Možnosti, jak si hromadně užít letošní pálení čarodějnic, je méně než v době předkoronavirové. Přesto ale ve spojení s alkoholem bude patrně při pátečním večeru zájem o konzumaci nápojů a jídel z výdejových okének občerstvovacích provozoven zejména u volných prostranství, jako jsou parky či nábřeží.
Během odpoledne od jihozápadu má podle Českého hydrometeorologického ústavu přibývat oblačnost a později na jihu i pršet. Po setmění budou teploty klesat k pěti stupňům Celsia.
Malé ohýnky doma představují ale podle hasičů často větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Ve vesnicích a malých městech bývají u velké vatry často dobrovolní hasiči a celá akce je z hlediska protipožárních opatření více hlídaná. K tomu bývá takové pálení předem nahlášené společně s protipožárními opatřeními, která organizátor zabezpečil. Hasiči mohou navíc ještě nějaká další opatření nařídit.
Právě protipožární opatření ale většina lidí, kteří si udělají oheň na zahradě, podceňuje. U malých ohnišť mají pocit, že se z něj oheň nemůže rozšířit.
Pálení čarodějnic, když se ještě smělo |
„Často ho nechají bez dozoru a neštěstí je na světě,“ upozorňuje Nicole Studená z Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. „Obecně platí, že největší roli v nárůstu požárů před oslavami čarodějnic hraje počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva,“ vyjmenovává mluvčí.
Venku jen ve dvou nebo s rodinou
Dodržovat plavidla pro maximální omezení šíření ohně je tak třeba i doma na zahradě. I letošní pálení čarodějnic je totiž poznamenané koronavirovou pandemií a vládními opatřeními. „Ministerstvo zdravotnictví žádné speciální podmínky pro události spojené s pálením čarodějnic neplánuje. Postupovat se bude podle stávajícího mimořádného opatření,“ řekla mluvčí resortu Jana Schillerová.
Venku tak mohou být spolu maximálně dva lidé. Pokud tedy nežijí ve stejné domácnosti. Tehdy se venku může procházet celá rodina či spolubydlící. Až 15 lidí může být jen na akcích, jako jsou svatby nebo pohřby, kam ale pálení čarodějnice nespadá.
Omezené je také právo se pokojně shromažďovat. Na venkovní demonstraci můžou být skupinky po maximálně 20 lidech a pořád platí, že se mezi nimi musí dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy. Při vnitřních demonstracích musí být rozestupy mezi samotnými účastníky.
„Během každé demonstrace je nutné mít nasazený respirátor či jiný ochranný prostředek bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 94% (třída FFP2 / KN 95) nebo chirurgickou roušku. Látkové roušky, šály či šátky nejsou nadále považovány za dostatečnou ochranu,“ zní aktuální opatření ministerstva zdravotnictví.
I na bohoslužbu se může jít jen v omezeném počtu. Do kostela nebo jiného svatostánku může přijít jen 10 procent lidí z jeho celkové kapacity.
I přes současná opatření se chystají nejrůznější události. Většina jich je online, ale například iniciativa Chcípl PES plánuje v pražské restauraci Šeberák akci s názvem „Čarodějnice budou!“, kde lidé mohou také podepsat podepsat petici „za normální život“ či vyplnit anketu „Co vás pálí“. Policie ale během posledního dubna žádný zvýšený dozor neplánuje.
„Žádná celorepubliková akce není na přelom dubna a května plánována. Kontrola aktuálně platných opatření je běžnou součástí výkonu služby policistů a případné opatření je v gesci krajských ředitelství Policie ČR,“ odpověděl iDNES.cz mluvčí policejního prezídia David Schön.