Brněnský kraj ví, jak se rozvíjet

  11:19aktualizováno  11:19
B r n o - První dokument, podle kterého se má v budoucnu Brněnský kraj řídit na cestě k prosperitě, je na světě. Program rozvoje Brněnského kraje, jak se tento více než stostránkový dokument oficiálně nazývá, popisuje a za pomoci statistických údajů vymezuje klady a zápory nově vzniklého regionu. Nezapomíná na školství, výstavbu průmyslových areálů, využití brněnského mezinárodního letiště, obnovu sadů a vinic nebo využití a propagaci turistického potenciálu měst a okresů jižní Moravy.

Krajští zastupitelé, kteří mají program k dispozici, tvrdí, že jde o potřebný materiál, který však bude třeba dopracovat a doplnit. Za hlavní chybu označují, že se regionální koordinační skupina, která dokument zpracovávala a v níž byli zastoupeni jak politici, tak zástupci okresních úřadů, podnikatelů, regionálních vysokých škol či církví, nevěnovala konkrétněji rozvoji oblastí postižených vysokou nezaměstnaností, jako je Mikulovsko nebo Vranovsko.

"Podle mého názoru se zapomnělo na velmi podstatnou věc, kritérium zaměstnanosti. Je to problém především hraničních území, jako je Mikulovsko, kde je nyní vysoká nezaměstnanost," konstatoval hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek. Jeho zástupce František Polách doplňuje: "Podle ukazatelů, které byly použity, jsou v kraji problémové pouze okresy Znojmo a Břeclav. My ale víme, že oblastí, jež si  zasluhují zvýšenou pozornost, je více. Je to Hodonínsko a také Vyškovsko," řekl Polách.

Předsedkyně koordinační skupiny, senátorka Dagmar Lastovecká, při předávání programu rozvoje kraje zastupitelům uvedla, že její komise vycházela z pokynů ministerstva pro místní rozvoj a z metodiky používané v Evropské unii. "Na základě tohoto materiálu se zřejmě mnoho měnit nebude, protože vznikl ve shodě všech účastníků jak z oblasti státní správy, tak samosprávy, školství nebo církví," míní Lastovecká.

Příkladem, jak vypadají kapitoly rozvojového programu, může být stať věnující se cestovnímu ruchu. Část zprávy shrnuje obecně známé turisticky atraktivní oblasti, jako Lednicko-valtický areál, Moravský kras či Slavkovské bojiště. Tato místa program rozděluje na ta, která mají mezinárodní význam, celorepublikový význam a ostatní, která jsou význčná z hlediska kraje. Následují rozbor turistické infrastruktury, stavu památek, statistiky tuzemských a zahraničních návštěvníků a vytíženosti hraničních přechodů. "Rozhodující podíl v návštěvnosti kraje mají lidé z Rakouska, často však jde pouze o jednodenní turistiku s malým devizovým efektem. Jedním z cílů by proto mělo být zvýšení podílu pobytové turistiky ze zahraničí," píše se v dokumentu.

Program navrhuje vytvořit jednotnou strategii, která by přispěla k propagaci celého regionu. Doporučuje také podporovat vznik městských turistických center, budování cyklistických tras a pořádání různých místních slavností, jakými bývají hody, přehlídky nebo řemeslnické trhy. "Celý program není špatně zpracován, je za ním vidět velké úsilí," hodnotí místohejtman Polách.

Jaký bude další osud dokumentu? "Myslím si, že se s ním z devadesáti procent ztotožníme, zastupitelé ho ale dopracují," řekl Polách. Juránek prozradil, že určené komise už strategický plán doplňují. "Měl by být definitivně dokončen nejdříve za rok a nejpozději do dvou let, kdy začnou kraje fungovat opravdu už zcela samostatně," dodal hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek.

Sídlo Brněnského kraje na Žerotínově náměstí v Brně

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz