Bývalý hlavní hygienik Vít dostal tříletou podmínku za zbytečného poradce

  16:21aktualizováno  17:23
Někdejší hlavní hygienik Michael Vít dostal tříletý podmíněný trest za tři poradenské smlouvy pro Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav. Ministerstvu také musí zaplatit škodu 1,7 milionu korun. Rozhodl o tom soud. Proti verdiktu se Vít i žalobce mohou odvolat.

Hlavní hygienik Michael Vít při rozhovoru s Barborou Tachecí | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Rozsudek v úterý vynesl Obvodní soud pro Prahu 2. Michaelu Vítovi uložil tříletý trest podmíněně odložený na pět let a uhrazení škody ve výši 1 764 tisíc korun Ministerstvu zdravotnictví.

Podle soudu se Vít dopustil zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Žalobce si stejně jako advokát Víta ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Cítím se nevinen, řekl Vít soudu

Vít při své závěrečné řeči prohlásil, že jeho práce v pozici hlavního hygienika měla jediný cíl, kterým byla ochrana zdraví obyvatel. "Myslím si, že jsem to splnil. Cítím se nevinen," uvedl.

Loni u soudu svoji chybu popíral, přiznal jen administrativní pochybení. "O mně na ministerstvu bylo známo, že jsem byl lehký bordelář," řekl loni v listopadu (více čtěte zde).

Rozsudek Vít ani jeho advokát následně nekomentovali.

Úterní rozhodnutí soudu se týká tří poradenských smluv uzavřených v roce 2007. Kvůli spornému poradenství v minulosti na Víta podala trestní oznámení protikorupční organizace Transparency International (více o prošetřování věci čtěte zde).

Obžaloba Víta vinila z toho, že si najal jako poradce pro ministerstvo a ostravský Státní zdravotní ústav bývalého poslance a manžela své podřízené Otakara Vychodila. Ke škodě státu mu na základě několika smluv nechal vyplatit přes dva miliony korun.

Poradce neměl pro úřady přínos

Podle obžaloby se o analýzy měli starat lidé z ministerstva, a nebylo tedy nutné je zajišťovat externě. Navíc odborná hodnota Vychodilových textů byla nulová.

"Výstupy pro činnost ministerstva nebyly přínosné,“ tvrdil při závěrečné řeči státní zástupce Petr Boš. Podle něj totiž byla práce na základě smluv z roku 2007 téměř totožná s tou, kterou Vychodil pro ministerstvo udělal v roce 2003, kdy pro rezort rovněž pracoval.

Předseda trestního senátu Viktor Rossi při zdůvodnění rozsudku jako jednu z polehčujících okolností pro uložení podmínky zmínil Vítovu dosavadní trestní bezúhonnost.

Většinu peněz ze dvou milionů vyplatilo ministerstvo, více než 300 tisíc pak Státní zdravotní ústav. Ten ale peníze u soudu nevymáhal, proto soud přiznal škodu pouze ministerstvu.

Vít byl obžalovaný v březnu roku 2012, poté nastoupil na neplacenou dovolenou a v říjnu jej z funkce odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Původně mu hrozily dva roky až deset let vězení. Státní zástupce pro něj požadoval nepodmíněný trest ve výši od dvou do šesti let.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz