Za měsíc otročení 1 800 korun. Vnitro chce odškodnit bývalé pétépáky

  19:59aktualizováno  19:59
Tisíce lidí, kteří za komunistického režimu museli v rámci vojenské služby léta zdarma dřít v pomocných technických praporech - PTP, se po letech dočkají odškodnění. Ministerstvo vnitra navrhuje změnit současné nařízení vlády, podle něhož mají nárok na peníze jen lidé odsouzení a zavření ve vězení.

Bývalí příslušníci Pomocných technických praporů (PTP) při tradičním setkání ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Součástí byla i bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, které se zůčastnilo několik stovek "černých baronů". (7. června 2007) | foto: Vladislav GalgonekČTK

Za každý měsíc strávený u PTP mají lidé dostat 1 800 korun, a zařadí se tak do stejné kategorie jako ti, kteří byli s označením třídní nepřátelé posláni do vězení. Ti už odškodnění dostávají nyní.

Vnitro k tomuto kroku přinutil rozsudek z letošního září, kdy u Městského soudu v Praze uspěl se svou žalobou bývalý pétépák Jan Strnadel. Ten se domáhal odškodnění za léta strávená prací na komunistický režim právě v rámci své vojny.

PTP

Pomocné technické prapory byly zřízeny v roce 1950. Do útvarů PTP nastupovali muži na základě posudků nebo rozhodnutí zvláštní komise. Ty rozhodovali, zda jde o občany politicky nespolehlivé. Jednalo se o kněží, vyloučené studenty, kulaky, majitele továren, lidi zadržené při pokusu o emigraci nebo odsouzené za zločiny proti režimu. Na vojně strávili mnohem delší dobu, než byla oficiální vojenská služba. PTP prošlo přes 40 000 osob. Zrušeny byly v roce 1954.

"Městský soud v Praze posoudil výkon základní vojenské služby ve vojenském táboře nucených prací (VTNP) a na výjimečném vojenském cvičení jako tzv. jiné nezákonné zbavení osobní svobody. Proto má žalobce nárok na příspěvek odpovídající náhradě mzdy za dovolenou a vztahuje se tedy i na něj nařízení vlády o poskytnutí jednorázového příspěvku ke zmírnění křivd způsobených komunistickým režimem," řekla iDNES.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Po Stranadelově vítězství u soudu bylo vnitru jasné, že se stejnou žalobou by nyní mohli uspět všichni pétépáci, jejichž žádosti až dosud ministerstvo odmítalo.

"Ministerstvo vnitra eviduje cca 2 000 žádostí bývalých příslušníků vojenských táborů nucených prací o jednorázový příspěvek," upřesnil Břetislav Oliva z tiskového odboru vnitra. "Řízení o těchto žádostech bylo pravomocně ukončeno tak, že příspěvek nebyl za dobu pobytu ve vojenském táboře nucených prací přiznán," popsal současnou praxi.

Ta by se ale nyní mohla změnit, pokud nový návrh vnitra schválí vláda. A to je vysoce pravděpodobné. Všechna nařízení a zákony, které se týkaly rehabilitace nebo odškodnění lidí postižených komunistickým režimem, zatím vždy u ministrů hladce prošly. Návrh se navíc opírá o pravomocný rozsudek. Materiál vnitra je nyní v připomínkovém řízení a zatím není stanoveno datum, kdy ho dostane na stůl vláda.

Může dorazit až 4 000 žádostí

O odškodnění se ale zřejmě přihlásí ještě více lidí. Bývalých příslušníků vojenských táborů nucených prací jsou totiž asi 4 000. Resort tak odhaduje, že na odškodnění vydá 230 milionů korun.

Lidé zařazení u pomocných technických praporů pracovali v lesích, kamenolomech, při stavbě silnic, různých areálů a hlavně v dolech. Kromě práce ale museli ještě navíc absolvovat vojenský výcvik a politické školení. Jejich život se snažila popsat známá humoristická kniha a film Černí baroni. Podle pamětníků ale věci spíše uškodila. Život u PTP její autor Miroslav Švandrlík totiž vykreslil až příliš optimisticky a idylicky.

Vojáci za svoji práci sice dostávali peníze, rozdělování ale bylo upraveno tak, aby nejvíce vydělal stát. Příslušníci PTP tak byli jedinými vojáky, kteří si vojnu sami platili. U politicky nespolehlivých si armáda automaticky strhávala 30 procent mzdy.

Zbylých 70 procent bylo vypláceno vojenské správě, která si z nich dál strhávala 70-90 procent za oblečení, stravování, ubytování, daň ze mzdy, nemocenské pojištění. Teprve to, co zbylo, dostali jednotliví vojáci. Část jim navíc šla na vkladní knížku a při měnové reformě v květnu 1953 byly úspory vyměněny v nejhorším možném kurzu 50:1,30.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz