Redakce iDNES.cz oslovila ohledně informace bývalého mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka či exkancléře Vratislava Mynáře. Ani jeden však nereaguje na SMS zprávy či volání.
Miloš Balák byl v roce 2022 odsouzen ke třem letům vězení, peněžitému trestu 1,8 milionu korun a čtyřletým zákazem činnosti za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Tehdejší prezident Miloš Zeman mu krátce poté udělil milost.
Zeman milost v kauze zakázky na zajištění a odvodnění svahů u vodní nádrže Klíčava odůvodnil tak, že Balák se neobohatil ani nevznikla žádná národohospodářská škoda. Baláka prohlásil za bezúhonného člověka, s jehož prací byl velmi spokojen. Zeman tehdy uvedl, že byl odsouzen kvůli tomu, kde pracoval.
Čtyřletý zákaz činnosti
V lednu letošního roku policie rozhodla o dalším Balákově stíhání. Důvodem bylo podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Balák tehdy stíhání potvrdil týdeníku Respekt, uvedl, že obvinění považuje za nepodložené.
„Trestní stíhání probíhá na svobodě, kdy věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Kladně. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněné osobě trest odnětí svobody až na tři roky,“ sdělil v lednu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Stíhání podle Respektu souviselo s odvozem vycpané zvěře z Lán do skladů u Kladna.
23. srpna 2022 |
Balák byl také loni v srpnu odsouzený v kauze špatné správy majetku, rakovnický soud mu uložil peněžitý trest přes 993 tisíc korun a čtyřletý zákaz činnosti. Už dříve byl odsouzen také za ovlivňování zakázky v případě zpevnění břehů kolem vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře.
Soud se v minulosti také zabýval kauzou nevýhodného prodeje a těžby kamene v Lánské oboře, za což Balákovi uložil peněžitý trest 870 tisíc korun a dvouletý zákaz činnosti.