Bývalý přeběhlík Bielesz vyrábí koření a prodává zlato

  8:16aktualizováno  8:16
Na ruzyňském letišti coby veterinář hlídá, jestli lidé nepašují zvířata. Kromě toho vlastní firmu na výrobu koření. A nejnověji se pustil do obchodování se zlatem. Bývalý poslanec za Unii svobody Marian Bielesz je po odchodu z politiky velmi čilý a daří se mu.

Bývalý poslanec Marian Bielesz dnes nabídky k rozhovoru odmítá. Ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Straničtí přeběhlíci hýbou českou politikou, a tak MF DNES přináší seriál mapující, co dnes dělají ti bývalí. Bielesz v létě 2004 náhle složil mandát, nechal se nahradit loajálním kolegou, a zachránil tak Grossovu vládu ohroženou pádem.

Vystudovaného veterináře z Českého Těšína katapultovala preferenčními hlasy v roce 2002 polská menšina do Sněmovny. Tam na sebe upozornil bojem za prezervativy. To když při daňové reformě neúspěšně navrhoval, aby kondomy zůstaly v nižší daňové sazbě. Lobboval tehdy za těšínskou firmu, která vyrábí prezervativy pod značkou Pepino.

Postupně ztrácel trpělivost s kompromisy, jež musela dělat Unie svobody ve vládě s ČSSD. V březnu 2004 ze strany vystoupil - a vláda tudíž přišla o poslance.

Nebyla to však tradiční dezerce na stranu k soupeřům, jak jsme zvyklí. Bielesz je mezi přeběhlíky jakousi výjimkou. Utekl a jako by se zase "vrátil".

Místo toho, aby tehdy opoziční ODS pomohl svrhnout Grossovu vládu, v červenci náhle složil poslanecký mandát. V lavici ho nahradil loajální kolega, a kabinet tak přežil. Jsou vlastně dvě možnosti, proč to udělal. Možná se už dál nemohl dívat na to, jak jeho strana kolaboruje se socialisty. Druhou variantou se vážně zabývala protikorupční policie. Podezření, že za odstoupení dostal patnáct milionů korun, se ovšem nepotvrdila.

Promluvit si o své malé "historické roli" s odstupem čtyř let se mu ani dnes nechce, nabídku na rozhovor odmítl. Můžeme se tedy držet jen veřejně dostupných zdrojů.

Vrchní pavoukář bydlí v domku fotbalového trenéra
Nejprve po odchodu z politiky Bielesz dostává od kolegů přezdívku "vrchní pavoukář". Získává totiž post šéfa Pohraniční veterinární správy na letišti v Praze, odhaluje pašování zvířat. Zároveň dokončuje stavbu rodinného domku v Chotěbuzi u Českého Těšína, ale kvůli nové práci musí do Prahy.

Trvalé bydliště má dnes hlášené v Křeslicích, jihovýchodním okraji hlavního města. V domku, který podle katastru nemovitostí patří bývalému trenérovi fotbalové Sparty Michalu Bílkovi.

Jak se ti dva dali dohromady, není jasné, nyní trenér slovenského Ružomberku včera nebral telefon.
Na jaře 2006 se Marian Bielesz pouští do podnikání. Získá polovinu ostravského podniku Gold Spice, jenž vyrábí koření. Podíl v rostoucí firmě s ročními tržbami 25 milionů korun mu nabídl její zakladatel a kamarád Tomáš Pazdziora.

Hitem firmy je řada směsí Zounarka, nazvaná podle herce a kulináře Martina Zounara. Podnikavý, nyní čtyřiačtyřicetiletý veterinář se nejnověji pokouší uspět v dalším oboru. Před měsícem si sám založil novou firmu, stejně jako v případě koření opět "zlatou" - alespoň názvem. Společnost AM Gold nabízí klenoty.

O tom, jak se Bielesz dostal k obchodování se zlatem, se moc nechce bavit ani Arben Mustafa, pětatřicetiletý muž narozený v kosovské Prištině, na nějž AM Gold nabízí kontakt v případě zájmu o obchod.

Bývalý přeběhlík nabízí třeba prsten nazvaný Dračí oko za 19 654 korun, o něco levnější Dotek rosy je za 16 454.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz