Bořetičtí vinaři mají republiku

  12:58aktualizováno  12:58
Bořetice - V Bořeticích na Břeclavsku vznikla svobodná Spolková republika Kraví hora. Událost, kterou se naplnil sen zdejších vinařů, prožívala celá obec. V místním kulturním domě složil slavnostně slib prezident a vláda kravihorské republiky, kterou si bořetičtí zvolili vloni na podzim při volbách do senátu a krajského zastupitelstva.

Dechová hudba Túfaranka zahrála slavnostní famfáry a do sálu vstoupil prezident, premiér a osm ministrů nově vzniklého spolku. Lidé se bavili. "Slibuji na svou čest a svědomí vinaře, že budu zastávat svůj úřad v zájmu všech vinařů Svobodné spolkové republiky Kraví hora, svůj vinohrad, sklep a víno budu udržovat tak, aby byly vzorem pro vinaře ostatní. Slibuji, že budu zachovávat ústavu republiky a plnit
rozhodnutí vlády. K tomu ať mi dopomáhají naši ochránci moravští, svatý Cyril a Metoděj a vinařští patroni svatý Urban, Vavřinec a Václav," slíbili jeden po druhém. Na připravenou listinu na vinařském sudu se potom jeden po druhém podepsal.

Úryvek z ústavy republiky Kraví hora

Hlava první, základní ustanovení, čl.4: Veškerá moc v republice patří
vinařům. Všichni vinaři jsou si rovni. Vinař je povinen bránit svůj
sklep a vinohrad do poslední kapky vína. Vinařem je ten kdo má klíčky
od sklepa. Dětem a starým babám klíčky od sklepa nepatří. Vinař je
povinen nosit klíče od sklepa stále u sebe. Vinař vinařovi zavdává jen
to nejlepší víno. Kdo zalomí koštýř nesmí týden do sklepa. 

"Snažím se, abych měl dobré vína a myslím si, že se za ně nemusím stydět. Možná pro to mě lidé zvolili," uvažuje František Šebesta, ve skutečnosti místostarosta obce, který kravihorské volby vyhrál a stal se prezidentem.

Jaké si bude muset prezident Kraví hory plnit povinnosti? "V Ústavě Svobodné spolkové republiky Kraví hora je napsáno, že mohu do všeho kecat, všeho se zúčastnit a nic nemusím dělat," smál se prezident Šebesta. "Opak ale zřejmě bude pravdou. Právě totiž budujeme sídlo vlády: připravujeme obecní sklep s posezením a vinotékou. Chceme, aby sem lidé jezdili rádi, třeba tak, jako jezdí do lázní," řekl.

Kvalitu vína ve sklepech pod Kraví horou bude mít na starost ministr vinařství a sklepního hospodářství Stanislav Novák. "Znamená to, že budu chodit pod Kravihorama po sklepech a kontrolovat kvalitu vín místních vinařů. Pokud objevím nedostatky, vinaři mírně domluvím. Potom následuje podle ústavy domluva větší a pokud to nepomůže, mohu vinaře i lištit. K tomu ale doufám, že nedojde," smál se mladý ministr.

Nápad ustavit Svobodnou republiku Kraví hora podle něj obci hodně přinese.
"Bořetice to zviditelní a velmi to sbližuje místní lidi," podotkl. "Je to skvělé," říká Jaroslava Chrástová, která uklízí na obecním úřadu. "Snažím se jim pomoct, od rána jsem pekla koláče. Fandím jim. Je to hezká recese," dodala.

Spolková republika Kraví hora, která má propagovat vinařství a turistický ruch, sdružuje tři vinařské oblasti: Kraví hora, Zahraničí a Hliníky s asi dvě sta šedesáti vinnými sklepy nad obcí. První úvahy o jejím vytvoření přednesl bořetický starosta Václav Petrásek na schůzi zahrádkářů. "Starostí tady máme dost. Je potřeba také vysadit," řekl tehdy Petrásek, který se nyní stal premiérem vlády.

Svobodná spolková republika Kraví hora má svůj znak, vlajku, hymnu, ale i měnu: jeden Kravihorec, každý občan republiky má svůj cestovní a pobytový pas.

Autoři:
Témata: lázně, Měny

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz