Bývalý děkan Zachariáš: Jsou to výmysly, je to sci-fi

  21:15aktualizováno  21:15
Bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Jaroslav Zachariáš má i přes plagiátorskou aféru čisté svědomí. Tvrdí, že nic neopsal a že veškerá obvinění z mafiánských praktik na fakultě jsou sice závažná, ale patří spíše do kategorie sci-fi. Přesto zvažuje právní kroky.

Bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Jaroslav Zachariáš má i přes plagiátorskou kauzu čisté svědomí. (16. října 2009) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kauza týkající se právnické fakultě v Plzni běží v médiích již několik týdnů. Ale signály, že se objeví, jsou prý staršího data. Je to tak?

Její zárodky se začaly objevovat skutečně předtím. To když vedoucí katedry trestního práva profesorka Válková, profesor Eliáš a za katedru právních dějin doktor Balík, soudce Ústavního soudu, napsali prohlášení, kde vznesli výhrady kvůli komunikaci vedení fakulty s katedrami. Ta věc se už ale začala odehrávat již před dvěma lety, kdy měl Eliáš tendenci převzít katedru občanského práva místo docenta Kindla. Po jednání s paní profesorkou Válkovou jsem se však rozhodl, že ji odvolám z vedení katedry.

Nakonec se v médiích kauza objevila poté, co byl proděkan Ivan Tomažič obviněn z plagiátorství ve své práci, k níž mu dělal školitele proděkan Milan Kindl a vy jste byl oponentem. Byl jste také obviněn z opisování. Proč jste to udělal?

Ta fakulta je riziko pro stát

V sobotní MF DNES najdete také rozhovor s Vladimírou Dvořákovou, jejíž akreditační komise problémy na škole odhalila.

Nic takového jsem neudělal! Ten můj takzvaný posudek, který je označován za plagiát, jsem viděl až nedávno, když mi ho půjčil z trezoru pan rektor.

Moment. Vy tvrdíte, že jste ten posudek nepsal?

Ten materiál nemá charakter žádného posudku. Údajně je to opsaný nějaký článek. Já jsem to nepsal.

Jste pod ním podepsaný.

Jsem podepsaný pod poslední stránkou, ale to je jeden odstavec. S pravděpodobností hraničící s jistotou je připojena jedna stránka s mým podpisem k nějakému textu.

Kromě plagiátorství je fakulta obviňována z toho, že se na ní ztratily některé disertační práce. Například práce expremiéra Stanislava Grosse se hledala roky. Existuje vůbec?

Existuje, byla řádně obhájena. Určitě je někde na fakultě, řekl bych, že na děkanátu. Osobně jsem ji ale neviděl. Nevím, kde ji hledal Jiří Pospíšil. Otevřel tam jednu skřínku, nechápu proč tam hledal Grossovu práci. Jiří Pospíšil otvírá skříňku, kde měla být uložena rigorózní práce expremiéra Stanislava Grosse. (15. října 2009)

Navíc se tvrdí, že chybějí i další práce. Jak je to možné? Vyvolává to pochybnosti, protože jsou to práce některých veřejně známých lidí. 

Byla provedena kontrola a v knihovně nebyly nalezeny pouze tři práce. Fakulta se také dvakrát stěhovala, problémy mohly vzniknout kvůli administrativním nedostatkům. Nedovedu si vysvětlit, proč se hovoří o desítkách chybějících prací. Pan prorektor Rychlík tam provedl kontrolu a zjistil, že chyběly tři. Věřím, že ani ty nejsou ztracené.

Vy jste říkal při odstoupení, že je to z etických důvodů. Není blíže pravdě tvrzení, že jste musel odejít?

Jistěže to bylo i pod tlakem toho, jakým způsobem řada kolegů prezentovala svoje názory na situaci ve škole médiím. Já mám tu školu rád, já jsem ji nechtěl ublížit, což někteří udělali.

Znamená to, že cítíte odpovědnost za problémy, které kolem fakulty vznikly?

Nikdy jsem se odpovědnosti nezbavoval a ani se ji zbavovat nebudu. Ale mám čisté svědomí.

Jenže šéfka vysokoškolské akreditační komise Vlastimila Dvořáková tvrdila, že poměry na fakultě připomínaly mafiánské praktiky a že to může ohrožovat dokonce bezpečnost státu.

To je vážné obvinění. Vážné, ale ze světa sci-fi. Jsou to uměle vykonstruované záležitosti. Nevím, jaké vedou k tomu paní Dvořákovou důvody.

Důvody, že prý na škole studovali za podivných okolností i lidé, kteří se objevují v kauzách spojených s organizovaným zločinem, jako pan Harangozzo spojovaný s Berdychovým gangem.

Spojovat to se školou jsou ale výmysly. Možná je důvodem toho to, že jsem působil jako člen rozkladové komise ministerstva školství a vraceli jsme akreditační komisy některé věci. Nemuselo se to mnoha lidem líbit. Navíc pokud se jednalo o práci v rozkladové komisi týkající se naší fakulty, tak jsem se vyloučil z jednání pro podjatost. Zarazilo mě, že 25. září jsem se rozhodl rezignovat z místa děkana, ale už 24. září mě ministryně školství odvolala z funkce člena té komise. Zvláštní…

Dobře, ale mafiánské praktiky, to je mimořádně silné obvinění. Jak je chcete vyvrátit?

Zvažuji právní kroky proti podobnému napadání. Jsou to lži a nesmysly. Osobně se mě to velmi dotýká.

Co se podle vás nakonec stane?

Ať si o tom každý udělá obrázek sám. To, co se objevilo v souvislosti s mým jménem, jsou nesmysly. Za 34 let co působím v tomto oboru, jsem se snažil dělat vše poctivě. Jaká byla v poslední době vytvořena virtuální realita, to už je mimo mě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz