Zpoza východního obzoru se Měsíc v sobotu vyloupne v 18:20. O padesát minut později se ocitne v úplňku.
Perigeum MěsícePerigeum je bod na oběžné dráze, v němž je Měsíc nejblíž Zemi (zhruba 360 tisíc kilometrů). Kolem Země totiž neobíhá v přesné kružnici, ale po elipse. V opačném bodě, apogeu, je Měsíc od Země vzdálen zhruba 406 tisíc kilometrů. |
"Poslední úplněk takto blízko Zemi nastal v březnu 1993. Bude to stát za to," řekl NASA Geoff Chester z Námořní observatoře Spojených států ve Washingtonu.
Podle toho, jak daleko Měsíc od Země je, když nastane úplněk, se jeví pro pozorovatele větší či menší a více či méně jasný. "Optický rozdíl ve velikosti, když je Měsíc nejblíže a nejdále, může činit kolem dvanácti procent," řekl iDNES.cz Antonín Vítek z Akademie věd.
Podle NASA by Měsíc mohl být až o 30 % jasnější než při vzdálených úplňcích, kdy odráží sluneční světlo na Zemi vzdálenou více než 400 tisíc kilometrů. "Úplněk 19. března nastane méně než hodinu od průchodu perigeem - taková téměř dokonalá shoda nastává zhruba jednou za osmnáct let," říká Chester.
"Jasnost se ale porovnává ještě obtížněji než velikost, u které zkušení pozorovatelé vědí - ano, vycházející Měsíc se vejde mezi stromy, mezi domy. U jasnosti hraje roli počasí, průzračnost atmosféry. Hlavně záleží na vzdušné vlhkosti, důležité ale jsou podmínky ve všech vrstvách atmosféry," vypočetl vedoucí Observatoře Kleť Miloš Tichý.
Bližší Měsíc také napomůže o něco výraznějšímu přílivu, nebude to ale nic zásadního. Voda stoupne oproti běžnému přílivu nejvíc o zhruba patnáct centimetrů, vyvrací NASA spekulace a zprávy bulváru, podle nichž blízkost Měsíce může způsobit přírodní neštěstí, jako například zemětřesení v Japonsku. Ostatně, to by se musela dít pravidelně každý měsíc.
Zatažená opona mraků se v sobotu může zvednout
Protože na obloze nejsou záchytné body ani tělesa, s nimiž by se dal Měsíc poměřovat, nemusí být snadné poznat rozdíl v optické velikosti oproti ostatním úplňkům. Nejlepší podívanou proto Měsíc nabídne těsně nad horizontem, kde dojem z jeho majestátnosti ještě umocní kulisa stromů či jiných objektů na Zemi.
Meteorologové sice na sobotní večer neslibují jasnou oblohu (předpověď počasí čtěte zde), pozorovatelé ale nejsou úplně bez šance. "Zpočátku bude zataženo, během dne od severozápadu začne oblačnosti ubývat. Ochladí se, což pozorování svědčí, vzduch bude průzračnější. K večeru lze očekávat polojasno," řekl iDNES.cz Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.