Břeclav stěží odolává Dyji, povodně jen tak neskončí

  12:22aktualizováno  20:42
Většina řek klesá, ale vyhráno zdaleka není. Jak uvedl Ústřední krizový štáb, povodně mohou trvat ještě dva týdny. Nejhorší situací čelí momentálně Novosedly na Břeclavsku a Břeclav, které ohrožují jezera z rozvodněné Dyje. Ve středu může situaci zkomplikovat déšť.

Dyje stále ohrožuje břeclavské obyvatele. Ilustrační foto | foto: Jarka Večeřová

- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

Jezero u Břeclavi zatím udržuje neustále zpevňovaná hráz, ale její životnost je omezená. Bude nutné ji vyztužovat ještě nejméně čtrnáct dní. Prozatím jsou velkou vodou ohroženy sklepy přilehlých domů, které jsou asi dva metry pod úrovní hráze.

Velmi vážná je stále situace v obci Novosedly na Břeclavsku. Tu ohrožuje obří jezero vytvořené na polích rozbouřenou řekou Dyjí.

"Hladina v tomto jezeře stále stoupá. Evakuace obyvatel zatím není nutná, ale předpokládáme, že ráno bude situace mnohem vážnější," řekl v úterý starosta obce František Trefilík.

Rakouský kancléř Schüssel slíbil premiéru Paroubkovi, že se v Bruselu přimluví za finanční pomoc Evropské komise českým krajům, které zasáhly povodně.

V telefonním hovoru Paroubkovi řekl, že záležitost projedná s předsedou Evropské komise José Barrosem v nejbližším možném termínu. Předpokládá prý kladnou reakci. Sdělila to mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

Ještě bude pršet
Meteorologové očekávají v dalších dnech výrazné dešťové přeháňky zejména v Beskydech. To by mohlo opět zvednout hladiny na dolním toku Moravy a dalších moravských řekách. - více zde

"Krizovým dnem bude především středa. Zejména odpoledne a večer čekáme výrazné srážky na jihovýchodní Moravě a v Beskydech. Na ostatních horách by se mělo jednat ještě o sněhové přeháňky," uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník.

Tání na horách by už nemělo dělat problémy na Labi, které kulminuje. Přehrady na horním toku mají dostatečnou rezervu pro tající sníh z hor. Řeka Morava ale podobné nádrže nemá.

Labe v úterý kulminovalo. V Litoměřicích se hladina zastavila na 772 centimetrech, v Ústí nad Labem na 886 centimetrech, odpoledne ještě klesla na 880 centimetrů. Jindřich Zídek z Povodí Labe konstatoval, že jde o setrvalý stav a řeka bude jen zvolna klesat. Předpokládaný průběh je pokles o 18 až 20 cm během 20 hodin.

Kritická situace je nadále v Terezíně, kde je zatopena Malá pevnost a část Šancí kolem Malé pevnosti. Místo v úterý odpoledne osobně navštívil ústecký hejtman Jiří Šulc.

"Požádal jsem Povodí Ohře, aby nebyl zvyšován průtok z Nechranic, tak jak bylo původně ohlášeno. Správa mi naštěstí vyšla vstříc a stále udržuje odpouštění na 230 m3/s," uvedl hejtman.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity stále platí také ve Zlínském kraji, ačkoli hladina Moravy už pozvolna klesá. Pomalejší pokles hladiny je podle mluvčího Zlínského kraje způsobený především tím, že se do Moravy vrací voda z vytvořených lagun.

I na jihu Čech hladiny rozvodněných řek Lužnice a Nežárky klesají. Třetí povodňový stupeň už platí jen na dolním toku Lužnice. Ubývá také vody v rybníku Rožmberk, z něhož voda odtéká právě do Lužnice.

Voda ve Veselí nad Lužnicí stále zaplavuje asi dvě stě padesát domů. Asi desetina z celkem tisíce evakuovaných lidí stále čeká, až voda opadne.

ČTĚTE TAKÉ:
Vodohospodáři se obávají Moravy, jiné řeky už klesají

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Najdete na iDNES.cz