KOMENTÁŘ: Přátelé u lizu aneb Zemanova partaj přisátá k tokům peněz

  10:12aktualizováno  10:12
A pak se říká, že nejsou lidi. Stačily dva týdny a Jiří Rusnok má pohromadě vládu odborníků. Asi jich máme, že bychom je mohli vyvážet, píše ve svém komentáři Pavel Páral, šéfredaktor týdeníku Euro. Současně se zamýšlí nad kompetencemi jednotlivých nově vybraných ministrů a budoucím vývojem ve vládě.

Jiří Rusnok završil pondělním jmenováním nového ministra financí obsazování dočasných ministerských pozic po nedávném pádu Nečasovy vlády. Většina ze čtrnácti jmen je veřejnosti téměř neznámá, najdou se však i takoví, kteří se na předních politických postech objevili i dříve. Jaká je minulost těch, které Rusnok na ministerské posty dosadil? | foto: koláž iDNES.cz

Diskuse o tom, zda jde o vládu kamarádů Miloše Zemana, nebo o volební předvoj strany, které propůjčil jméno a křeslo hradního kancléře, jsou přitom fakticky nepodstatné. Pokud se střízlivě zamyslíme, zjistíme, že Rusnokovi kandidáti jsou pro výkon své budoucí funkce kompetentní.

Otázkou, kterou si musíme klást, je to, k čemu bude ta kompetence použita, když už jsme museli rezignovat na trapný demokratický zvyk, že vláda vládne z vůle svých voličů. Prostřednictvím svých zástupců v parlamentu. Ta otázka je natolik zásadní, že je na místě podívat se, kdo sedí na těch podstatných místech, kterými z hlediska plnosti našich žaludků jsou ekonomická ministerstva.

Včerejší nominace expremiéra Fischera na post ministra financí je málo překvapivá. Horký post, který je v současnosti pro každého politika zásadní záležitostí, může vzít jenom ten, kdo sáhne po čemkoli. Zde nejde jen o sestavení státního rozpočtu, který vzniká vždy fakticky mimo politické struktury a je až dodatečně upravován podle politických priorit. Ten je jen jednou z mnoha méně výbušných agend resortu. Daleko podstatnější je výkon vlastnických práv ve státních firmách, jako je ČEZ či Český aeroholding.

A také vláda nad Finančně analytickým útvarem ministerstva financí, které má přístup k nejdůvěrnějším údajům o přesunech peněz mnoha mocných až nejmocnějších lidí v zemi. Problém je, že Fischer je člověkem slabým a poddajným, který může být a nejspíše bude přinejmenším po čas svého mandátu ovlivňován někým, o kom nebudeme vědět a jehož cíle a zájmy nebudeme znát. Což, ať se to komu líbí nebo ne, v případě Miroslava Kalouska bylo poměrně čitelné a pod jasnou politickou kontrolou. Naprosto klíčové nyní bude sledovat personální změny na ministerstvu financí.

To bude zajímavé i na dalších resortech. Například na dopravě to byl nastupující ministr Žák, který se proti vůli ministra i premiéra rozhodl, zřejmě na čísi objednávku, před pár lety zbavit funkce generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu.

O tom, že se o to pokusí znovu, není třeba moc pochybovat. Podle prvních výroků to vypadá, že to zkusí přes nevalné výsledky ČD Cargo. "Za Dalibora Zeleného vydělávalo dvě miliardy a nyní dvě prodělává," tvrdil již v České televizi a jaksi opomněl podotknout, že za Dalibora Zeleného žádné Cargo neexistovalo, protože ten šéfoval ČD do roku 2003, zatímco společnost ČD Cargo vznikla 1. prosince 2007. A porovnávat nějaká čísla z nákladní divize ČD před deseti lety a pak samostatné společnosti s přesně přiřazenými náklady, fungující ve zcela jiné ekonomické realitě, je naprostý ekonomický nesmysl.

Vyvracet domněnky, že jde jen o to, jak by se Zemanova partaj přisála před volbami na toky erárních peněz, proto bude dosti obtížné a možná i proto řada respektovaných osobností na Rusnokovy nabídky nekývla. S tímhle chce být spojován jen málokdo.

A pro naši zemi by bylo dobře, aby tahle nejistota trvala opravdu jen co nejkratší dobu.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz