Část peněz z lístků pražské MHD končí na Panenských ostrovech

  2:11aktualizováno  15:22
Pražský Dopravní podnik uzavřel nevýhodnou smlouvu na výrobu jízdenek. Za dodávku jízdenek platí asi 20 milionů ročně, ale část z těchto peněz končí na Panenských ostrovech a to lístky zdražuje. Podnik chce smlouvu zrušit, kvůli tomu zřejmě změní odbavovací systém. Tím může být i zavedení turniketů.

Pražský Dopravní podnik uzavřel nevýhodnou smlouvu na výrobu jízdenek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Část platby, kterou Dopravní podnik posílá dodavateli jízdenek firmě Neograph, končí na účtu společnosti Cokeville Assets (CA) se sídlem na Panenských ostrovech.  Z každého lístku tam odchází 17 haléřů.

Miliony podle České televize k CA putují díky smlouvě, kterou uzavřela se společností Neograph, za zprostředkování zakázky s Dopravním podnikem.

Smlouva vznikla před čtyřmi lety mezi firmou Neograph, která jízdenky dodává, a společností Cokeville Assets na Panenských ostrovech, jež jí měla obchod s pražským dopravcem zprostředkovat.

Vedení Dopravního podniku tvrdí, že o existenci takové smlouvy nevědělo. A částka, kterou ročně platí, mu připadá přiměřená.

"Pokud srovnáme kvalitu, množství, cenu a ochranné prvky jízdenek, tak ta cena není uměle navyšována. Já ale nevím, zda oni přerozdělují peníze nějaké další společnosti," tvrdí šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.

S tím ale zásadně nesouhlasí pražský primátor Bohuslav Svoboda: "Pokud se prokáže, že 46 procent ceny za výrobu jednoho kusu jízdenky končí kdesi na Panenských ostrovech jako zprostředkovatelský poplatek, pak je dle mého názoru cena uměle navýšena. Požádal jsem proto Dopravní podnik o kompletní smluvní dokumentaci se společností Neograph."

Primátor je podle svých slov připraven udělat maximum pro to, aby bylo co možná nejlépe zprůhledněno nakládání s veřejnými prostředky a zároveň se co nejvíc zefektivnilo vynakládání finančních prostředků pražských daňových poplatníků.

Zakázku od Dopravního podniku dohodil zprostředkovatel

Zástupce společnosti Neograph ČT napsal, že jakýsi zprostředkovatel obchodu s dopravcem existoval.

"Mohu potvrdit, že ze strany naší společnosti došlo k využití služeb třetí strany v rámci zajištění kontaktu na Dopravní podnik v rámci získání této zakázky," napsal.

Obchodní ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta televizi potvrdil, že do firmy na Panenských ostrovech z firmy Neograph odteklo řádově několik desítek milionů korun.

"Já tvrdím, že tato smlouva s Dopravním podnikem nemůže a nemá nic společného," prohlásil jeho šéf Martin Dvořák.

Podle Stanislava Beránka z Transparency International ČR končí peníze opět u lidí z Dopravního podniku. Na smlouvě je za firmu z Panenských ostrovů Cokeville Assets uveden Peter Kmeť.

Jeho kancelář sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář připravující některé smlouvy pro Dopravní podnik. Někteří lidé z firmy Neograph tvrdí, že odvádění peněz na Panenské ostrovy bylo jednou z podmínek, které si vymínil právě dopravní podnik, uvedla ČT.

Dopravce smlouvu nechce, pomůže změna odbavení

Šéf Dopravního podniku MF DNES řekl, že chce smlouvu vypovědět.

Důvodem prý nejsou peníze, které odcházejí na Panenské ostrovy. "Chci ji vypovědět obecně kvůli vztahu s Neographem a problémům, které nám kvůli nim vznikají. Chci jejich stanovisko, co se to vlastně děje. Podruhé během půl roku jsme kvůli nim atakováni médii," vysvětlil Dvořák.

Naráží tak na kauzu kolem falešných jízdenek, kdy se obchodní ředitel Neographu vyjadřoval v médiích, že počty padělků jsou mnohem vyšší, než Dopravní podnik přiznává.

Jenže vypovědět nevýhodnou smlouvu nebude jednoduché. Po vypovězení od nich musí podnik ještě další čtyři roky jízdenky odebírat. "Tohle si myslím, že dokážeme s právníky vyřešit," dodal Dvořák.

Podle ekonomického ředitele Iva Štiky může podnik smlouvu vypovědět brzo, pokud změní odbavovací systém. Takovou změnou by bylo například zavedení turniketů či třeba zrušení automatů na jízdenky a přechod na elektronické.

"Ano, se změnou odbavovacího systému bych v této souvislosti souhlasil," dodal následně Dvořák.

"Naše automaty jsou staré. Otázka zní, zda se vyplatí kupovat nové. Cestou by tak mohlo být zavedení elektronických jízdenek," doplnil Štika.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Najdete na iDNES.cz