Bruselští poslové přijedou do Česka šířit lisabonskou víru

  12:07aktualizováno  12:07
Evropští politici jsou nervózní, vadí jim, že Česko stále neratifikovalo Lisabonskou smlouvu. Na české politiky se proto připravuje delegace ústavního výboru Evropského parlamentu, která je má přesvědčit k podpoře smlouvy. "Budou tlačit na prezidenta, premiéra i zákonodárce," prozradila jedna z jeho členek.

Česká republika je jedna z posledních zemí, která dosud neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Vláda i prezident se v pohledu na smlouvu liší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Myslím, že naši čeští přátelé potřebují čas, aby mohli zformovat svůj postoj. Shodli jsme se, že nic nesmíme uspěchat, nesmíme dramatizovat," chlácholil v polovině června francouzský prezident Nicolas Sarkozy české politiky při návštěvě Prahy, kdy se snažil z Lisabonské smlouvy, odmítnuté pár dnů předtím v irském referendu, zachránit, co se dá.

Premiér Mirek Topolánek tehdy nátlak ustál výmluvou na to, že český parlament smlouvu ratifikovat nemůže, protože ji má na stole Ústavní soud a soudci musí nejprve říci, zda není nová evropská ústava v rozporu s českým právem.

Konec roku, kdy měla původně Lisabonská smlouva začít platit, se ale kvapem blíží, a s ním i začátek českého předsednictví EU. A evropští politici jsou zřejmě nervózní, protože osud smlouvy je v Česku stále nejistý.

Zřejmě i proto se na podzim do České republiky chystá delegace složená ze členů výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) Evropského parlamentu. "Výbor se usnesl, že je zapotřebí udělat v Česku jakousi spanilou jízdu, a stanovil delegaci, která se má u nás setkat s poslanci a senátory a vysvětlit jim, jak je Lisabonská smlouva důležitá," řekl iDNES.cz poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný.

"Ano, plánují přijet a tlačit na vašeho prezidenta, premiéra a parlament a apelovat na občany kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy," potvrdila iDNES.cz jeho kolegyně z Irska, poslankyně Kathy Sinnottová, která je členkou příslušného výboru.

Dodala, že je obvyklé, že výbor na začátku předsednictví navštěvuje zemi, která se otěží EU chystá ujmout. "Ale rozhodnutí koordinátorů na schůzce, na které se o tom mluvilo, znělo posunout termín dopředu, protože leden by byl už příliš pozdě," uvedla Sinnotová.

Podle českého europoslance za ODS Ivo Strejčka jsou podobně aktivní i další výbory. S předstihem se rozjíždějí do zemí, které čeká předsednictví Unie. Sám je členem jednoho z nich, který má podobný výjezd naplánován na listopad. Jde podle něj o běžný postup.

"To ale neznamená, že se určitě nepokusí o to, nějak nám do toho ´kecat´," řekl iDNES.cz Strejček. Návštěvy využijí jako záminky, přijedou legálně. "Sekundárně ale půjde o ideologickou diverzi," je přesvědčen Strejček.

Sinnottová zatím neví, kdo přesně bude delegaci tvořit, bude se ale snažit se do ní také dostat, aby v ní reprezentovala euroskeptický názor. "Doufám, že se mi podaří se k delegaci připojit, abychom hájili respekt k našemu irskému hlasování," řekla iDNES.cz Irka, která se významným způsobem zapojovala do kampaně před irským referendem.

Na delegaci se chystá i Železný. "Existuje zásada, že jakmile někam jede výbor Evropského parlamentu, tak na příslušném místě, kam míří, mají právo být přítomni poslanci zmíněného státu. Chceme být u toho," uvedl Železný.


. Výboru šéfuje Klausův odpůrce

O tom, že chystaná výprava europoslanců do Česka nebude zřejmě jen nevinnou návštěvou, svědčí i to, že výboru šéfuje známý federalista Jo Leinen. Ten se už několikrát dostal do sporu s prezidentem Václavem Klausem právě v souvislosti s evropskou integrací.

Když Klaus kritizoval předchůdkyni Lisabonské smlouvy, euroústavu odmítnutou později v referendu ve Francii a Holandsku, vystoupil Leinen v Evropském parlamentu na tiskové konferenci. "Je pozoruhodné, že Klaus je vůbec jedinou hlavou členského státu Evropské unie, která stojí v tak výrazné opozici. Česká republika je země v srdci Evropy a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," kritizoval socialista Leinen Klause v roce 2005.

Prezident se tehdy ohradil, výroky europoslance označil za urážlivé nejen vůči své osobě, ale pro celou zemi. Po předsedovi Evropského parlamentu tehdy požadoval omluvu, které se ale nedočkal.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Najdete na iDNES.cz