Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. října 2020 Beáta

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

  0:01
Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na Krym a k jeho roli v kauze Čapí hnízdo, záleží především na ochotě potomka předsedy hnutí ANO a vůli Švýcarska, kde dlouhodobě žije.

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu | foto: Andrej Babiš / Facebook

Z vyšetřování dotačního podvodu a možného únosu premiérova potomka na Krym se stal boj syna s otcem. Přestože předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš odmítá, že by byl jeho syn unesen na Ruskem obsazenou část Ukrajiny a jde pouze o projevy schizofrenie, z e-mailu Andreje Babiše mladšího přišla údajně ve čtvrtek reportérům Seznamu zpráva, v níž syn tvrzení otce označuje za výmysly.

Kauza Čapí hnízdo

„Přeju si být telefonicky v kontaktu s policií ČR, vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,“ stojí mimo jiné v zaslané zprávě. Že musí být coby schizofrenik pod dozorem, Babiš mladší v e-mailu odmítá. „Je to lež, která se dotýká mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem’ ve Švýcarsku, ale volný,“ napsal.

Sám premiér Babiš po zveřejnění nových informací k dění kolem svého syna zopakoval, že je vše kampaň mířená proti němu. Zprávou od jeho syna se i tak zabývá státní zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování loňského zmizení Babiše mladšího na Krym.

Babiš mladší, který dlouhodobě žije ve Švýcarsku, tak figuruje ve dvou vyšetřováních. Jeho možného únosu na Krym zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem, kde by měl být syn premiéra tím poškozeným, a zároveň je obviněný ve vyšetřování možného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Ani k jedné z věcí ho dosud policie nevyslechla.

Výslech přes kameru na dálku

Je možné provést výslech svědka či obviněného v rámci videokonference. S takovou možností musí však dotčená osoba souhlasit. Bez jejího svolení nelze výslech přes kamery a televizní obrazovky uskutečnit.

Posun v obou kauzách má nyní v rukou Babiš mladší. Jestli platí, že nemusí být pod dozorem, mohl by ze své vůle dorazit ze Švýcarska do České republiky a vypovídat. „Šlo by o ideální variantu. On má povinnost spolupracovat. Je i možnost, aby jako obviněný přišel a jen sdělil, že odmítá vypovídat,“ řekl mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Pokud však sám nepřijde, musí se čeští vyšetřovatelé, když jde o osobu pobývající v jiném státě, obrátit na tamní policii, aby si dotyčného pozvala na výslech. Přestože je Babiš mladší obviněn od loňského října, k žádosti o justiční pomoc nedošlo. Důvody nechtělo Městské státní zastupitelství v Praze dosud komentovat.

České vyptávání skrze švýcarská ústa

Švýcaři mají několik možností, jak na prosbu českého státního zástupce o mezinárodní právní pomoc reagovat. Policie země helvétského kříže bude souhlasit, že Babiše mladšího vyslechne a nechá si od českých kolegů zaslat otázky, jejichž odpovědi následně pošle zpět.

„Jde o klasické řešení s ohledem na to, že cestování kvůli výslechu je časově náročné,“ uvedl Šťastný. Přesto je i možnost, aby byl u výslechu i český policejní orgán, pokud by švýcarská policie souhlasila. „Forma však zůstává stejná. Formálně vyšetřování vede zahraniční policie s tím, že tam sedí čeští příslušníci, a můžou se případně na něco doptat ústy švýcarského policisty,“ popsal Šťastný.

Pochyby o zdravotním stavu

Před výslechem Andreje Babiše mladšího musí být jasné, zda jej může s ohledem na své zdraví podstoupit. Dosud nebyl jeho stav zhodnocen soudním znalcem. Že není schopný výslechu, zatím uvedla ve své lékařské zprávě Dita Protopopová, lídryně ANO v letošních volbách v Praze 8 a psychiatrička, jejíž manžel měl údajně premiérova syna unést na Krym.

Policie však závěrům dokumentu nevěří. Babiš mladší se dříve živil jako pilot civilního letadla, což dle policistů nejde dohromady s psychickou nemocí. Proto chtějí provést Babišovo vyšetření nezávislým soudním znalcem. Aby mohl premiérova syna ve Švýcarsku vyšetřit znalec z Česka, musely by se na tom oba státy dohodnout.

Jestliže by Babiš mladší nedbal na švýcarské předvolání, předvede si ho tamní policie podle jejich předpisů.

Je však třetí možnost, a to že Švýcarsko odmítne mezinárodní pomoc. Podle právníka Tomáše Sokola to však není příliš pravděpodobné. „Nedovedu si představit, že by švýcarské orgány zásadním způsobem odmítly takovou ‚drobnost‘ jako umožnit nebo provést podání vysvětlení,“ řekl iDNES.cz bývalý ministr vnitra Sokol.

„Mezinárodní justiční spolupráce víceméně v Evropě funguje. Na kontinentu je dobrým zvykem, že žádaná strana vyjde vstříc. Problém je to u Velké Británie nebo USA, kde je to moc nezajímá. V Číně se na to čeká třeba dva roky,“ sdělil právník a mluvčí Unie státních zástupců.

Mezinárodní zatykač není na pořadu dne

Pokud by došlo k nepravděpodobné situaci, že Švýcarsko nebude chtít s českými vyšetřovateli spolupracovat v kauze Čapího hnízda, mohla by česká strana zvážit, zda nepožádat o vydání mezinárodního zatykače na Babiše mladšího. K tomu se dá uchýlit v případě, kdy některý z obviněných maří trestní řízení svým pobytem v zahraničí.

Kauza Babišova syna

Podle Sokola je k takovému kroku nyní daleko. „Zatím není tvrzeno, že by se takto vyhýbal trestnímu stíhání. Policie se dlouhodobě tvářila, že by jeho nedostupnost stěžovala vyšetřování, takže v tuto chvíli to není dostatečný argument na mezinárodní zatykač,“ uvedl Sokol.

„V trestním řádu je také jasně napsáno, že policie má vyšetřovat s maximálním šetřením občanských práv. Mezinárodní zatykač ve svých důsledcích určitá omezení nese,“ doplnil právník. Člověk zadržený na základě takového zatykače je totiž ve vazbě, dokud jej úřady nepřevezou do země, která o něj žádá.

Problém přitom může být i v samotném vydání. Švýcarsko, podobně jako Česká republika, nevydává své občany do ciziny k trestnímu stíhání. I proto by nakonec mohli státní zástupci kauzu Čapího hnízda rozdělit a část kolem Babiše mladšího řešit samostatně. Tím by předešli dalšímu prodlužování trestního stíhání ostatních obviněných.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

 • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
 • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
 • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
 • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
 • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
 • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
 • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

V českých nemocnicích je 800 lidí s covidem ve vážném stavu

Podle informací ministerstva zdravotnictví v Česku do večera přibylo 4 577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny...

Vyšehradské schůzky se měl zúčastnit i náměstek VZP, Šmehlík to odmítl

Středeční noční schůzky, na níž se v uzavřené vyšehradské restauraci sešli ministr zdravotnictví Roman Prymula a šéf...

Služeb Prymuly bychom měli využívat i nadále, míní šéf diplomacie Petříček

Šéf diplomacie a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček je přesvědčen, že by Roman Prymula kvůli noční návštěvě restaurace a...

Selhání organismu bývá u pacientů s covidem náhlé, míní sestra na ARO

Simona Kleinerová, staniční sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice Liberec, se stará o...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...