkám předcházelo ve středu horké počasí. Teplota dosahovala ke 30 stupňům Celsia, na východě republiky se ojediněle vyšplhala až ke 32 stupňům. Teplotní rekordy ale naměřeny nebyly.

"Původně jsme pro dnešní den očekávali vyšší teploty, nakonec ale panovalo spíš dusno, tedy vysoká vlhkost vzduchu," řekl ve středu v pozdních večerních hodinách na telefonní lince ČHMÚ meteorolog.

Bouřková linie, která potrápila většinu území Čech, předcházela studené frontě. Meteorologové před ní varovali už v úterý. Hrozba silných srážek má trvat až do čtvrtečního rána, bouřky potrápí podle ČHMÚ zejména Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj. Hrozí i rozvodnění menších řek či zatopení sklepů.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz