KOMENTÁŘ: Rovnátka v polévce a oslnivá pleš

  14:01aktualizováno  14:01
Bohuslav Sobotka je vláčen za svá slova o tom, že by nechtěl, aby našemu prezidentovi vypadla protéza jako jednomu asijskému politikovi. Narážel tím na vyšší věk některých kandidátů. Karel Schwarzenberg mu vzkazuje, že by si zasloužil políček.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: Radek Miča, MAFRA

A Miroslav Kalousek, už zase v lepší kondici, než když telefonoval vyšetřovatelům, se vtipně ptá, zda slova předsedy TOP 09 nejsou přímo pokynem. Však se o Kalouskovi ví, že facky rozdávat umí.

Namístě je Sobotkovi poděkovat. Pomáhá prolomit tabu. Politici se ponejvíce tupí za to, že kradou, vedou národ do neštěstí, špehují, pijí při práci a podobně. Rejstřík urážek je značně omezený a od té doby, co David Rath tráví většinu času v jiném domu smutku, než je Sněmovna, jsou obměny řídké. Podobně jako narážka na "hluboký" hlas jednoho nepravomocně odsouzeného poslance by mohla Sobotkova slova nudu při sledování parlamentních přenosů výrazně projasnit.

Schwarzenberg mohl například odpovědět takto, tím spíše, že mu Sobotka sám nahrál: "Pan Sobotka neví, že zámožnější lidé už nepoužívají protézy, ale nechávají si dělat dokonalé zubní implantáty, ale to bychom mu mohli vzhledem k jeho nevalnému vzdělání a pučící pubertě odpustit. Neodpustitelné by naopak bylo, kdyby předsedovi jedné z našich stran spadla například při večeři za přítomnosti anglické královny do polévky rovnátka. Anebo, což by bylo ještě horší, Alžbětu oslnilo prasátko hozené jeho dohladka vyleštěnou pleší."

Zdobené dýky jsou sice stylové, ale drahé. Někdy tak může být praktičtější

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek

Sobotka by se zastyděl a hledal by onačejší urážku: "Pád protézy skutečně nehrozí, omlouvám se, ale už dnes má EU kvůli Karlu Schwarzenbergovi dodatečné výdaje, neboť musí vyřezávat do desek stolů otvory, aby se za stůl vešlo jeho mohutné panděro, jak to druhdy dělávali na univerzitách pro obézního Tomáše Akvinského. Jak známo, vypasené panděro je důsledkem obžerství a obžerství je důsledkem nedostatku vůle a sportovního ducha."

To by si patrně nedal líbit Kalousek, a když už jsou stavidla spuštěna, odpověděl by: "Některé věci nevypadají tak, jak jsou, a jiné tak vypadají. Například když se někdo tváří jako slabomyslný, tak často slabomyslný bývá. A jak dobře víme, u nás mohou dosáhnout titulu doktora práv slabomyslní lidé snadno. A předsedy socialistické strany se stávají ještě snadněji."

Sobotka by pak mohl prolomit další tabu, ani ženy nebudou v politice chráněny před hrubými osobními invektivami: "Když mluvíme o slabomyslnosti, co řeknete o ženské, která si nechá po šedesátce nabarvit vlasy na křiklavě oranžovo? Ještě kdyby to byla sociální demokratka, tak možná, ale když se považuje za členku konzervativní pravice? Pak se nedivme, že si neumí spočítat, kolik stojí takové letadlo."

Kalousek rozpálen do běla tím, že si Sobotka bere do úst jeho oblíbenou Vlastu, by zaútočil ne na hlavu, ale na figuru místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Benešové. Zde ponechme fantazii čtenářově jak.

Na závěr vážnější dovětek: Politická korektnost je sice často směšná, ale to, že někoho netupíme pro jeho vzhled či věk či handicap, patří skutečně k základům slušnosti. Většina politiků, nejen Bohuslav Sobotka, je nemá. Proto si klidně mohou nadávat, jak jsem popsal shora. Bude to mít jednu výhodu: odnaučí to děti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz