Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byli jsme blízko Mrázkova vraha, míní bývalý elitní detektiv Vlas

Doporučujeme   2:54
Hynek Vlas ještě před pár měsíci lovil zločince s týmem policistů Jana Kubiceho. Vyšetřoval i vraždu mafiána Mrázka. Po odchodu od policie začal s Kubicem podnikat. Radí v bezpečnostních otázkách. "Jsou lidé, kteří se z jakéhokoliv důvodu nechtějí obracet na policii," vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz.

Hynek Vlas a Jan Kubice. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Dopadne podle vás policie vraha Františka Mrázka?
Těžko říct. Muselo by se stát hodně věcí a být dobrá konstelace hvězd. To znamená najít zkušený a ochotný tým detektivů, také v kriminálním prostředí by se ledasco muselo změnit a někteří lidé by museli mít potřebu k tomu vypovídat.

Jak blízko jste mu byli na stopě?
Myslím, že poměrně blízko. Ovšem jedna věc je si myslet, druhá vědět a třetí dokázat. Od úsudku k dokázání je dlouhá cesta. Dozvěděli jsme se při vyšetřování spoustu věcí, které se podařilo objasnit. K vyřešení smrti Františka Mrázka se musí začít objasňovat mnoho věcí z minulosti, staré vraždy, podvody, korupce.

Mrázek využíval i politiky. Třeba někdejšího ministra financí Iva Svobodu a jeho poradkyni Barboru Snopkovou, odsouzené za tunelování. Jak konkrétně?
Mrázek byl schopný manipulátor a rozehrávač různých her. Využíval a zneužíval různé politiky, aniž by to třeba věděli. Dokázal je vmanipulovat do pozice, kam potřeboval. Některým politikům je připisována přímá spolupráce s ním, ale myslím, že to tak nemuselo být. Své by o tom, podle mě, mohl vyprávět třeba poslanec Hojdar.

Bába, jak Mrázek říkal Snopkové, byla před pár dny podmínečně propuštěna z vězení. Zabýval se ÚOOZ i jejím případem?
My jsme se kauzou Liberta Mělník nezabývali. Opravdu netuším, co s nimi Mrázek mohl mít. Spíš jsme sledovali Mrázkovu linii násilí, vražd kolem něj bylo poměrně dost. A tudy také vedla cesta k objasnění jeho vraždy.


. Kdo byl František Mrázek

Podnikatel František Mrázek byl nekorunovaným králem českého podsvětí. Měl své lidi v politice, u policie i mezi zločinci. Zavraždil ho neznámý střelec 25. ledna 2006, když vycházel ze sídla své firmy.

Ve stejný den, kdy propustili Snopkovou, státní zástupce zastavil stíhání Věry Jourové, která kvůli kauze Budišov skončila ve vazbě. Jak se na její obvinění díváte s odstupem času?
To vyplynulo z určité důkazní situace, ze stavu věcí v kauze - vyjádření do výslechů, co bylo zaznamenáno. Tenkrát jsme se na státním zastupitelství radili, koho obvinit, a jednoznačně padl závěr, že až se paní Jourová vrátí do vlasti, bude také zadržena a obviněna.

Bylo nutné na Jourovou uvalit vazbu?
Na začátku vyšetřování každé kauzy je to složité, vazba se navrhuje poměrně často. Je na státním zástupci, zda ji doporučí a soudce uvalí. Policistům vazba většinou vyhovuje, protože to je z hlediska sbírání dalších důkazů jednodušší. - čtěte Exnáměstkyně ministra byla měsíc ve vazbě, omylem

Jiří Paroubek se na vás za to hodně zlobil, vinil ÚOOZ z účelového rozpoutání případu v souvislosti s volbami.
Den zatčení nebyl dán kvůli nějakým volbám, to je nesmysl.

Zatýkání podezřelých při akci Sometimes

Ještě jeden případ, který jste rozkrývali, končí fiaskem - kauza Čepro, v níž měly zmizet ze státní kasy čtyři miliardy. Policie po dvou letech případ odložila, co si o tom myslíte?
Těžko můžu hodnotit, v jakém stavu je teď spisový materiál, a vůbec mi to nepřísluší. Faktem ovšem zůstává, že se kolem Čepra vždy motali zajímaví hráči, protože je to strategický podnik petrochemického průmyslu. Podobně jako kolem Unipetrolu nebo Setuzy se vždy motali "vlivní podnikatelé." My jsme se při šetření věcí kolem Mrázka dostali na Čepro. Domnívám se, že v té době stálo za to věnovat se Čepru víc, než jak tomu bylo.

Jel Mrázek začátkem 90. let v obchodech s lehkými topnými oleji?
On měl strašně široký záběr a spoustu známých, obchodních kontaktů, přátel a polopřátel. Nemyslím, že by na LTO vydělal přímo, ale prostřednictvím někoho to nevylučuji.

Jan KubicePo rozpadu Kubiceho týmu a tedy i vašem odchodu od policie se ÚOOZ už podobnými případy, zdá se, nezabývá. Nyní především honí obchodníky s bílým masem a zloděje aut. Jak si to vysvětlujete?
Mám hodně málo zpráv, co se na ÚOOZ teď děje, jakým způsobem se tam pracuje a kudy směřují svoji činnost. Sleduju ho jen přes sdělovací prostředky. Ani my jsme tenkrát nijak zvlášť nechtěli dělat hospodářskou trestnou činnost, ani nám to nepříslušelo. Ale bohužel jsme se do ní dostali přes obecnou a násilnou trestnou činnost, která s tím ruku v ruce souvisí. Vždycky jsem tvrdil, že nemůžeme objasňovat nájemné vraždy, aniž bychom rozpletli motiv, který je z 99 procent v hospodářské trestné činnosti.

Petr Dimun mi vyčítal, že píšu oslavné články o bývalých detektivech z ÚOOZ, místo abych je dehonestoval za údajně manipulativní práci. Tušíte, proč mu tak ležíte v žaludku?
Netuším, viděl jsem se s ním jednou v životě asi deset minut v jedné pražské kavárně. Ze zdvořilosti jsme se pozdravili, víc jsme do styku nepřišli.

Jak se vám líbila divadelní hra Komplic? Že se v ní nepřímo objevil pan Dimun, to ho moc nepotěšilo.
Je to poměrně složitá hra, ale líbila se mi. Herci Divadla Na zábradlí to nacvičili a nasáli skvěle. Některé souvislosti, kontext a pojetí jsou velmi blízké realitě. - čtěte Policista Kubice byl poradcem v divadelní hře o zločinu

. Hynek Vlas

Hynek Vlas se stal po odchodu Jana Kubiceho z vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na krátký čas jeho nástupcem. Předtím šéfoval odboru zločineckých struktur, jemuž se také říká "lovci mafiánů". Patří do skupiny detektivů, kteří od policie odešli se zdůvodněním, že se zhoršily podmínky pro práci.

Můžete být konkrétní?
Skoro všechno z té hry je pravda a dá se našroubovat na reálné situace. Těžko vypíchnout jeden moment.

Byl jste u policie velmi dlouho, absolvoval jste i zahraniční policejní mise, například v Iráku. Jak se vám odcházelo?
Sedmnáct let, to je samozřejmě dlouhá doba. Odcházelo se lehce, protože už jsem si na odchod několik měsíců zvykal a těšil se na něj. Opravdu nešlo nic moc dělat, prostor pro naši práci byl hodně scvrknutý. Zase teď mám čas na jiné věci, srovnat si myšlenky a odrazit se někam dál.

Nyní s vaším bývalým šéfem vlastníte poradenskou firmu SUB S.A. Prozradíte, kdo patří mezi vaše klienty?
To jste první, kdo to nazval poradenskou firmou a já jsem za to rád, protože všichni ostatní to nazývají bezpečnostní agenturou, což není pravda. Samozřejmě je neprozradím, je to naše obchodní tajemství. Jedná se o podnikatelské kruhy, ale i státní sektor. Rádi poradíme a pomůžeme každému, kdo o to stojí, a má-li to hlavu a patu.

Nenašel jsem na internetu stránky vaší firmy. Jak vás najdou zájemci?
Z obchodního rejstříku můžou lehce zjistit naší adresu. Pokud chtějí, tak si kontakt seženou, rozhazujeme vizitky na všechny strany.

To zní trochu konspirativně.
Jsme malá firma, sami dva, nepotřebujeme luxusní sídla, mraky zaměstnanců, reklamu v časopise. Co děláme, nám stačí.

Vaší hlavní činností je prý poradenství v oblasti bezpečnosti. Co si pod tím mám představit u dvou bývalých elitních detektivů?
Jsou lidé, kteří se z jakéhokoliv důvodu nechtějí obracet na policii nebo justici. A jsou činnosti, které justice nedělá. Tam je náš prostor.

Využíváte služby bývalých kolegů?
S některými se občas sejdu, sedneme si a popovídáme. Za poslední rok jich odešlo dost. Potřebuji-li v nějaké oblasti pomoci, vím, na koho se obrátit.

Jaké další plány kromě podnikání máte do budoucna?
Vést spokojený život.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....