SMS zdarmaPokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde |
Charterový speciál přiveze v neděli přibližně 180 českých turistů, kteří se vracejí po 14 dnech z Mexika. Všichni budou muset projít termovizními kamerami. Pokud budou mít teplotu přes 38 °C, budou transportováni na Bulovku. Zde je čeká vyšetření, případně i hospitalizace.
"Už přímo v letadle se bude cestujícím měřit teplota. Všichni dostanou informace, které příznaky mají během letu hlásit, aby zdravotnický tým na letišti byl připraven," uvedl Michael Vít.
Po příletu na letiště je odborníci rozdělí do tří skupin - bez příznaků, s nejednoznačnými příznaky, jimž bude nařízena domácí karanténa do doby potvrzení či vyvrácení onemocnění, a cestující s příznaky, kteří budou izolováni ve speciálním izolačním stanu a poté převezeni na infekční oddělení Fakultní nemocnice Bulovka.
Podle informací turistických kanceláří by měl v dohledné době přiletět ještě jeden podobný charterový let, bezpečnostní opatření se tedy dotknou zhruba 380 lidí.
V pondělí už nechalo kvůli nemoci ministerstvo zdravotnictví instalovat na letišti v Ruzyni informační cedule s popisem projevů onemocnění a doporučením, aby se lidé s příznaky nechali vyšetřit v ambulanci na letišti.
Plánují se i další opatření. Pražský magistrát zvažuje nákup zařízení na dálkové měření teploty, které by umístil na letišti. Rozhodl také o nákupu antivirových masek pro lékaře, kteří slouží v lékařské službě první pomoci. Město od čtvrtečního odpoledne zprovozní také informační linku, její číslo teprve zveřejní.
Původně se uvažovalo i o zavedení takzvaných příletových karet, z nápadu ale nakonec sešlo. "Pokud se onemocnění opravdu výrazně rozšíří, příletové karty jsou zbytečné. Měly by smysl v době, kdy jsou jen ojedinělé případy," vysvětlil Vít. Spousta cestovatelů navíc nelétá z Prahy, ale z Vídně nebo některého z německých letišť kvůli nižší ceně letenky.
Lékaři dnes potvrdili tři nakažené v Německu, nemocnou ženu hlásí také Rakousko. Virus tak prokázaly už čtyři země Evropské unie. Už dříve se chřipka objevila ve Španělsku a Velké Británii. Komplikace se podle Víta objevily pouze u jednoho případu, nemocný v Německu trpí navíc zánětem srdečního svalu.
Hlavní hygienik odhaduje, že během jednoho týdne by se mohl případ onemocnění objevit i v Česku. "Je to jen otázkou času. Nákaza se dostala do Německa i Rakouska. Svět je hodně propojen," míní Vít.
Žádný evropský stát zatím neuvažuje o větších kontrolách na hranicích. "Z modelů různých zemí - Velké Británie, USA či Německa - vyplývá, že totální uzavření hranic zpozdí příchod epidemie zhruba o dva týdny," uvedl hlavní hygienik. "Nemyslím, že toto by přineslo velký úspěch," dodal.
Francouzi na dnešním neformálním zasedání ministrů dopravy EU v Litoměřicích vznesli návrh na omezení letů do Mexika. Evropská komise a české předsednictví jej ale odmítly, informovala ČTK. O dalších opatřeních budou jednat odborníci na čtvrtečním zasedání ministerské rady v Lucemburku.
Lékaři vyšetřují pacienty po celém Česku
V Česku lékaři od pondělka vyloučili tři podezření na onemocnění. "K dnešnímu dni máme hospitalizované tři lidi, dva na Bulovce, jednoho v Ostravě," sdělil Michael Vít. Nahlášených je šestnáct dalších lehkých případů - jsou to lidé, kteří navštívili Mexiko a mají lehké příznaky infekcí horních cest dýchacích.
Tyto případy jsou po celé republice - v Plzeňském, Libereckém, Olomouckém nebo Středočeském kraji. Všichni lidé byli vyšetřeni, jejich vzorky byly odeslány na virologický rozbor.
V Plzni si stěžoval na příznaky muž, jenž se vrátil z Mexika. Muž přišel do plzeňské fakultní nemocnice, po návratu pocítil příznaky normální chřipky, proto navštívil lékaře. Výsledky by měly být hotové do jednoho až dvou dnů, sdělil iDNES.cz ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk.
"Jsme si skoro jistí, že mu nic není, ale z preventivních důvodů byl vyšetřen. Není hospitalizován," sdělila iDNES.cz mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková.
První pacient byl testován i v Moravskoslezském kraji. Muž, který pobýval v Americe, je od pondělního večera v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice. Výsledky by měly být známy do 48 hodin.
"Pacient má příznaky, které odpovídají horečnatému onemocnění. S ohledem na to, že pobýval v oblasti, kde se vyskytuje virus prasečí chřipky, přišel k nám a nechal se testovat," sdělil ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
První podezřelí se objevili v Praze
Dosud vyšetřovali lidi s podezřením na nový druh chřipky jen lékaři v pražských nemocnicích. Výsledky u tří lidí hospitalizovaných v Motole a na Bulovce byly negativní. Nemocní trpěli po návratu z rizikové oblasti zvýšenou teplotou, bolestí v krku a kašlem.
Nemocnice na Bulovce čeká ještě na výsledky několika dalších lidí, které by měly být zřejmě ve čtvrtek. Tři lidé jsou v domácí izolaci, jejich příznaky byly minimální.
Podle primářky infekční kliniky nemocnice Hany Roháčové jsou lidé vyděšení, přicházejí poměrně často, i když mají minimální příznaky chřipky.
"Mají lehké respirační infekty, ale kvůli tomu, že byli v rizikové oblasti, raději přijdou," popsala Roháčová. Lékaři i tyto lidi vyšetří a sdělí jim veškeré potřebné informace.