Boj s korupcí brzdí vláda, řekla Peake při premiéře svého výboru

  14:44aktualizováno  14:44
Na historicky prvním zasedání vládního výboru pro boj s korupci jeho šéfka Karolína Peake řešila zejména liknavost vlády k jednotlivým protikorupčním opatřením. Vládu i své ministerské kolegy kritizovala. "Od poradního sboru očekávám silné argumenty z praxe pro naplnění protikorupční strategie vlády," naznačila Peake.

Karolína Peake | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Obnovení evidence bankovních registrů, znovuzavedení účinné lítosti a financování politických stran. To byly kromě organizace budoucí práce hlavní body první schůzky poradního sboru vládního výboru pro boj proti korupci. Nejbolavějším místem je podle šéfky výboru Karolíny Peake samotná vláda.

"Ukazuje se, že vláda sice schválila boj proti korupci jako celek, ale je vlažná ke schválení konkrétních bodů. Během několika měsíců by se mělo ukázat, zda si zaslouží přízvisko vláda boje s korupcí," pustila se vicepremiérka do kritiky.

V srpnu ODS ve Sněmovně potopila zákon o evidenci bankovních účtů, který by výrazně pomohl zrychlené vyšetřování korupčních kauz. "Přitom právě díky takové evidenci by policie měla snazší a rychlejší přístup k informacím, které slouží k vyšetřování korupce. Dnes za tím účelem musí obeslat zhruba sto institucí a ty mají na vyřízení 30 dní. Vláda však zavedení této evidence neschválila, bohužel i za přispění ministra vnitra," zmínila Peake.

"Pan ministr nechce pomoci policii při odhalování korupce?" podivila se již dříve ve Sněmovně Peake tomu, že ministr vnitra Jan Kubice hlasoval proti návrhu.

Členové poradního sboru se nakonec domluvili, že požádají ministerstvo financí o doplnění analýzy na zavedení registru o některé sporné body, jako například problematiku ochrany osobních údajů. Ministerstvo chtějí poté požádat o opětovné předložení registru ke schválení vládou.

Poradní výbor chce oživit institut "účinné lítosti"

Účinná lítost

Účinnou lítost projevuje pachatel tím, že napraví škodlivý následek svého trestného činu nebo o tomto činu učiní oznámení v době, kdy může být škodlivému následku ještě zabráněno. Na oplátku je mu zaručena beztrestnost.

Členové poradního sboru nesli nelibě také skutečnost, že vláda navrhuje rušení některých bodů své protikorupční strategie. Například ministerstvo vnitra navrhne vládě, aby z protikorupční strategie vypustila institut účinné lítosti. Zůstat má pouze u zpracování analýzy případného zavedení. Vláda vypuštění tohoto opatření zdůvodňuje tak, že pokud by policie pracovala, jak má, nebyla by účinná lítost potřeba.

Místopředsedkyně vlády má podle svých slov na účinnou lítost přesně opačný názor. "Je to jeden z instrumentů, které nejen policie, ale i státní zastupitelství pro odhalování korupce potřebuje. A pokud budeme jeden po druhém nezavádět, případně rušit, tak nakonec ty instrumenty nezůstanou žádné," řekla Peake. Po zavedení institutu účinné lítosti podle ní volá nejen policie, ale i nevládní organizace. Pokud bude zavedena, naruší se tím mimo jiné důvěra mezi skupinami organizovaného zločinu, upřesnila Peake.

Na programu pondělního zasedání bylo také financování politických stran. "Příslušná vládní analýza pracuje pouze s čísly, která uvádějí samy strany a chybí v ní i srovnání se zahraničím," upozornil Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, který se zasedání zúčastnil.

Podle Peake by zákon mohl platit už před příštími parlamentními volbami. Předsedkyně výboru také sdělila, že se plánuje nový úřad, který bude kontrolovat průhlednost financování politických stran.

Pondělní schůzky se nezúčastnil ani jeden z ministrů, kteří jsou ve výboru, ale externí poradci. Například ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec, zástupci Transparency International, antimonopolního úřadu nebo Finančního a analytického útvaru ministerstva vnitra.

Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí měl původně řídit předseda Věcí veřejných Radek John. To nakonec zatrhl premiér Petr Nečas, protože John si chtěl na ministerstvo vnitra přivést bývalého kontroverzního náměstka Michala Moroze. John kvůli těmto sporům místo nakonec odmítl.

Letos provoz výboru spolkne 21,6 milionu korun. V příštích letech pak kolem 25 milionů. Zaměstnává 13 lidí včetně předsedkyně a kolem 20 externistů. Většina peněz, kolem 14 milionů, jde právě na mzdy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

První výročí okupace, den, kdy Češi stříleli do vlastních. Zabili jich pět

První výročí srpnové okupace. České ozbrojené složky ve službách komunistického...

Náměstí Míru na pražských Vinohradech je plné lidí, v okolí se šikují milicionáři, vojáci i policie. Rozezlení mladíci...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz