Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

  11:43aktualizováno  18:02
Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace či zaplavení sklepů a silnic. V sobotu večer a v noci bylo nejvíce komplikací ve východních a středních Čechách, v neděli se přívalové srážky a nárazový vítr přesunuly na Moravu a do Slezska. Do večera se mohou objevit i v dalších moravských krajích či na východě Čech.

Už po poledni se bouřky přehnaly přes Olomoucký kraj, kde hasiči zaznamenali desítky výjezdů, především při čerpání vody. Informoval o tom mluvčí hasičů v Olomouckém kraji Zdeněk Hošák. Podle meteorologů byla bouřka poměrně silná, mohly ji doprovázet přívalové deště i kroupy. Bouřky postihly hlavně Olomoucko, ale i Prostějovsko, které se s jejími následky potýkalo už před čtyřmi dny.

„Na Prostějovsku bouřka zasáhla téměř stejná místa, šlo o oblast Tvorovice, Dřevnice, Němčice nad Hanou, ale i Kojetín,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

 „Voda přišla z úplně stejného pole nad dědinou jako ve čtvrtek. Přitekla další várka s hlínou a kameny, určitě deset patnáct čísel vody. Dopoledne jsme měli brigádu, skončili jsme s čistěním ulice a kanalizace o půl jedné a o půl druhé jsme začínali nanovo,“ řekl iDNES.cz starosta Tvorovic Jiří Petrovský. „Půda je stále více nacucaná, a pokud přijde další déšť, nevím, jak to dopadne.“

Podle Tomáše Ostrožlíka z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu už nejsilnější bouřka odešla. „Silné srážky byly na Šternberku a také v Pasece, kde spadlo za půl hodiny 40 milimetrů, což jsou silné srážky. Bouřka již odešla směrem na Bruntálsko a Krnovsko a pokračuje dál směrem do Polska,“ řekl po 14:00 Ostrožlík. Další bouřky může region čekat znovu, podobnou trasou k severu postupují další bouřky, podle meteorologů by však už měly být slabší.

Naposledy postihly Olomoucký kraj bouřky ze čtvrtka na pátek, doprovázely je přívalové deště i kroupy. Nejvíce bylo zasaženo Šumpersko, Prostějovsko a nakonec Přerovsko. Hasiči měli tehdy na kontě více než 140 výjezdů.

Sobotní bouřky způsobily desetitisíce výpadků proudu

Podle mluvčí ČEZ Distribuce Soni Holingerové evidoval dispečink ČEZ Distribuce v sobotu ve 21:00 kolem 34 000 domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností by mělo dostat dodávky během neděle. Škody jdou do statisíců korun.

Fotogalerie

„Nejvíce problémů jsme měli na východě Čech v Královéhradeckém kraji - na Náchodsku a Trutnovsku - a ve středních Čechách - Nymbursko a Kolínsko,“ uvedla Holingerová. 

Přes noc se poruchovým četám podařilo většinu poruch opravit, v neděli v 8:00 už bylo bez proudu jen 500 odběrných míst, a to na Trutnovsku, Kutnohorsku a Mladoboleslavsku. „Obnovení dodávek po sobotních bouřkách všem odběratelům předpokládáme během dnešního dne,“ sdělila mluvčí.

Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, na dvou místech spadly stromy přímo na distribuční trafostanici. Bouřky lámaly izolátory, trhaly vodiče a častou příčinou poruch byl také úder blesku do vedení. V terénu se pohybovalo na 150 pracovníků poruchových čet, další desítky pracovníků pracovaly na dispečinku i call centru ČEZ Distribuce.

„Škody zatím sčítáme, prioritou je obnovení dodávky elektřiny. Prvotní odhady se pohybují v řádech statisíců korun,“ uzavřela Holingerová.

Další distributor E.ON nemá po nočních bouřkách hlášeny žádné poruchy na vysokém napětí, řekla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Odpoledne bouřky dorazí na Moravu

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem hrozí odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a v části Zlínského kraje. Na jižní Moravě či ve východní části Pardubického kraje přijdou také, ale budou méně intenzivní, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Na Moravě a ve Slezsku se v neděli odpoledne vyskytnou místy bouřky, ojediněle i silné a zejména v severní polovině území i velmi silné, které budou doprovázené přívalovými srážkami až kolem 50 milimetrů, kroupami a nárazy větru až kolem 90 kilometrů v hodině. Večer budou bouřky postupovat z našeho území do Polska,“ uvedli meteorologové.

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Lokálně se může objevit přívalový déšť, po němž se mohou rychle rozvodnit menší toky a zatopit podchody, podjezdy nebo sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. „Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně,“ upozornili meteorologové. 

Výstraha na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí platí od sobotního  poledne do 22:00 pro celý Moravskoslezský a Olomoucký kraj a část Zlínského kraje. Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím mohou odpoledne a večer dorazit do Jihomoravského kraje i některých regionů Pardubického a Zlínského kraje.

Bouřky na Broumovku a Jihlavsku (15. 6. 2019):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz