Rok od pádu expremiéra Sobotky: vrhl se na byznys, vyzdvihuje Piráty

  12:46aktualizováno  12:46
Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek má talkshow, Jiří Rusnok je guvernér České národní banky, Jiří Paroubek se rozvádí a občas někde kandiduje, Petr Nečas chodí po soudech, Bohuslav Sobotka… Zmizel z očí. Dokonale.

Setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Hradě skončilo fiaskem. (4. května 2017) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

V pátek 22. března 2019 uplynul přesně rok, co Bohuslav Sobotka složil mandát poslance a zmizel z veřejného života. MF DNES se podařilo promluvit s několika lidmi, kteří se se Sobotkou v posledním roce potkali a mohou povyprávět, o čem přemýšlí a co dělá.

Fotogalerie

Bývalý premiér podle svých přátel drží „bobříka mlčení“ zcela záměrně a zcela záměrně neposkytuje médiím rozhovory. Dokonce si smazal twitterový účet. Ale nemlčí proto, že by se cítil nějak uražen. „Nechce nikomu škodit. Chce se politikou bavit, ale nechce ji řešit,“ cituje expremiéra jeden z nich.

Kandidaturu odmítl

V politice už zůstal jen jako řadový člen ČSSD a podle mluvčí strany Barbory Kalátové je zaregistrován v místní organizaci ve Slavkově u Brna. „My jsme mu na podzim nabízeli, jestli nechce za nás kandidovat v komunálních volbách. Zatím se projevil tak, že nechce být víc než řadový člen,“ sdělil slavkovský radní za ČSSD Petr Kostík.

Pokud jde o jeho aktuální politické názory, Sobotka se docela kladně vyjadřuje o České pirátské straně. Vlastně není divu, protože Piráti cílí na „levicového liberálního městského voliče“.

„Zmínil se, že Piráti mají zajímavé nápady a entuziasmus a že si dobře vedou v té Praze, která bude do budoucna jejich základnou a kde udělala chyby ODS,“ vzpomněl si na společný rozhovor jeden z expremiérových známých. Bývalý vrcholný politik to pak ještě údajně doprovodil větou, že „ČSSD přešlapuje trochu na místě“.

Na Moravu se nestěhuje

O Sobotkovi se dá najít v dostupných databázích snad jen to, že pořád vlastní byt v činžáku ve Vyškově. Tam se ale nehodlá odstěhovat, většinu času totiž tráví v Praze.

Vypadá to, že odcházející Sobotka opravdu původně plánoval dočasný odpočinek v ústraní na jihu Moravy a intenzivní studium angličtiny, ale když dostal nabídku do byznysu, své plány poněkud změnil.

Každopádně občas se schází u kávy se svými někdejšími spolupracovníky. Od těch se neodstřihl. Se Sobotkou jsou ve styku například jeho bývalý poslanecký asistent Roman Hanák (dnes náměstek jihomoravského hejtmana) a bývalý předseda vlády Vladimír Špidla. „Sem tam si napíšeme, sem tam se potkáme. Má se dobře. Dvakrát mě navštívil u nás na obci. Věnuje se svým synům, cestuje,“ napsal Hanák v SMS ohledně Sobotky.

Vyšetřovací komise k privatizaci OKD si pozvala Bakalu i expremiéra Sobotku

„On se poměrně hodně angažoval v trvale udržitelném rozvoji, tak to bylo jedno z témat,“ vzpomínal na svůj nedávný rozhovor se Sobotkou Špidla. Sobotka se rozešel se svou dlouholetou manželkou Olgou a přenechal jí letos i pražský byt. Ten byt, o kterém kdysi Sobotka prohlašoval, že si „na něj našetřil z poslaneckých náhrad“.

Sobotka se živí jako finanční konzultant a pracuje mimo jiné pro společnost BTL Medical Technologies. Před časem o tom psaly server Neovlivní.cz a Lidové noviny. Loni v srpnu Sobotka také jako byznysmen vyrazil na služební cestu do Číny. Všichni Sobotkovi přátelé se shodují, že odchod z vysoké politiky mu prospěl. Působí odpočinutě, klidně, nabírá síly.

Svědkem v kauze OKD

Sám Sobotka SMS od MF DNES s několika otázkami ponechal bez odpovědi, v tomhle směru svého „bobříka mlčení“ neporušil. Politika sama zatím nechává Bohuslava Sobotku také na pokoji a dohání ho jen jediná jeho dávná kauza – privatizace těžební společnosti OKD, která skončila v rukou Zdeňka Bakaly.

Teď se jí zabývá parlamentní vyšetřovací komise, která vznikla v létě a zve si i politiky jednoho za druhým. „Pan Sobotka byl mezi prvními vyslechnutými,“ potvrdil v pátek šéf komise pro vyšetřování OKD, pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Expremiér Bohuslav Sobotka vypovídal před parlamentní vyšetřovací komisí k okolnostem privatizace OKD (červenec 2018):

Sobotkovo odcházení

5. prosince 2017 – Sobotkova vláda podává po volbách demisi.

22. března 2018 – Bohuslav Sobotka skládá poslanecký mandát. který vybojoval ve volbách. Nahradil ho jeho spojenec Roman Sklenák..

Srpen 2018 – Sobotka navštívil soukromě Čínu, ale absolvoval tam i některá politická jednání. Například se sešel s náměstkem ministra zahraničí.

14. ledna 2019 – server Neovlivni.cz napsal, že Sobotka se živí jako konzultant. Klientů má víc a pracuje i pro firmu bývalého federálního poslance Jana Vilda. Ta obchoduje se zdravotnickými potřebami.

25. ledna 2019 – V katastru nemovitostí se objevuje dohoda bývalých manželů Sobotkových. Byt v Praze získává Olga Sobotková. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz