Vyhozený Bulant je zpět na obraně, má urovnat vztahy se zbrojaři

  15:53aktualizováno  18:50
Pavel Bulant, kterého za svého krátkého působení v čele ministerstva obrany odvolala Karolína Peake, se vrací na post šéfa sekce vyzbrojování. Po návratu do funkce chce mimo jiné urovnat vztahy s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu, informoval ve čtvrtek resort.

Zbrojaři kritizovali Pavla Bulanta za konec Zbrojovky Vsetín. Podali i trestní oznámení. Bulant to označil za osobní napadání. | foto: MF DNES

Premiér Petr Nečas, který resort dočasně vede, jmenoval Bulanta do funkce zástupce náměstka ministra obrany pro obranné akvizice a ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování ve čtvrtek, uvedl mluvčí resortu Jan Pejšek. O Bulantově pravděpodobném návratu informoval už ve středu server Česká pozice (více zde).

Jaroslav Štrupl, který funkci od 15. prosince zastával, byl v úterý odvolaný. Jeho další angažmá v rámci resortu obrany je v jednání.

"Jsem rád, že mohu pokračovat v práci na projektech, u jejichž počátku jsem stál. Rád bych také stabilizoval vztahy s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu a posunul je z roviny osobního napadání do roviny profesionální konstruktivní spolupráce," komentoval návrat do funkce Bulant.

Bulant je po Pickovi již druhým mužem, jehož Karolína Peak odvolala a kterého premiér Nečas vrátil do jeho původní funkce. Za pádem obou stojí podle informací MF DNES zájmové skupiny zbrojařů, jimž Picek a Bulant odmítali jít na ruku. Jaroslav Štrupl, jehož Peak dosadila na Bulantovo místo, je v personální dispozici.

Svůj návrat Bulant chápe jako vyslovení důvěry od premiéra, jenž nyní vykonává i funkci ministra obrany. Stále totiž platí podnět k prošetření činnosti některých úředníků ministerstva obrany kvůli nákupům přes agenturu NATO. Podnět podala Asociace zbrojního průmyslu.

Uniformy už NATO pro Česko nevysoutěží

Za své krátké působení stihl Štrupl stáhnout žádost ministerstva, aby alianční agentura NSPI vysoutěžila pro českou armádu polní uniformy. Bulant naopak prosazoval jejich nákup přes agenturu NATO, protože – jak říká – hledal kvalitní a cenově přijatelnou nabídku, jíž nebyly české firmy schopné vyhovět. "Do vyhlášené soutěže pro tuzemské firmy už ale vstupovat nebudu," dodává nyní Bulant. Nevylučuje nicméně, že v jiných obchodních případech se na agenturu NSPI znovu obrátí, pokud to bude pro českou armádu výhodné.

A jaké jsou priority staronového ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování? "Vybavení armády kvalitní výstrojí (na minimum se totiž ztenčily její zásoby polních uniforem – pozn. red.), anebo dokončení nákupu čtyř dopravních španělských letounů CASA, jejichž ochranný systém před raketami protivníka (DAS) nesplňuje ani po opakovaných testech požadavky armády. A podle informací MF DNES nevyhovuje ani při nynějších vojskových testech. "Udělám vše pro to, abychom dostali to, co jsme si objednali," ujišťuje Bulant.

Munice pro pandury

Vztahy ministerstva obrany se zbrojaři jsou nyní napjaté. Když Karolína Peake Bulanta odvolala, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu tento krok (jako prakticky jediná instituce) jednoznačně podpořila. "Způsob fungování Národního úřadu pro vyzbrojování pod jeho vedením neprospíval armádě ani českému obrannému průmyslu," uvedl šéf zbrojařů Jiří Hynek.

Kvůli ukončení provozu vsetínské zbrojovky podali zbrojaři na Bulanta trestní oznámení. Firma údajně skončila proto, že od ní ministerstvo obrany přestalo odebírat munici pro transportéry Pandur.

"Hlavním důvodem ekonomické likvidace vsetínské zbrojovky je způsob, jakým Národní úřad pro vyzbrojování zadal zakázku na 30mm munici pro Pandury. Místo toho, aby byla munice pořízena podle zákona o veřejných zakázkách, výběr dodavatele organizoval za provizi zahraniční prostředník," uvedl Hynek.

Lidé z ministerstva obrany se ale hájí, že to není pravda, že někteří čeští zbrojaři prostě neumějí obstát v konkurenci a že se do akvizic zprostředkovávaných zmíněným prostředníkem - agenturou Severoatlantické aliance NSPA - nechtějí zapojit, na což pak doplácejí.

Peake propustila šéfa sekce vyzbrojování Bulanta, prvního náměstka Vlastimila Picka a ředitele kabinetu Františka Šulce v půli prosince den po svém jmenování. O týden později ji Nečas odvolal.

Poté, co prezident Václav Klaus před Vánoci premiéra pověřil dočasným vedením resortu premiéra Nečase, vrátil se Picek do funkce prvního náměstka. Nového ministra obrany chce vládní koalice vybrat až po prezidentských volbách.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Najdete na iDNES.cz