Bruselští poslové přijedou do Česka šířit lisabonskou víru

  12:07aktualizováno  12:07
Evropští politici jsou nervózní, vadí jim, že Česko stále neratifikovalo Lisabonskou smlouvu. Na české politiky se proto připravuje delegace ústavního výboru Evropského parlamentu, která je má přesvědčit k podpoře smlouvy. "Budou tlačit na prezidenta, premiéra i zákonodárce," prozradila jedna z jeho členek.

Česká republika je jedna z posledních zemí, která dosud neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Vláda i prezident se v pohledu na smlouvu liší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Myslím, že naši čeští přátelé potřebují čas, aby mohli zformovat svůj postoj. Shodli jsme se, že nic nesmíme uspěchat, nesmíme dramatizovat," chlácholil v polovině června francouzský prezident Nicolas Sarkozy české politiky při návštěvě Prahy, kdy se snažil z Lisabonské smlouvy, odmítnuté pár dnů předtím v irském referendu, zachránit, co se dá.

Premiér Mirek Topolánek tehdy nátlak ustál výmluvou na to, že český parlament smlouvu ratifikovat nemůže, protože ji má na stole Ústavní soud a soudci musí nejprve říci, zda není nová evropská ústava v rozporu s českým právem.

Konec roku, kdy měla původně Lisabonská smlouva začít platit, se ale kvapem blíží, a s ním i začátek českého předsednictví EU. A evropští politici jsou zřejmě nervózní, protože osud smlouvy je v Česku stále nejistý.

Zřejmě i proto se na podzim do České republiky chystá delegace složená ze členů výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) Evropského parlamentu. "Výbor se usnesl, že je zapotřebí udělat v Česku jakousi spanilou jízdu, a stanovil delegaci, která se má u nás setkat s poslanci a senátory a vysvětlit jim, jak je Lisabonská smlouva důležitá," řekl iDNES.cz poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný.

"Ano, plánují přijet a tlačit na vašeho prezidenta, premiéra a parlament a apelovat na občany kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy," potvrdila iDNES.cz jeho kolegyně z Irska, poslankyně Kathy Sinnottová, která je členkou příslušného výboru.

Dodala, že je obvyklé, že výbor na začátku předsednictví navštěvuje zemi, která se otěží EU chystá ujmout. "Ale rozhodnutí koordinátorů na schůzce, na které se o tom mluvilo, znělo posunout termín dopředu, protože leden by byl už příliš pozdě," uvedla Sinnotová.

Podle českého europoslance za ODS Ivo Strejčka jsou podobně aktivní i další výbory. S předstihem se rozjíždějí do zemí, které čeká předsednictví Unie. Sám je členem jednoho z nich, který má podobný výjezd naplánován na listopad. Jde podle něj o běžný postup.

"To ale neznamená, že se určitě nepokusí o to, nějak nám do toho ´kecat´," řekl iDNES.cz Strejček. Návštěvy využijí jako záminky, přijedou legálně. "Sekundárně ale půjde o ideologickou diverzi," je přesvědčen Strejček.

Sinnottová zatím neví, kdo přesně bude delegaci tvořit, bude se ale snažit se do ní také dostat, aby v ní reprezentovala euroskeptický názor. "Doufám, že se mi podaří se k delegaci připojit, abychom hájili respekt k našemu irskému hlasování," řekla iDNES.cz Irka, která se významným způsobem zapojovala do kampaně před irským referendem.

Na delegaci se chystá i Železný. "Existuje zásada, že jakmile někam jede výbor Evropského parlamentu, tak na příslušném místě, kam míří, mají právo být přítomni poslanci zmíněného státu. Chceme být u toho," uvedl Železný.


. Výboru šéfuje Klausův odpůrce

O tom, že chystaná výprava europoslanců do Česka nebude zřejmě jen nevinnou návštěvou, svědčí i to, že výboru šéfuje známý federalista Jo Leinen. Ten se už několikrát dostal do sporu s prezidentem Václavem Klausem právě v souvislosti s evropskou integrací.

Když Klaus kritizoval předchůdkyni Lisabonské smlouvy, euroústavu odmítnutou později v referendu ve Francii a Holandsku, vystoupil Leinen v Evropském parlamentu na tiskové konferenci. "Je pozoruhodné, že Klaus je vůbec jedinou hlavou členského státu Evropské unie, která stojí v tak výrazné opozici. Česká republika je země v srdci Evropy a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," kritizoval socialista Leinen Klause v roce 2005.

Prezident se tehdy ohradil, výroky europoslance označil za urážlivé nejen vůči své osobě, ale pro celou zemi. Po předsedovi Evropského parlamentu tehdy požadoval omluvu, které se ale nedočkal.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PROJECT MANAGER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz