Britský historik našel milou parašutisty Gabčíka

  21:13aktualizováno  13:29
Osmdesátiletá Lorna Coombesová dodnes vzpomíná, jak se dozvěděla o smrti svého milého – výsadkáře Josefa Gabčíka. "Matčina přítelkyně přinesla noviny a zeptala se: Nejsou to tihle Češi, co k vám chodili na čaj?" vypráví žena, kterou po dvouletém hledání vypátral britský badatel John Martin.

Bývalá přítelkyně Josefa Gabčíka

Českoslovenští parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš zahynuli před 64 lety, poté co zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V neděli Lorna poprvé navštívila pražský kostel Cyrila a Metoděje – místo, kde její snoubenec s šesti dalšími parašutisty zahynul.

Historici sice věděli, že Josef Gabčík a Jan Kubiš měli v Británii vážnou známost s Lornou a Ednou Ellisonovými, ale netušili nic o okolnostech, za kterých se seznámili.

"Vracely jsme se s Ednou autobusem z kina. Mně bylo šestnáct a Edně čtrnáct. Vtom Jan Kubiš, který tam seděl na zídce, zaklepal na okénko a hodil nám oknem malý lísteček. Edna si ho přečetla a říká: ´Lorno, představ si, že ten mladík nás zítra odpoledne chce vidět. Je neděle – půjdeme?"

Děvčata pro jistotu ukázala lístek mamince a ona jim velkoryse řekla: "Jen běžte, ale buďte hodné holky a vraťte se mi do pěti hodin večer."

Na druhou schůzku s Kubišem už Lornu s Ednou doprovázela maminka. "Ne že by nám nevěřila, ale chtěla si Jana tak trochu oťuknout. A když jsme se setkali potřetí, tak se maminka Jana zeptala: "Autobus vám jede za hodinu a půl, nedáte si u nás šálek čaje? Kubiš kývl. Dodnes mám v živé paměti, jak se mu oči zalily slzami, když mu maminka řekla: ´Buďte u nás jako doma´."

Na prosbu, aby příště pozval i nějaké kamarády, ukázal Kubiš jejich fotografie. Dívky si vybraly toho nejhezčího, Josefa Gabčíka. Shodou okolností nejlepšího Kubišova přítele. "Že jsme si vybraly Josefa, byla náhoda. Chodili jsme spolu rok. Maminka oba parašutisty ´adoptovala´. Stali se součástí naší rodiny – měli u nás i pokoj," vzpomíná Lorna.

Josef jí utkvěl v paměti jako velmi pohledný a vtipný muž. Gabčíkovi bylo třicet a Lorně šestnáct. Badatele Jaroslava Čvančaru to ale neudivuje: "Byla válka. Lidé nevěděli, zda se dožijí zítřka. Žilo se jinak – daleko intenzivněji."

O tom, jaký úkol Gabčíka s Kubišem čeká, se parašutisté nezmínili před Lornou a Ednou ani slůvkem. "A pak nám najednou řekli, že se vrací do okupované vlasti, aby pomáhali organizovat odpor proti nacistům. Všichni jsme věděli o popravách českých vlastenců, o koncentračních táborech. To, že Josef s Janem zaútočili na tak nebezpečného nacistu, jakým Heydrich byl, v nás dodnes vyvolává velký obdiv," říká Lorna.

Parašutisté byli po atentátu obklíčeni stovkami vojáků wehrmachtu v kostele Cyrila a Metoděje a po celodenním boji se zastřelili. I dnes jsou vzpomínky na Josefa Gabčíka a Jana Kubiše pro Lornu velmi bolestné. Zejména když o nich v neděli hovořila v místě jejich posledního boje – kostele Cyrila a Metoděje.

"Utěšuje mne jen hrdost na ně, na to jak velmi stateční byli." Po válce se Lorna vdala, ale památku na Josefa nosí prý stále hluboko v srdci.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz