Jeden byl nejlepší, druhý vyhrál. Boje o šéfy škol vrcholí

  19:12aktualizováno  19:12
Uprostřed prázdnin kulminují spory o nové ředitele obecních škol. Radní je totiž mnohdy jmenují bez ohledu na názor odborné komise. A rodiče protestují. Letos inspekci přišly desítky stížností. Někteří poslanci proto chtějí zavést jasná pravidla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Velká část rodičů žáků z lanškrounské Základní školy Dobrovského nesouhlasí se jmenováním nového ředitele Pavla Dvořáčka. A do konce prázdnin plánují další kroky proti jeho nástupu do školy.

Dvořáčka do funkce schválila rada města. Problém je, že sám Dvořáček v radě města zasedá.

Stížností na výběr ředitelů veřejných škol od roku 2012 přibývá. Potvrdilo to Ministerstvo vnitra, které se jimi jako odvolací orgán pro samosprávy zabývá. Tehdy před dvěma lety začal platit zákon, který zřizovateli nechává při jmenování ředitelů poměrně volné ruce.

Vhodnost kandidátů sice posuzuje konkurzní komise, ale její názor je pro radnici jen doporučující. A tak obce klidně jmenují kandidátku, která v konkurzu skončila až třetí v pořadí. Anebo svého radního.

Ministerstvo dostalo do konce roku 2013 třicet stížností, jen letos dalších deset. Školní inspekce jich eviduje dalších několik desítek.

Poslankyně za hnutí ANO Kristýna Zelienková proto navrhuje situaci řešit. „Chceme, aby v zákoně bylo přesně určeno, jak budou jmenováni ředitelé,“ říká Zelienková.

Chce využít připravovaný kariérní řád pro učitele. „V rámci něj vznikne nezávislá atestační komise, která bude posuzovat, jak dobrý učitel je. Stejná komise by mohla posuzovat i vhodného kandidáta na ředitele,“ míní poslankyně.

„Jednání je zatím na začátku. V srpnu mám oficiální schůzku na ministerstvu školství,“ dodává. Úřad ministra Marcela Chládka z ČSSD  je na informace skoupý. „Ministr o problému ví. Bude ho řešit koncepčně,“ odpovídá jen stručně jeho mluvčí Klára Bílá.

„Rada si dělá, co chce“

Starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová sama deset let vedla speciální školu. Stojí si za tím, že u nich všechno proběhlo v naprostém pořádku. „Konkurzní komise vybrala pana Dvořáčka, my jsme ho zvolili jako nejlepšího kandidáta,“ je přesvědčená. Argumentuje tím, že už jinou školu vedl a má manažerské zkušenosti.

Mnoho rodičů a zaměstnanců při výběru podporovalo Pavla Reslera, dlouholetého pedagoga školy. Na radnici doručili dvě petice, které žádají jeho jmenování. Starostka Švarcová tvrdí, že si Reslera váží, ale domnívá se, že bude lepší ponechat ho na místě pedagoga.

„Nechápeme to. Rada si může dělat, co chce,“ zlobí se člen petičního výboru a otec dvou školáků Vladimír Křivka.

Vítězný kandidát, radní Pavel Dvořáček, u sebe žádný střet zájmů nevidí. „Žádného projednávání ani hlasování jsem se neúčastnil. Na to jsem si dával pozor,“ říká. Naopak se domnívá, že funkce radního pro něj mohla být spíše diskriminační. „Kdo v tom souvislost chce vidět, tak si ji najde,“ uvádí s tím, že s ním zatím ve škole jednají korektně.

To se však nepodaří všude. Jen o pár kilometrů dál, v Rudolticích, zůstává město i rok po dosazení  ředitelky základní a mateřské školy Renáty Pávkové rozdělené na dva tábory. Oba vydávají letáky, v nichž hájí své postoje a očerňují protistranu. „Paní Pávková, jak se později ukázalo, začala navštěvovat manažerský kurz pro ředitele pár týdnů před samotným konkurzem. Že by snad věděla předem, že je to v kapse?“ ptají se v brožuře její odpůrci.

Město vydalo leták v podobném ražení, kde vysvětlují situaci zase po svém a hájí ředitelku jako kompetentní. Ze školy mezitím odešly některé učitelky, jež hovoří o psychickém nátlaku. Vše se velice emotivně propírá na webu města.

Rozhoduje majitel

Ve středočeských Řevnicích vyústilo jmenování ředitelky Pavlíny Seidlerové a její následné působení dokonce v trestní oznámení. Inspektorát práce totiž potvrdil, že sobě a svým dvěma zástupkyním po čtyřech měsících ve funkci vyplatila statisícové odměny. Rada města ji jmenovala ředitelkou přesto, že v doporučení konkurzní komise obsadila až třetí místo. Ona sama pochybení popírá a kauzu považuje za mstu.

Václav Trojan z pražské pedagogické fakulty upozorňuje, že v první řadě by se měla dodržovat stávající pravidla. „Jestli se vyhlásí konkurz, těsně před začátkem je zrušen a vyhlášen nový - což se také v některých případech děje - to už je  záhadné,“ říká. Při změnách pravidel by však byl opatrný. „Nemůžeme zřizovateli odepřít právo rozhodnout o řediteli školy. Je to její majitel,“ upozorňuje.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝKONNÁ ASISTENTKA S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz