Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Byla to provokace! StB chystala filmovou verzi „pravdy o sametu“

  17:18aktualizováno  10. září 8:07
Do mozaiky pádu totality v roce 1989 přibyl další střípek. Historikové našli film vyrobený komunistickou Státní bezpečností, zjistila MF DNES. Podivný dokument nazvaný Fakta chtěla StB promítat po "porážce" sametové revoluce s tím, že to byla nepřátelská provokace.

Desetitisíce lidí v ulicích českých měst demonstrují za svobodné volby a pád nenáviděného komunistického režimu. Je druhá půlka listopadu 1989.

Ve stejné době pracovníci ministerstva vnitra připravovali dokumentární film, který má ukázat, že o žádnou revoluci nejde.

Ten zpomalený záběr je v celém filmu klíčový: jeden z policistů zasahujících proti protestujícím studentům na Národní třídě 17. listopadu 1989 se dostává mezi demonstranty a ti ho začínají bít. Pro jistotu, aby divák scénu nepřehlédl, je bití policisty promítáno zpomaleně a v detailu. Ano, to bylo klíčové sdělení: zlí studenti bijí hodného policistu.

"Záměrně se tam ukazuje mlácení policisty na Národní třídě," vysvětluje historik Petr Cajthaml, který se zabývá rolí propagandy v komunistickém režimu.

Film je "klasickým" propagandistickým dílem, kde se promyšleným řazením scén má dosáhnout určitého cíle. V tomto případě je za scénou "bitého policisty" zařazen známý záběr jiného policisty, který pendrekem praštil do objektivu kamery poté, co zuřivě ztloukl demonstranta.

"Ten první záběr má jakoby vysvětlit tu brutalitu toho druhého záběru, který byl všeobecně známý a který nešlo popřít," říká Jaroslav Pinkas z Ústavu pro studium totalitních režimů. "Je to pokus o dezinterpretaci událostí 17. listopadu 1989, obrazům se dává jiný smysl nebo se obrazy spojují a nabízejí falešné významy," vysvětluje Pinkas.

Další ukázka z dokumentu Fakta, který chystala StB

Film Fakta byl nalezen v několika neúplných verzích a není zcela jasné, k čemu měl přesně sloužit. Podle Cajthamla byl asi původně připravován pro televizi, ta ho zřejmě odmítla, neboť revoluce už byla v plném proudu.

Autoři dokumentu se nakonec v komentáři obracejí na příslušníky Bezpečnosti. Pravděpodobně jim měl být promítnut, aby neztráceli důvěru ve své nadřízené a režim. "Minimálním cílem bylo udržet situaci v Bezpečnosti, aby příslušníci nepodlehli panice," vysvětluje Cajthaml.

V komentáři se přímo říká, že 17. listopad 1989 byl předem připravenou provokační akcí nepřátelských sil. Ty prý zneužily manifestace k tomu, aby vyvolaly v zemi krizi.

Film vznikl asi kolem 25. listopadu a podle Cajthamla ho vyráběl politický odbor ministerstva vnitra, který měl na starosti práci s novináři a řídil politickovýchovnou práci v rámci ministerstva vnitra. A podíleli se na něm pracovníci z ústřední redakce bezpečnosti a brannosti, kteří pracovali podle direktiv ministerstva vnitra a byli i vnitrem přímo placeni. Ve filmu jsou použity záběry natočené pracovníky Bezpečnosti při demonstracích, zpravodajské záběry i materiály Krátkého filmu. Dokument má 30 až 40 minut, ale zřejmě se počítalo s tím, že po sestřihu bude kratší.

Cajthaml připomíná, že komentář má několik verzí. "Některé z nich se tváří korektně. Ukazuje to na tehdejší nejistotu tvůrců," připomíná.

Ukázky z filmu Fakta mohou podle Pinkase být zajímavou pomůckou i pro učitele dějepisu. "Mohou žáky vést k tomu, aby ke každému sdělení přistupovali kriticky. I k takovému, které je zdánlivě korektní. S takovými materiály by proto učitelé měli pracovat," říká Pinkas.

Klipy z filmu proto budou součástí webové prezentace Ústavu pro studium totalitních režimů nazvané Cesta k Listopadu. Současně ústav nabízí i speciální DVD o Listopadu, které rovněž učitelům umožní ukázat revoluci v různých verzích a pohledech.

"Nechceme, aby listopad 1989 byl představován jako jeden příběh, protože možných příběhů se nabízí řada. Takový přístup podporuje kritické myšlení," říká Pinkas.

Jak se film StB nedostal do televize

Dokument vznikl pravděpodobně někdy kolem 25. listopadu 1989, měl asi 30 až 40 minut, po sestřihu by byla asi jeho stopáž kratší. Film existuje v několika neúplných verzích. Pravděpodobně měl být původně vysílán v televizi. Ta jej zřejmě odmítla, a tak byl určen příslušníkům Sboru národní bezpečnosti.

Nechal jej zřejmě vyrobit politický odbor ministerstva vnitra, podíleli se na něm pracovníci z ústřední redakce bezpečnosti a brannosti. Ve filmu jsou použity záběry natočené tajnými policisty při demonstracích, zpravodajské záběry i materiály Krátkého filmu.

Film ve zpomaleném záběru ukazuje bití policisty demonstranty na Národní třídě, což zřejmě mělo dát událostem jiný smysl.

Co říká filmový komentář:
"Vzhledem k tomu, že v současné době kolují po republice různé neúplné i zkreslené informace o zákroku bezpečnostních orgánů 17. listopadu 1989 v Praze, předkládáme příslušníkům Sboru národní bezpečnosti dokument o těchto událostech. Jsou v něm použity záběry pořízené pracovníky Sboru národní bezpečnosti i západními televizními štáby. Je zřejmé, že 17. listopad 1989 byl předem připravenou promyšlenou provokační akcí nepřátelských sil. Manifestace studentů zneužily k destabilizaci a vyvolání krize ve straně a společnosti."

Autor:
  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Brno dál marně hledá provozovatele arény, ani podruhé se nikdo nepřihlásil

Za astronomických pět miliard korun plánuje Brno postavit novou arénu na výstavišti, která bude sloužit jak sportu, tak...

VZP stáhne brožury s fotkami Babiše. S volbami to nesouvisí, říká pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stáhne ze svých poboček brožury o rakovině s fotografií někdejšího premiéra...

OBRAZEM: Svátky rozsvítily Česko. Obchody září jako před energetickou krizí

Ačkoliv jsou vysoké ceny energií palčivým problémem pro mnoho Čechů, k Vánocům neodmyslitelně patří tradiční osvícení....

Muž pobodaný v Mohelnici v nemocnici zemřel, útočník je obviněný z vraždy

Obvinění z dokonané vraždy místo jen pokusu o ni nyní čelí dvaadvacetiletý mladík, který nedávno pobodal v Mohelnici o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...