Brněnská atrakce si za rok svojí existence získala návštěvníky města, ale i jeho obyvatele. "Už jsem si na něj zvykl a nevypadá tak špatně. Náměstí bez hodin si už ani nedokážu představit," uvedl Jiří Kotáb.
Podle Petra Kameníka a Oldřicha Rujbra, autorů díla, bylo jeho cílem přitáhnout na náměstí více lidí. Jak se po roce ukázalo, hodiny svůj účel splnily. Každý den kolem jedenácti hodin, kdy stroj jednomu šťastlivci "daruje " kuličku, jsou hodiny obsypány lidmi.
Lákadlo na turisty, na které si vandalové jen tak nedovolí
A za celý rok nemuseli autoři řešit žádnou významnou opravu. "Pouze jsme přeprogramovali signalizaci. Ta původní byla tak citlivá, že na dispečink pořád hlásila, že se s hodinami něco děje, i když vše bylo v pořádku," popsal Rujbr.
Na stroj si netroufli ani vandalové. "U časostroje jsme museli zasahovat pouze třikrát," popsala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. I tak ale raději městští policisté na pravidelných pochůzkách u časostroje hlídkují.
Orloj je ale velkým lákadlem především pro turisty. "Určitě pomohl zatraktivnit náměstí," sdělila šéfka jihomoravských průvodců Marina Sedláková.
"Všechny naše trasy začínají nebo končí na náměstí Svobody a u orloje jsme si udělali středobod. Je to perlička, na kterou se všichni jako první ptají, a každý na ni má svůj názor," dodává Sedláková.
3. listopadu 2010 |