Boj o zákaz kouření v hospodách začíná naostro. Někde na zákon nečekají

  9:14aktualizováno  9:14
Dát si v hospodě k pivu cigaretu, to už v průběhu příštího roku nemusí vyjít. Po dlouhých měsících příprav začne v úterý v parlamentu naostro souboj o úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, hospod i barů. Ačkoli veřejné mínění je nakloněno ochraně nekuřáků, o zákon bude tuhý boj.

Kouření v restauraci | foto:  Petr Topič, MAFRA

Důkazem je už to, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD musel čekat půl roku na to, než vůbec přijde řada na jeho návrh zakazující kouření v restauracích a poslanci z ANO se svým vlastním návrhem se od loňského léta nedočkali ani toho, aby Sněmovna zákon projednala aspoň v prvním čtení. V úterý mají poslanci Němečkův zákon projednat jako první bod.

A očekává se, že kromě vášnivé debaty o tom, zda má být stát ten, kdo rozhoduje místo provozovatelů restaurací, jaký typ hostů chtějí, se bude bojovat hlavně o menší hospody na venkově. Právě u nich není jisté, zda by místo štamgastů u piva s cigaretou našli jiné hosty.

Poslanci chtějí, aby zákaz kouření neplatil ve vesnických hospodách

„Samozřejmě vnímám ten návrh špatně. Jsme malé městečko, můj otec zakládal hospodu v devadesátých letech po revoluci, byla vždycky dělnická,“ řekl iDNES.cz Lukáš Zabloudil, majitel restaurace Pod Věží, která stojí na náměstí v Kašperských Horách na Šumavě.

Omezit kouření v restauraci si umí představit v době oběda. „Ale večer, nebo už od od tří, čtyř, by to mělo být na vůli každého,“ věří. Myslí si, že když zákon projde, leckde to „úplně zabalí“. Sám počítá, že by zkusil restauraci provozovat dál. „Nic jiného by mi nezbývalo a čas by ukázal,“ řekl majitel hospody.

V Praze přibývá nekuřáckých restaurací

V Praze vypadá situace jinak. Nekuřáckých restaurací přibývá, profil mění i některé dříve kuřácké, respektive smíšené, podle současného zákona totiž musí provozovatelé oddělit prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Co chystá nový zákon

  • kuřák by si již nesměl zapálit ani v baru, kde se nevaří jídlo
  • zakázány by byly i elektronické cigarety
  • pokuta za kouření v hospodě pět tisíc korun, pro provozovatele restaurace až 50 tisíc korun
  • v hospodě jeden nealkoholický nápoj povinně levnější než pivo
  • hostinský by ručil za to, že v jeho podniku není podnapilý mladistvý
  • obec by směla určit další místa, kde se nesmí kouřit

„Jsme od října nekuřácká restaurace, ale promiňte, my se k tomu nemáme vyjadřovat, obraťte se na mluvčí,“ řekl iDNES.cz skoro omluvně muž z karlínské restaurace Lokál Hamburk. Na první pohled podnik v lidovém stylu a přestože se tu vzduchem nevine cigaretový dým, je plno. Kuřáci disciplinovaně kouří na ulici před restaurací.

„My bychom postupně měli rádi všechny nekuřácké restaurace. Většina jich už nekuřáckých je a je to na přání hostů, ohlasy na to jsou jednoznačně pozitivní,“ řekla iDNES.cz Šárka Hamanová, mluvčí společnosti Ambiente, pod kterou síť restaurací Lokál patří. „Kouření nepatří k jídlu. Chceme, aby si ho hosté vychutnali bez cigaretového kouře. Naši návštěvníci to podporují a chceme, aby i naši zaměstnanci pracovali v čistém prostředí, kde se nekouří,“ uvedla.

Pro zákaz kouření v restauracích jsou tři pětiny lidí

Zhruba tři pětiny Čechů souhlasí s tím, aby bylo v restauracích zakázáno kouření. Ukázal to záříjový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Pro zákaz kouření v restauracích bylo 69 procent žen a 48 procent mužů. Častěji souhlasili i vysokoškoláci, průzkumu se účastnilo tisíc lidí (více zde).

Proti přijetí zákona vystupuje Asociace hotelů a restaurací. „Vezměte si městskou restauraci v Praze, kam může přijít rodina s dětmi na oběd a vezměte si opravdu venkovskou hospodu, kam chodí šest místních strýců a chtějí si zahrát karty a dát si pivo. Vezměte si čajovny, kde jsou vodní dýmky, kluby a bary, kde se prodávají doutníky. Plošný zákaz nic neřeší. Rozhodnout by to měl zákazník a provozovatel. Je to jen politická záležitost a někteří politici si na tom snaží vytvořit jméno, počet kuřáků se určitě nesníží,“ řekl iDNES.cz prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 13521
NE 6679

Šedesát procent restaurací nabízí svým zákazníkům podle asociace zcela nekuřácký provoz nebo stavebně oddělenou kuřáckou část a téměř tři čtvrtiny provozovatelů restaurací považuje případný plošný zákaz kouření za zásah do svobody podnikání.

„Do venkovské hospody chodí i třeba lidé, kteří se tam jdou podívat na fotbal a zapálit si u toho cigaretu. A tihle lidé už nebudou mít důvod do hospod chodit,“ řekl Stárek. Připouští ale, že trend je jasný a nekuřáckých restaurací přibývá.

Budou hostinští lustrovat zákazníky?

Upozorňuje ale ještě na jednu část zákona, která je podle něj sporná. „Co nám na zákonu vadí asi nejvíc, je část, která se týká podávání alkoholu mladistvým. O tom se příliš nemluví, ale přibyl tam paragraf, že provozovatel stravovacího zařízení bude odpovědný za to, že nebude mít v podniku mladistvou osobu, která je pod vlivem alkoholu. Nevím, jakým způsobem by to měl provozovatel zajistit. Vidíme jedinou cestu. Lustrovat zákazníky, když vstupují do restaurace, rozdělovat je na mladistvé a dospělé a těm mladistvým dělat dechovou zkoušku. A jsou tam milionové sankce. My tvrdíme, že stávající norma potřebuje jedinou věc a tou je důsledná kontrola. Nový zákon nutný není,“ prohlásil prezident Asociace hotelů a restaurací.

Poslanci mají zákon zakazující kouření projednávat jako první bod v úterý pokračující prosincové schůze Sněmovny. Pokud projednávání půjde standardně, Sněmovna i Senát by mohly normu přijmout ve druhém čtvrtletí příštího roku. Prezident Miloš Zeman už opakovaně slíbil, že ač je kuřák, nebude zákonu bránit, když projde, a podepíše ho.

Anketa k zákazu kouření:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz