Brusel zakázal překlad unijní smlouvy, stěžují si poslanci KSČM a ODS

  18:31aktualizováno  18:31
Parlament čeká ratifikace Lisabonské smlouvy. Evropská unie však odmítá vydat její český překlad. Vláda proto přišla s vlastním samizdatovým zněním, ten ale kritikům z řad KSČM a ODS nestačí. "Je to skandální," tvrdí Jan Schwippel, který je spolu s desítkou svých kolegů z ODS připraven hlasovat proti.

Mirek Topolánek smlouvu podepsal už loni v prosinci v Lisabonu. | foto: Reuters

Překlad Lisabonské smlouvy mají už zákonodárci k dispozici v tištěné i elektronické podobě. Jedná se ale o neoficiální znění. To oficiální, posvěcené Evropskou unií, Brusel jednotlivým členským zemím předložit odmítá. - konsolidované znění textu zde

Přiznal to i ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, když Poslaneckou sněmovnu žádal o podporu smlouvy.

"Připravili jsme konsolidovaný text tohoto znění. Chci upozornit, že to je fakticky samizdat a že Česká republika přistoupila k vydání toho na vlastní náklady, protože generální sekretariát Evropské rady na tlak některých členských zemí neposkytl konsolidované znění v jednotlivých národních jazycích, tak jak bývá zpravidla zvykem," řekl Vondra poslancům. "Proč tomu tak bylo, to nechávám k vaší úvaze," dodal ministr.

Podle kritiků Lisabonské smlouvy je tomu tak proto, že Evropská unie nechce, aby jednotlivé členské státy smlouvu příliš studovaly. Zjistily by totiž, že je v mnohém nevýhodná.

"Největší chybou bylo poskytnout Francouzům text ústavní smlouvy," připomenul při rozpravě ve Sněmovně poslanec Jan Schwippel slova bývalého francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d‘Estainga, který tehdejší znění evropské ústavní smlouvy vypracoval. Před dvěma lety ji pak Francouzi a Nizozemci v referendu smetli z unijního stolu.

Stejným výtkám čelí i nynější Lisabonská smlouva, která má být její náhradou. Kritici smlouvy se přitom rekrutují z obou stran parlamentních lavic. Proti jsou komunisté stejně jako někteří občanští demokraté z frakce kolem Vlastimila Tlustého.

Filip: Je to změna k horšímu
"Jestli sám místopředseda vlády to nazve samizdatem a přizná, že to Evropská komise nenechala přeložit do jazyků Evropské unie, tak myslím, že to byl dost velký důvod, abychom to neprojednávali," řekl iDNES.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle něj jde o dlouhodobou smlouvu, která se později bude moci jen těžko změnit. Proto je potřeba pečlivě zvážit a diskutovat její přesné znění. "Proti ústavní smlouvě se změnila spíše k horšímu," myslí si o předloženém návrhu Filip. Jeho strana bude navrhovat, aby o smlouvě rozhodovala veřejnost v referendu, podobně jako před vstupem do EU.

Kritické hlasy zaznívají také z vládní ODS, která chce nechat smlouvu posoudit Ústavním soudem. Nelíbí se hlavně poslancům Tlustého platformy, kteří upozorňují, že pro ni ruku nezvednou. "Česká republika ztrácí veto zhruba v padesáti oblastech a váha jejího hlasu se snižuje," shrnul své výhrady pro iDNES.cz poslanec Jan Schwippel. "Zatímco dnes má Německo váhu 2,4krát vyšší než my, po ratifikaci smlouvy ji bude mít vyšší osmkrát," vysvětlil.

Stejně jako jeho kolegové z KSČM se i Schwippel podivuje nad tím, že parlament má hlasovat o něčem, co ani nedostal ve svém rodném jazyce. "Pokládám za skandální, že Brusel zakázal překlad smlouvy do národních jazyků. Z toho je možný jediný závěr. A sice, že bychom to neměli ratifikovat," řekl poslanec.

Společně se Schwippelem má k smlouvě výhrady i Vlastimil Tlustý a další člen platformy Juraj Raninec či Aleš Rádl. "Odhadoval bych to na pět až deset lidí," naznačil iDNES.cz Schwippel, kolik jeho stranických kolegů má s podporou smlouvy problém. Už dříve se proti ní vyjádřil také občanskodemokratický senátor Jaroslav Kubera.

Zaorálek: Je to nesmysl
Podle místopředsedy Sněmovny a stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka ale poslanci nemají k výtkám důvod. "Povídají úplný nesmysl, úplné absurdity," řekl iDNES.cz Zaorálek. Český text prý existuje od chvíle, kdy jej schválila vláda.

Později ale sám připouští, že českým překladem myslí pouze několik stran nových pasáží, které doplňují původní euroústavu. Celý text, kde by byly nové změny zapracovány do původní smlouvy, v oficiální verzi neexistuje.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Primátor Hřib u soudu. Podle žalobce má vrátit dům, jeho advokát to popírá

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz