Brzy se ukáže, zda se mýlím já, nebo Nečas, říká poslanec Doktor

  6:49aktualizováno  16:07
Poslanec Michal Doktor po dvaceti letech vystoupil z ODS. Podle něj si premiér Petr Nečas vybral chybně nového ministra průmyslu, protože Martin Kuba nemá mandát od voličů. "Nemám osobnostní výbavu dostatečnou pro akceptaci nově jmenovaného ministra," uvedl v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Čas odpoví, relativně rychle, zda jsem se mýlil já ve svém soudu, či předseda vlády v odhadu svých mocenských dovedností," komentoval výběr Martina Kuby poslanec Michal Doktor. Ten byl v pátek hostem v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Nového ministra průmyslu a obchodu, jihočeského politika Kubu, vidí jako schopného člověka, nicméně stále trvá na tom, že jeho výběr byl ze strany premiéra Petra Nečase vadný. 

"MUDr. Kuba nemá žádný mandát vládnout. V roce 2008 byl zašit za Janem Zahradníkem, loňské komunální volby zmiňovat je zbytečné," konstatoval Doktor. "Na příbězích osobností ODS v jižních Čechách mě trápí fakt, že marně hledám práh sociální citlivosti a brzdu," dodal s tím, že on sám nemá "osobnostní výbavu dostatečnou pro akceptaci nově jmenovaného ministra".

Odpovědi Michala Doktora čtěte zde

Martin Doktor patřil mezi kandidáty na funkci ve vládě. Premiér si ho ovšem nevybral. "Můj postoj není odvozen z mé nevolby, nýbrž z volby jednoho konkrétního," vysvětlil Doktor.

Naznačil, že výběr ministra nesvědčí o nějakých problémech celé strany. "V ODS je mnoho velmi dobrých a pracovitých lidí," je přesvědčený poslanec. "Nečekejte ode mě, prosím, nějaké zákeřné výboje proti ODS," vzkázal Doktor čtenářovi, který o něm míní, že je v kritice kroku premiéra příliš nekonkrétní.

Podle politika jde odpovědnost za konkrétními lidmi. "Politickou a lidskou odpovědnost nesou vybraní lidé. Ústavní odpovědnost za výběr ministrů vlády nese její předseda," míní poslanec.

Kdo je Michal Doktor

Čtyřiačtyřicetiletý Michal Doktor je poslancem za Jihočeský kraj. Ve Sněmovně zastává funkci místopředsedy rozpočtového výboru, sedí v dozorčí radě pivovaru Budvar a je členem komise pro veřejné rozpočty. V ODS pak byl členem odborné ekonomické komise. Do ODS vstoupil v roce 1991. Mezi lety 1990 až 2002 zasedal v zastupitelstvu města Lomnice nad Lužnicí. V roce 1998 byl zvolen poslancem a svoji funkci obhájil i v následujících trojích volbách. Ve volebním období 2006 až 2010 byl také poradcem ministra financí a ministra práce a sociálních věcí. V roce 2007 zasedal půl roku v dozorčí radě Konsolidační agentury.

Odchod z ODS oznámil poslanec Michal Doktor ve středu. V den jmenování nového ministra průmyslu a obchodu. (čtěte více o jmenování nového ministra)

"Pokud pan premiér nevidí dostatek ponaučení v příbězích lidí, kteří se mihli v nelibosti doteku medúzy Martina Kuby v mém kraji, pak se naše cesty, bohužel, rozcházejí," vysvětloval tehdy svůj krok Doktor.

Zároveň oznámil, že si ponechá mandát poslance a stane se stranicky nezařazeným. Přislíbil rovněž, že bude svým hlasováním podporovat vládní reformy. Tedy alespoň pokud budou odpovídat koaliční smlouvě. (jak poslanec vysvětloval svůj odchod ze strany, čtěte zde)

V řadách politiků ODS Doktorův krok vyvolal údiv. "Že někdo někomu fandí, tak to v politice občas chodí, ale na sněmu jihočeské ODS jsem v pondělí neměl pocit, že by ve straně byly nějaké animozity. Spíše naopak," řekl iDNES.cz ve středu jihočeský poslanec za ODS Jan Bauer.

Michal Doktor byl jedním z uchazečů na post ministra uvolněný Martinem Kocourkem. Tomu zlomilo vaz vysvětlování původu 16 milionů korun a jejich uložení ve firmě Key Investments. Premiér Petr Nečas s Doktorem o funkci ministra jednal, nakonec si jej ale nevybral. (ministerstvo průmyslu nyní vede lékař Kuba)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz