Bradáč: Moravcovy výroky jsou nedůstojné, s pořadem ale počítám

  21:39aktualizováno  18. září 18:34
Výroky Václava Moravce o "mordpartě" jsou nedůstojné, zvláště před volbou nového ředitele České televize, řekl jeden z kandidátů na tento post Roman Bradáč. Jako jediný finalista volby v televizi zároveň pracuje a právě to je podle něj výhoda. Bradáč tak reagoval na otázky čtenářů iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč během volby pětice finalistů, kteří se ucházejí o post generálního ředitele České televize (7. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Já osobně jsem dalek tohoto způsobu komunikace. Přijde mi to nedůstojné. Zejména v době krátce před volbou nového GŘ," uvedl doslova Bradáč na otázku, která se týkala nedávných výroků moderátora Václava Moravce.

Ten totiž nedávno hodnotil jednotlivé kandidáty na místo nového ředitele  a šéfredaktor zpravodajství z něj nevyšel příliš dobře. Podle Moravce patří k současnému vedení, které udržuje televizi v zakonzervovaném stavu.

"Zaměstnanci mu dali přezdívku mordparta. A pokud zvítězí mordparta, bude pro mě ctí být z České televize vyhozen," řekl Moravec. Přes tyto výroky ale Bradáč potvrdil, že s diskusním pořadem Otázky nadále počítá.

Odpovědi Romana Bradáče čtenářům čtěte zde

Vypořádal se také s otázkou, zda jeho dlouholeté působení v televizi není spíše na škodu jeho kandidatuře na post generálního ředitele. Na to poukazují také televizní odbory.

"Je dlouhou dobu součástí dnešního managementu, takzvaného týmu Jiřího Janečka, který přispívá k destabilizaci a ke komercionalizaci televize veřejné služby a uvnitř ČT nemá absolutně žádný kredit," vyčetly televizní radě, že Bradáče tajným hlasováním posunula mezi pětici finalistů.

Bradáč ale věc vidí opačně. "Dlouholetou praxi a zkušenost v ČT považuji za svoji výhodu. Navíc jsem měl i tu možnost, že jsem 5 let mohl působit ve Spojených státech a z bezprostřední blízkosti sledovat, jak fungují televize na největším televizním trhu světa," řekl v chatu. Podle něj mu zkušenost pomůže jednak rychle rozpoznat, co funguje špatně, i zjednat nápravu.

Kandidáti on-line

Rozhovor čtenářů iDNES.cz s Romanem Bradáčem uzavírá sérii chatů s kandidáty na ředitele ČT. Přečtěte si také odpovědi:

Petra Dvořáka
Hynka Chudárka
Jana Svobody

iDNES.cz pozval na on-line všech pět finalistů volby ředitele ČT. Účast odmítl Radomír Šimek s tím, že vysvětlování si nechá až pro slyšení před Radou ČT. To se bude spolu s volbou ředitele ČT konat ve středu 21. září.

Několik čtenářů se také zajímalo o koncesionářské poplatky a zda se plánuje jejich zvýšení. "ČT musí využít vnitřních úspor na získání dodatečných prostředků, a to by měla intenzivně realizovat v nejbližších dvou až třech letech. A to jak v oblastech režijních nákladů, tak i při výrobě pořadů. Dokud ČT nezrealizuje všechna možná úsporná opatření, nelze natahovat ruku po navýšení televizních poplatků," reagoval na tyto dotazy Bradáč.

Slibuje lepší obraz i víc menšinových sportů

Roman Bradáč je jedním z kandidátů, který přiznal, že se před volbou setkal s politiky. Konkrétně jednal s poslancem za ODS Václavem Menclem. Politik ho požádal o názor, zda vidí v průběhu volby nějaké pochybení.

Pokud by se Roman Bradáč stal ředitelem, divákům mimo jiné slibuje zvýšení kvality obrazu a zvuku. Zároveň ale varuje, že ČT se v roce 2015 ocitne v situaci, kdy bude její chod při stávající výši koncesionářského poplatku neudržitelný.

Ve svém kandidátském projektu Roman Bradáč plánuje zejména větší profilaci stávajících televizních kanálů. ČT 1 by se stala garantem původní dramatické tvorby (nejméně s 20 premiérami ročně), ČT 2 by se věnovala dokumentům, vědě a výrazným filmovým dílům, ČT24 by zůstala zpravodajskou stanicí a ČT4 by Bradáč rád posunul od velkých sportovních klání k menšinovým sportům.

Chce snížit počet manažerů i kmenových zaměstnanců. Pracovníkům vyššího a středního managementu by pak naordinoval dvakrát ročně společné setkání, aby se zlepšila vzájemná informovanost a výměna názorů.

Čtyřiačtyřicetiletý Roman Bradáč je v současné době výkonným ředitelem ČT24. Pro ČT pracuje od roku 1994, nejprve byl redaktorem zahraničního oddělení, pak toto oddělení vedl, pět let působil jako zpravodaj v USA a po svém návratu mimo jiné vedl kancelář nyní už bývalého generálního ředitele Jiřího Janečka.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Najdete na iDNES.cz