Bursík má jasno, kdo na něj poslal policii kvůli daním

  11:35aktualizováno  11:35
Ministr Martin Bursík má za zády policii. Kdo ji na něj poslal? On sám tvrdí, že ho udali soupeři ve straně. Podle anonyma se dopustil daňového úniku. Vyšetřovatelé se snaží přijít na to, zda stát na daních obíral, či se jen snažil ušetřit na odvodech legální cestou, tzv. "daňovou optimalizací".

Jsem připraven nechat si ověřit plnění daňových povinností, vzkazuje Bursík. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Která teze je pravdivá, bude muset rozhodnout policie s finančním úřadem. Kriminalisté se už pronájmem domu šéfa Strany zelených začali zabývat kvůli anonymnímu trestnímu oznámení.

Po návratu z indonéského ostrova Bali, kde je na konferenci o klimatu, čeká ministra životního prostředí nepříjemné vysvětlování na policii.

"Jsem připraven nechat si ověřit splnění veškerých daňových povinností finančním úřadem a vyjít vstříc všem orgánům, které se udáním budou zabývat," vzkázal Bursík v písemném prohlášení.

Oč v aféře jde? Martin Bursík společně se svým bratrem Jiřím získali v restitucích dům v Praze na Malé Straně, přímo naproti Poslanecké sněmovně. A nebytové prostory v něm pronajímají několika firmám. Ovšem nikoli přímo, ale přes svou firmu Ecoconsulting.

Sám Bursík přiznává, že prostory ve svém domě pronajímá dvojím způsobem. Výnosy z bytů, v nichž je nařízený regulovaný (tedy nízký) nájem, si píše do svých příjmů. A tudíž z nich platí daň 32 procent.

Ovšem lukrativní nebytové prostory s neregulovaným (tedy vysokým) tržním nájmem pronajímá přes svou firmu Ecoconsulting. Ta platí ze zisků nižší, firemní daň ve výši 24 procent. Na tom by ještě nebylo nic špatného.

"Takto to dělá řada majitelů domů, je to legální," říká daňový poradce Zdeněk Veselý. "Aby se ale nedostali do rozporu se zákonem, musí se při transakci držet běžných cen v lokalitě. To musí prověřit finanční úřad," dodal.

Tady už má šéf zelených co vysvětlovat. Ze smlouvy, jejíž kopii má MF DNES k dispozici, vyplývá, že od roku 2004 bratři Bursíkovi pronajímali své nebytové prostory firmě za 1,2 milionu korun.

To asi běžná malostranská cena nebude. Třeba v roce 2005 Ecoconsulting ty samé prostory dál pronajal šesti různým firmám za minimálně celkem tři miliony korun.

Proč to udělali? Zatímco první sumu 1,2 milionu Bursíkovi zdanili sazbou 32 procent, druhou sumu tři miliony jen 24 procenty. Kolik peněz na tom přesně vydělali, není jasné. Neví se totiž, jaké měl Ecoconsulting náklady se správou a údržbou domu. Bursík nesplnil svou povinnost a nedodal obchodnímu rejstříku účetní závěrky, z nichž by se to dalo vyčíst.

A pak je tu ještě jeden možný důvod celé transakce: bratři Bursíkovi tehdy vedli spor se vzdáleným bratrancem z Venezuely, který o restituci domu také usiloval. Kdyby vyhrál, museli by mu zpětně vyplatit i všechny příjmy vybrané na nájmu - ovšem už ne ty "uklizené" ve firmě Ecoconsulting.

Válka zelených
Kdo tedy vlastně kvůli tomu Bursíka anonymně udal policii? On sám je přesvědčen, že to byl Jaromír Soukup. Muž, který mu dělal daňového poradce a s nímž se ve zlém rozešel.

Soukup byl poradce exministryně školství Dany Kuchtové - místopředsedkyně zelených, která vede uvnitř strany opozici vůči Bursíkovi. Bursík po Kuchtové žádal, aby se Soukupa zbavila. Neposlechla a nakonec musela skončit i ona.

"Po celou dobu podnikání až do září 2006 byl Jaromír Soukup mým daňovým poradcem a účetním. Tedy jediným, kdo disponuje informacemi o příjmech a výdajích mne, mého bratra a společnosti Ecoconsulting," má jasno Bursík, kdo ho udal.

Soukup odmítá roli udavače a dotčen zvažuje žalobu. "My jsme mu dělali účetnictví z podkladů, které nám dodal.

Částky, za něž pronajímá své nemovitosti, jsme neurčovali," říká Soukup. "A dokonce jsme ho upozorňovali jako každého jiného klienta na paragraf v zákoně, že takovéto transakce musí být prováděny za ceny na trhu obvyklé."


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Dáme Babišovi na Letné ultimátum, oznámil Milion chvilek pro demokracii

Sdružení Milion chvilek pro demokracii se pokusí 16. listopadu znovu zaplnit pražskou Letenskou pláň. Premiér a šéf ANO...

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

Najdete na iDNES.cz