Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku. | foto: koláž iDNES.cz

Stíhání Babiše a Faltýnka pokračuje, žalobce čelí námitkám z podjatosti

  • 242
Státní zástupce vyhotovil usnesení, kterým rozhodl o pokračování trestního stíhání premiéra v demisi a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Babiš s Faltýnkem obvinění odmítají, je podle nich účelové. Vrchní státní zastupitelství řeší stížnosti na podjatost dozorujícího žalobce.

Usnesení během středy nebo čtvrtečního rána zašle kancelář státního zastupitelství obhájcům obou poslanců do datových schránek. Poté bude moci vyšetřování kauzy padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo pokračovat.

„Státní zástupce vypracoval usnesení, kterým rozhodl, že bude trestní stíhání pokračovat. Kancelář ho do datových schránek obhájců vypraví dnes nebo ve čtvrtek. V podstatě to znamená, že budou moci být činěny úkony i vůči oběma osobám (Babišovi a Faltýnkovi),“ řekla mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

O vydání poslanců rozhodla Sněmovna v pátek, ve středu o tom dostal státní zástupce od policie vyrozumění Sněmovny. Poprvé vydali poslanci představitele hnutí ANO loni v září, o měsíc později byli obviněni. Stíhání bylo přerušeno po říjnových sněmovních volbách, kdy Babiš s Faltýnkem znovu získali poslanecké mandáty, a tedy i imunitu. Vedle obou poslanců obvinila policie dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Proti usnesení o zahájení trestního stíhání podala většina obviněných před několika měsíci stížnost, o které dozorující žalobce Jaroslav Šaroch zatím nerozhodl. Někteří obvinění totiž také podle Zenklové podali proti Šarochovi námitku podjatosti. „Skoro všichni obvinění podali na státního zástupce námitku, že je podjatý, a proto nemůže o jejich stížnostech rozhodnout,“ vysvětlila Zenklová. Šaroch sice námitku zamítl, proti jeho rozhodnutí ale část obviněných podala další stížnost, kterou nyní řeší pražské vrchní státní zastupitelství.

„Někteří z obviněných stížnosti ohledně podjatosti stáhli zpět, další ale ne. Státní zástupce tedy nemá k dispozici spis, také chce vyčkat rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ potvrdila pro iDNES.cz Zenklová. Dodala, že aktuální počet ani kdo konkrétně stížnost podal, nemůže upřesnit.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu:

19. ledna 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video