Teplické družstvo oplotí své paneláky kvůli narkomanům a bezdomovcům

  8:26aktualizováno  8:26
Bytové družstvo Mír v Teplicích se rozhodlo oplotit několik svých domů. Chce tím ochránit svůj majetek před nepřizpůsobivými lidmi, kteří dělají problémy a nepořádek. Oplocení například vznikne kolem bloku čtyř domů postavených do čtverce ve čtvrti Trnovany.

V Teplicích vznikají ploty chránící domy před nepřizpůsobivými lidmi. Na snímku Denisova ulice | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Z okolních heren sem chodí narkomani, vyhazují odpadky, kradou rohožky, když mají sprej, počmárají dům a neustále se pokoušejí dostat dovnitř," říká předseda družstva Vladimír Procházka.

U jednoho z domů nedávno vyměnili vchodové dveře, protože na předešlých někdo rozbil rámy, jak se do nich dobýval šroubovákem. Neuplynul ani měsíc a zohýbané jsou i ty nové. "Lezou sem bezdomovci, kteří se chtějí ve sklepě vyspat. Už několikrát je družstevníci vyháněli," přibližuje Procházka.

Kvůli prodeji drog mají Trnovany špatnou pověst. Tuhle lokalitu zmíní každý místní policista na dotaz, kde si dát v Teplicích pozor. Realitní makléři okamžitě snižují cenu při sjednávání prodeje místního bytu. Jakmile se setmí, zdejší rodiče raději nenechávají své děti venku samotné.

"Když se děti vrací z hudebního nebo sportovního kroužku, chodí jim rodiče naproti na zastávku autobusu a doprovodí je domů. Je strašné, koho mohou po cestě potkat, je to tady jedno drogové doupě vedle druhého," říká Procházka.

Klíče od vjezdu se budou losovat

Vedení družstva se po dohodě s delegáty rozhodlo vybudovat plot u domů v ulici U Červeného kostela, Fibichova, Nedbalova a Scheinerova, aby se nikdo cizí nemohl dostat na dvůr mezi domy. Jde o tři domy se dvěma vchody a jeden se třemi. Celkem 207 bytů. "Jsem si jistý, že se lokalita zklidní, zlepšíme kulturu bydlení a zdejší byty družstevníků navíc stoupnou v ceně," míní Procházka.

Plot bude nejvýše 150 centimetrů vysoký. "Ne víc, aby to nevypadalo jako v koncentráku," poznamenal Procházka. "Plot bude ocelový natřený vypálenou zelenou barvou, aby to vypadalo dobře," přiblížila vedoucí technického úseku družstva Mír Andrea Kubíková.

V rozích budou dvě brány, kudy budou řidiči projíždět na vnitřní parkoviště, na která se vejde dohromady 30 aut. Klíče od vrat budou mít jen obyvatelé lokalit. "Pro každý ze čtyř paneláků bude vyhrazeno osm bezplatných míst. Delegáti budou každý rok losovat osm lidí. V jednom z domů už mají dokonce vylosováno," přiblížil Procházka.

V Teplicích vznikají ploty chránící domy před nepřizpůsobivými lidmi. Na snímku

Areál bude oplocený už letos. Pozemek sice patří družstvu, přesto musí jeho vedení žádat o souhlas s oplocením správce inženýrských sítí a teplickou radnici.

Primátor oplocení vítá

"Čekal jsem, že s tím přijdou mnohem dříve," reagoval primátor Jaroslav Kubera. Nápad i vzhled plotu se mu líbí. "Tyhle ploty nemohou nikoho pohoršovat. V zahraničí pomohou zlepšit bydlení obyvatelům oplocených lokalit. Uvnitř uzavřených bloků vznikají bazény, hřiště, odpočinkové zóny," popisuje Kubera. "Ovšem je otázka, zda takový plot u nás zabrání některým lidem, aby se dostali dovnitř," dodává.

Další plot už nyní roste u domu na Rooseveltově náměstí v Řetenicích. Ve čtvrtek zde dělníci ukotvili prvních asi deset plotových sloupků.

Kromě nepřizpůsobivých spoluobčanů vadí místním lidem i učni z vedlejšího učiliště. "Chodí sem čůrat, plivat, típat cigarety o dům," popisuje předsedy družstva Mír Vladimír Procházka. Sami družstevníci navíc navrhují další tři místa v Trnovanech i centru města, která chtějí oplotit.

Lidé tuto aktivitu většinou vítají. "Je dobře, když plot ochrání majetek. Před časem jsme ve sklepě přistihli nějakého narkomana," uvedla žena, která bydlí v domě v Maršovské ulici, který má být rovněž oplocen.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz