Letecké snímky vojenské části Brd, kam se už brzy bude smět

  16:08aktualizováno  16:08
Otevření Brd na začátku roku 2016 bude jednou z největších událostí v české turistice od zpřístupnění hraničního pásma po roce 1989. Vojáci odejdou a vznikne chráněná krajinná oblast. Ale o Brdy, jejichž unikátní letecké snímky vám přinášíme, se ještě svede boj. Část ČSSD by raději zrušila vojenský prostor Boletice.

Skandinávská romantika. Padrťské rybníky řadí znalci k nejkrásnějším místům uzavřené části Brd. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Víte, ve kterém pohoří se tyčí hory Praha, Brno a Hradec? Je tam i zřícenina benediktinského kláštera Teslíny a vedla tam slavná prvorepubliková trasa Praha - Šumava.

Fotogalerie

Správná odpověď zní: Brdy.

Šedesát let se do nejkrásnějších partií Brd nesmělo. Zákaz skončí za dva roky, přesně 1. ledna 2016. Zrušení vojenského prostoru Brdy schválila nedávno z úsporných důvodů vláda Jiřího Rusnoka.

Otevření Brd ještě není jisté, protože proti se staví část koaliční ČSSD. Armáda už však na zpřístupnění pracuje tak, aby se tam brzy mohli procházet turisté.

"Kauza Brdy" už byla popsána mnohokrát. Méně se ví, co je v "Nových Krkonoších", jak by se dalo nedotčené přírodě přezdívat, vlastně k vidění.

Z Prahy lesem až k Šumavě

Představte si, že vejdete do lesa na Zbraslavi za Prahou a opustíte jej o 70 kilometrů jihozápadněji, skoro na kraji Plzně.

Brdy jsou obrovské pohoří mezi Prahou, Příbramí, Plzní a Berounem, vojenský újezd nezabírá celou oblast, jenže uzavřený je zrovna střed. Otevřením se hory konečně scelí.

Turistickým centrem a přirozenou branou do oblasti by se mohlo stát letovisko Padrť, které ani není na některých mapách. "Padrť byla rekreačním střediskem už za první republiky," říká Jan Hajšman, spoluautor knih o brdských vrcholech Tajemství brdských vrcholů I. a II. Výpravné publikace ukazují, na co se mohou lidé těšit.

Hajšman má obavu, aby si Brdy nerozebrali developeři. "Živelný rozvoj by určitě nebyl dobře. Do centrální části by měl zůstat zákaz vjezdu, místo aut by měly turisty vyvážet do hor kola a ekobusy," míní Hajšman. Byl by i pro omezení výstavby.

Brdy v číslech

  • nejvyšší hora: Tok - 865 metrů nad mořem
  • rozloha vojenského újezdu: 26 tisíc hektarů
  • rok založení újezdu: 1926
  • zajímavá místa v uzavřené části: Padrťské rybníky, historický bunkr Jordán, hrad Dršťka, nejvyšší vrch Tok, zřícenina kostela Teslíny.

Brdské kopce mají charakteristický podlouhlý tvar jako stolové hory a často se jejich vrchol těžko hledá. Na kraji svahy strmě padají do údolí a tam jsou vyznačené vyhlídky. Z nich se otevírají daleké výhledy. Údajně lze odtamtud zahlédnout i Alpy.

Nejvyšší hora Brd s nadmořskou výškou 865 metrů se jmenuje Tok. V takové úrovni se třeba běhá Jizerská padesátka.

V Brdech to moc není na sjezdovky, protože kopce mají mírný sklon, ale na běžky ano. Znalci vyzdvihují jako jedno z nejhezčích míst "zavřených" Brd Padrťské rybníky. Nádrže uprostřed lesů pod horami mají až skandinávskou náladu. "Tyto rybníky považuji za jednu z nejhezčích oblastí středních Čech," míní Vladimír Kazatel, pod kterého spadají vojenské prostory na ministerstvu obrany.

V centrální uzavřené části je i bunkr Jordán z roku 1935, který sloužil jako model pro výstavbu pohraničních pevností. I oficiálně otevřená část Brd je opomíjená - Češi mají toto pohoří v povědomí jako "nepřístupné". Stojí tam třeba zřícenina Valdek, kterou ve své knize Kat Karel Hynek Mácha řadí po bok Křivoklátu a Vyšehradu.

Čistí oblast od munice

Česko je podle armádních odhadů zemí s největším podílem vojenských prostorů na ploše státu. Zabírají 1,7 procenta půdy, jinde v Evropské unii je to průměrně půl procenta. Armáda neruší vojenský újezd Brdy z dobročinnosti, ale kvůli úsporám.

"Jsou tři výcvikové prostory, které umožňují výcvik všech druhů vojsk - Hradiště, Libavá, Boletice," vysvětluje Kazatel. Brdy mezi ně nepatří, i proto na ně padla volba. Výcvik už tam vojsko omezilo. "Nyní čistíme vojenský prostor od munice. Je jí tam více, než jsme předpokládali, ale plán jsme připraveni splnit," řekl Kazatel.

Vojáci zároveň opouštějí své základny. Areál Míšov už si vypůjčilo Atom Muzeum a ukazuje bunkr, v němž se údajně skladovaly sovětské jaderné zbraně.

Lidé Brdy milují a jsou ochotni kvůli tomu riskovat. Podle Kazatele právě tam armáda eviduje nejvíc přestupků za neoprávněné vniknutí do vojenského prostoru. "Obvykle za ně hrozí pokuta tisíc korun," říká voják Kazatel.

Armáda neodejde z Brd úplně. Ponechá si tam cvičiště u Jinců a nejspíš i střežený objekt uprostřed lesů, jehož účel je utajován. Podle Hajšmanovy knihy je to záložní velitelství celé armády.

Kdyby politici nakonec zvrátili zrušení Brd, mohl by napříště podobný článek vzniknout o Boleticích. To je druhý možný vhodný újezd ke zrušení. Bývalý stínový ministr obrany Jan Hamáček z ČSSD je proti rušení Brd právě proto, že v lesích zůstává nevybuchlá munice.

Jde také o budoucnost vojenské posádky v Jincích, na které je obec závislá. "Máme tady 800 vojáků, a tudíž strach, že když odejdou, zvýší se nezaměstnanost. Armáda také přírodu ochrání lépe než ekologové," říká tamní starosta Josef Hála.

Do koaliční smlouvy dostala ČSSD větu "znovu posoudíme otázku optimalizace vojenských újezdů". "Usiluji, aby se ta debata znovu otevřela. Proces, který začal za ministra Alexandra Vondry, byl příliš rychlý," řekl před týdnem Hamáček.

O Brdy se ještě svede boj - byť ne s granáty.

Podívejte se do vojenského prostoru v Brdech:


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Část Pirátů se bouří proti Michálkovi, chtějí ho sesadit z předsednictva

Mezi Piráty to pořádně vře. Část členů strany chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim...

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Najdete na iDNES.cz