Tři bratry z Olomouce posmrtně vyznamenali za hrdinské činy v odboji

  19:10aktualizováno  19:10
Významné pocty se posmrtně dočkali tři bratři z Olomouce. Jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání za hrdinství - Kříž obrany státu - dostali v pátek od ministra Alexandra Vondry. Za důstojníky a odbojáře Jaroslava, Vladimíra a Oldřicha Taláškovy převzali ocenění jejich synové.

Plukovník Oldřich Talášek během války ve Velké Británii. | foto: Archiv

"Mám z toho velkou radost, navíc když se podařilo získat uznání pro otce a mé dva strýce najednou," řekl syn Oldřicha Taláška Vlastimil.

Poradce ministra obrany Eduard Stehlík označil předání vysokých vyznamenání za hrdinství v jeden den třem bratrům za zcela výjimečné.

"Už jen fakt, že tři bratři byli vysokým důstojníky a všichni tři zasáhli významným způsobem do dějin Československa je ojedinělý, stejně jako to, že všichni tři jsou hrdinové. Proto jsem rád, že se ministr rozhodl udělit jim vyznamenání v jeden den. Vlastně by ani nebylo dobré jejich osudy oddělovat," sdělil Stehlík.

Jako velkou událost vnímá předání vyznamenání všem třem bratrům další vojenský historik Martin Vaňourek, který se na oživení odkazu bratří Talášků podílel.

"Je v tom kus symboliky. Bratři Jaroslav, Vladimír a Oldřich Taláškovi se zásadně zapsali do historie odboje a jen stěží bychom hledali podobný příklad v jiné rodině," uvedl Vaňourek.

Jeden z bratrů skončil pod gilotinou

Všichni tři Taláškové se zapojili do boje proti nacistům. Všichni tři byli za války zatčeni. Jeden z nich se ale nedožil dalšího pronásledování a perzekucí od komunistů. Vladimír Talášek zemřel ještě za války pod německou gilotinou za svou práci v odbojové organizaci Obrana národa.

Fotogalerie

Jeho syn, rovněž Vladimír, si na otce vůbec nepamatuje. Když ho nacisté v prosinci roku 1939 zatkli, nebyly mu ještě ani dva roky.

"Z války si vybavuji až rok 1944, kdy jsem začal chodit do školy," popisuje Talášek mladší.

Nejstarší z bratrské trojice Jaroslav Talášek jako jediný zasáhl už do bojů první světové války, postupně se vypracoval až na post důstojníka hlavního štábu na ministerstvu národní obrany. Po rozpuštění armády se stejně jako jeho bratr zapojil do Obrany národa. Byl zatčen jen rok po svém bratrovi.

Na rozdíl od většiny brněnské skupiny mu gestapo práci pro ilegální organizaci v plném rozsahu nedokázalo. Přesto byl v roce 1942 odsouzen ke dvanácti letům káznice pro přípravu velezrady. Postupně byl převážen na několik míst. Konce války se dočkal na Mírově.

Jaroslava osvobodila až amnestie

Oldřich Talášek je dodnes považován za výsadkářskou ikonu. Byl rovněž v Obraně národa, kde převáděl bývalé vojáky do Polska a později na Slovensko a do Maďarska. Poté bojoval proti nacismu ve Francii, později v Anglii a v SSSR. Bojoval také ve Slovenském národním povstání. Byl prozrazen a zajat.

On a jeho bratr Jaroslav byli později pronásledováni komunisty. Jaroslav dokonce seděl tři roky v kriminále v Leopoldově. "Bylo to jako ze špatného snu. Soudce nám tehdy řekl, že se nepodařilo prokázat otci protistátní činnost, přesto jej odsoudil za provinění proti socialistickému zřízení a lidu," vypráví Jaroslav Talášek mladší. Otce vysvobodila ho až amnestie v roce 1960.

"Kdyby se taková rodina vyskytla v Americe nebo Anglii, už dávno je o ní natočený film a všichni těší velké úctě. My jim vlastně až v posledních letech alespoň trochu děkujeme za všechno, co pro tuto republiku udělali," doplnil Vaňourek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz