Bruselští poslové přijedou do Česka šířit lisabonskou víru

  12:07aktualizováno  12:07
Evropští politici jsou nervózní, vadí jim, že Česko stále neratifikovalo Lisabonskou smlouvu. Na české politiky se proto připravuje delegace ústavního výboru Evropského parlamentu, která je má přesvědčit k podpoře smlouvy. "Budou tlačit na prezidenta, premiéra i zákonodárce," prozradila jedna z jeho členek.

Česká republika je jedna z posledních zemí, která dosud neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Vláda i prezident se v pohledu na smlouvu liší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Myslím, že naši čeští přátelé potřebují čas, aby mohli zformovat svůj postoj. Shodli jsme se, že nic nesmíme uspěchat, nesmíme dramatizovat," chlácholil v polovině června francouzský prezident Nicolas Sarkozy české politiky při návštěvě Prahy, kdy se snažil z Lisabonské smlouvy, odmítnuté pár dnů předtím v irském referendu, zachránit, co se dá.

Premiér Mirek Topolánek tehdy nátlak ustál výmluvou na to, že český parlament smlouvu ratifikovat nemůže, protože ji má na stole Ústavní soud a soudci musí nejprve říci, zda není nová evropská ústava v rozporu s českým právem.

Konec roku, kdy měla původně Lisabonská smlouva začít platit, se ale kvapem blíží, a s ním i začátek českého předsednictví EU. A evropští politici jsou zřejmě nervózní, protože osud smlouvy je v Česku stále nejistý.

Zřejmě i proto se na podzim do České republiky chystá delegace složená ze členů výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) Evropského parlamentu. "Výbor se usnesl, že je zapotřebí udělat v Česku jakousi spanilou jízdu, a stanovil delegaci, která se má u nás setkat s poslanci a senátory a vysvětlit jim, jak je Lisabonská smlouva důležitá," řekl iDNES.cz poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný.

"Ano, plánují přijet a tlačit na vašeho prezidenta, premiéra a parlament a apelovat na občany kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy," potvrdila iDNES.cz jeho kolegyně z Irska, poslankyně Kathy Sinnottová, která je členkou příslušného výboru.

Dodala, že je obvyklé, že výbor na začátku předsednictví navštěvuje zemi, která se otěží EU chystá ujmout. "Ale rozhodnutí koordinátorů na schůzce, na které se o tom mluvilo, znělo posunout termín dopředu, protože leden by byl už příliš pozdě," uvedla Sinnotová.

Podle českého europoslance za ODS Ivo Strejčka jsou podobně aktivní i další výbory. S předstihem se rozjíždějí do zemí, které čeká předsednictví Unie. Sám je členem jednoho z nich, který má podobný výjezd naplánován na listopad. Jde podle něj o běžný postup.

"To ale neznamená, že se určitě nepokusí o to, nějak nám do toho ´kecat´," řekl iDNES.cz Strejček. Návštěvy využijí jako záminky, přijedou legálně. "Sekundárně ale půjde o ideologickou diverzi," je přesvědčen Strejček.

Sinnottová zatím neví, kdo přesně bude delegaci tvořit, bude se ale snažit se do ní také dostat, aby v ní reprezentovala euroskeptický názor. "Doufám, že se mi podaří se k delegaci připojit, abychom hájili respekt k našemu irskému hlasování," řekla iDNES.cz Irka, která se významným způsobem zapojovala do kampaně před irským referendem.

Na delegaci se chystá i Železný. "Existuje zásada, že jakmile někam jede výbor Evropského parlamentu, tak na příslušném místě, kam míří, mají právo být přítomni poslanci zmíněného státu. Chceme být u toho," uvedl Železný.


. Výboru šéfuje Klausův odpůrce

O tom, že chystaná výprava europoslanců do Česka nebude zřejmě jen nevinnou návštěvou, svědčí i to, že výboru šéfuje známý federalista Jo Leinen. Ten se už několikrát dostal do sporu s prezidentem Václavem Klausem právě v souvislosti s evropskou integrací.

Když Klaus kritizoval předchůdkyni Lisabonské smlouvy, euroústavu odmítnutou později v referendu ve Francii a Holandsku, vystoupil Leinen v Evropském parlamentu na tiskové konferenci. "Je pozoruhodné, že Klaus je vůbec jedinou hlavou členského státu Evropské unie, která stojí v tak výrazné opozici. Česká republika je země v srdci Evropy a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," kritizoval socialista Leinen Klause v roce 2005.

Prezident se tehdy ohradil, výroky europoslance označil za urážlivé nejen vůči své osobě, ale pro celou zemi. Po předsedovi Evropského parlamentu tehdy požadoval omluvu, které se ale nedočkal.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Najdete na iDNES.cz