Bývalý disident a premiér Pithart strávil 16 let ve vedení Senátu

aktualizováno 
Právník a někdejší disident Petr Pithart nepatřil nikdy k plamenným řečníkům na náměstích ani "nehájil barvy" nejsilnějších politických stran, přesto to dotáhl v české polistopadové politice k metám nejvyšším. Více než dva roky byl předsedou české vlády, šest let předsedou Senátu a nechybělo mnoho, aby se stal prezidentem republiky.

Petr Pithart | foto: Michal KrumphanzlČTK

Nyní již politolog, historik a publicista Pithart, který se narodil 2. ledna 1941, vrcholnou politiku opustil a věnuje se psaní a pedagogické práci.

Rodák z Kladna vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde poté nastoupil jako odborný asistent. Svou vědecko-politickou kariéru odstartoval v letech 1967-1968, kdy se zabýval politickým systémem československé společnosti jako tajemník interdisciplinárního týmu ČSAV. 

Od roku 1960 byl Petr Pithart členem komunistické strany, poté, co z ní v roce 1968 po sovětské okupaci vystoupil, musel z vědeckého pracoviště odejít. Pracoval jako dělník a až v roce 1972 se vrátil k profesi právníka v podniku Ředitelství výstavby pracovišť ČSAV. 

V roce 1977 však podepsal Chartu 77 a byl propuštěn. Poté se živil jako zahradní dělník a odborný referent. V disentu publikoval eseje, statě a politologické studie o moderních českých dějinách. Byl členem redakční rady samizdatových Lidových novin.

Do vrcholné politiky se zapojil ihned v listopadu 1989. Stal se jedním z předních mluvčích Občanského fóra (OF) a v roce 1990 zasedl do poslaneckých lavic Federálního shromáždění ČSFR a později ČNR. Již v únoru 1990 byl jmenován předsedou české vlády a byl jedním z politiků, kteří za českou stranu neúspěšně vyjednávali o dalším uspořádání Československa. 

Jeho koncepce „dvojdomku“, což mělo být volnější uspořádání společného státu, však neuspěla. Po rozpadu OF v roce 1991 působil v neúspěšném Občanském hnutí, později přejmenovaném na Svobodné demokraty (SD). V čele vlády skončil po volbách v červnu 1992.

Do vysoké politiky se vrátil na podzim 1996, kdy získal senátorský mandát jako nestraník na kandidátce KDU-ČSL (v roce 1999 se pak stal členem lidové strany) a vzápětí se stal prvním předsedou obnovené horní parlamentní komory. Jeho dny v předsednickém křesle byly prakticky sečteny již v červenci 1998, kdy ČSSD a ODS podepsaly opoziční smlouvu, která mimo jiné deklarovala právo ODS na místa předsedů obou parlamentních komor. Pithart však zůstal ve vedení Senátu jako místopředseda.

Svůj senátorský mandát na Chrudimsku obhájil v listopadu 2000. Strany opoziční smlouvy v těchto volbách ztratily v Senátu většinu a Pithart se tak mohl vrátit do předsednického křesla. Po čtyřech letech však získala v Senátu rozhodující slovo ODS a Pithart se opět přesunul na místopředsednickou pozici. Mezitím stihl v roce 2006 opět obhájit svůj mandát. V roce 2012 se již voleb nezúčastnil.

„Už jsem si Senát odpracoval. Nechci být do konce života štvancem. Málokdo si dokáže představit, jak moc mi chybí normální život, bez publicity, bez nekonečných konfliktů s časem, kterého se vám nikdy, ani v neděli večer, nedostává,“ řekl k rozhodnutí nekandidovat deníku Právo.

V prosinci 2002 se stal kandidátem KDU-ČSL na úřad prezidenta po Václavu Havlovi. V lednové volbě postoupil až do třetího kola, v němž se utkal s kandidátem ODS Václavem Klausem. Klause ve třetím kole podpořilo 113 senátorů a poslanců, pro Pitharta hlasovalo o 29 zákonodárců méně. Zvolen tedy nebyl nikdo, v dalších volbách pak Pithart již nekandidoval a na Hrad byl nakonec zvolen právě Václav Klaus.

Petr Pithart je od roku 1964 ženatý, s manželkou Drahomírou mají syna Davida a dceru Kláru. V současnosti působí na katedře politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jako historik se věnuje reflexi roku 1989, je autorem knih, které poodhalují pozadí a průběh tehdejších událostí.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz