Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  9:31aktualizováno  12:33
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek předal končící prezidentce Zuzaně Čaputové Řád Bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání prezidentka obdržela za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Čaputová rovněž předala Pavlovi nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže. Prezidentka Čaputová dříve dostala ocenění Vize pro Evropu od českého ministra zahraničí Jana Lipavského.

Prezident Petr Pavel předal dosluhující slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové Řád Bílého lva I. třídy za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže za zásluhy o všestranný rozvoj vztah předala i prezidentka Čaputová Pavlovi.

Podle prezidenta Petra Pavla slov se Čaputová zasloužila o upevnění vztahů a přispívala k posilování hodnot demokratických hodnot mezi Českem a Slovenskem, ale i v ostatních zemích.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala státní vyznamenání Řád Bílého Lva. (13. června 2024)

„Loučíme se s hlavou státu našeho nejbližšího souseda,“ uvedl prezident Petr Pavel svůj proslov, ve kterém zavzpomínal na společné zahraniční cesty. „Rád vzpomínám na naší první společnou cestu vlakem na Ukrajinu, měsíc po mé inauguraci,“ řekl.

„Mám velký respekt a úctu ke způsobu, jakým vykonáváte svoji funkci,“ řekla Čaputová. Ocenila Pavlovu principiálnost pramenící z jeho silného smyslu pro čest, statečnost vycházející ze silné vnitřní potřeby chránit veřejný zájem a bezpečnost, ale také jeho neoblomnost a konzistentnost při formování zahraničněpolitické orientace České republiky.

„Byla jste vzorem pro mnoho politiků,“ řekl Pavel. Podle něj naplňuje Čaputová všechny rysy, které by měla mít hlava demokratického státu. Podle prezidenta Pavla se vztahy zlepšily jak na politické, tak i občanské úrovni.

Pavel také zmínil, že se s Čaputovou budou neformálně potkávat i nadále. „Na Pražském hradě budete vždy vítána,“ dodal.

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

„Chtěl bych i poděkovat za všechno, co jste udělala pro slovenské občany. Po celou dobu jste se držela morálních hodnot i v dobách, které byly politicky turbulentní i v dobách, kdy jste zažívala osobní útoky,“ dodal Pavel.

Česká hlava státu si cení také toho, že na mezinárodním poli se Čaputová držela stejných principů jako na Slovensku. „Dávala vždy důraz na dodržování mezinárodních pravidel a nedělitelnosti svobody,“ dodal Pavel.

Prezidenti Česka a Slovenska si navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání také v roce 2013, a to tehdejší prezidenti Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Od exprezidenta Miloše Zemana v roce 2019 obdržel vyznamenání bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Čaputová obdržela i ocenění Vize pro Evropu

Slovenská prezidentka Čaputová obdržela na konferenci v Praze cenu Vize pro Evropu. Náleží osobnostem věnujícím se rozvoji evropských ideálů a hodnot. Konference se účastnil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

„Jsem ráda, že demokratické strany si zachovaly po eurovolbách většinu, posílily ale podle ní i extremistické a populistické proudy,“ uvedla prezidentka Čaputová na konferenci v Praze. Upozornila také na to, že pokus o atentát na Fica i další útoky na politiky jsou potvrzením, že nenávist šířená na sociálních sítích už nezůstává jen virtuální.

Slovenská prezidentka Čaputová krátce před skončením jejího mandátu zamířila ve středu do České republiky na její poslední zahraniční cestu ve funkci prezidentky. „Jsem tu jako doma,“ řekla po příjezdu do Prahy.

Po příjezdu do Česka Čaputovou na Pražském hradě spolu s partnerem přijal prezident Petr Pavel s manželkou a společně s desítkami lidí. Po odehrání slovenské a české hymny prezidentské páry odešly do prostor Hradu, kde se uskutečnilo zhruba hodinové jednání zakončené tiskovou konferencí.

Nový prezident Pellegrini jako první navštíví Česko, přijede 26. června

„Vážený pane prezidente, milý Petře,“ začala Čaputová důvěrně svůj projev po jednání. „Vždy, když se sem vracím, nemám pocit, že jsem v zahraničí. Je to můj druhý domov,“ řekla končící prezidentka.

Slovenská prezidentka podle svých slov nebude dále pokračovat v politice. Přiznala však, že přemýšlí o dráze v akademické sféře. Čaputovou v polovině června vystřídá v prezidentském úřadu právě bývalý předseda parlamentu a vlády Peter Pellegrini.

Čaputová si na tiskové konferenci pochvalovala spolupráci s českým prezidentem Pavlem. Poděkovala také za všechny společné chvíle. „Děkuji za vřelé a milé přivítání, kterého se mi v Česku vždy dostalo,“ uvedla. „Pokud jde o Evu a Juraje, i oni si měli vždy co říct,“ uzavřela Čaputová na adresu manželky prezidenta Pavla a svého partnera.

Český prezident Pavel na konci května udělil na Pražském hradě Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO) Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Řád TGM I. třídy od něj v březnu obdržel bývalý americký prezident Bill Clinton.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

Premium

Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela Univerzita Palackého v Olomouci, s ním mají tři čtvrtiny patnáctiletých alespoň jednu zkušenost. Víc...

22. července 2024

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od arabských sousedů, ale až z druhého konce Arabského poloostrova, tedy na dosud nejvzdálenějším místě od...

22. července 2024

KVÍZ: Vyznáte se ve slavných osobnostech, které se objevily v Simpsonových?

Na stanici Prima Cool po čase opět startuje seriál Simpsonovi od začátku. Během let, kdy se seriál vysílá, se v něm vystřídalo či bylo zmíněno mnoho reálných slavných osobností. Patříte-li k...

22. července 2024

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl neobhajovat mandát. Joe Biden sice jako svoji náhradnici podpořil viceprezidentku Harrisovou, ovšem ta...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...