Konec sporu o bydlení. Sobotka přišel o byt pořízený z náhrad

  11:35aktualizováno  11:35
Byla to jedna z hlavních politických afér, která hýbala rokem 2009. Tehdy populární a nadějný sociální demokrat Bohuslav Sobotka po nátlaku médií přiznal, že na pořízení bytu v pražských Stodůlkách za 7 milionů korun použil i poslanecké náhrady. Nyní už bývalý premiér byt nevlastní, po rozvodu ho dostala jeho exmanželka.

„Ano, používal jsem je k tomu,“ uvedl Sobotka na začátku července 2009 k financování bytu pomocí poslaneckých náhrad. Na svou obhajobu doplnil: „Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval. Zákon jsem neporušil.“

Fotogalerie

Necelých deset let po tomto legendárním výroku si nyní Sobotka může od kauzy pomyslně oddechnout. 25. ledna se totiž v katastru nemovitostí objevila dohoda o vypořádání společného jmění manželů po rozvodu a byt, kvůli kterému bývalý premiér čelil ve Sněmovně posměchu, připadl jeho exmanželce.

„Bytovou jednotku získává do svého výlučného vlastnictví Olga Sobotková,“ píše se v dohodě, kterou má MF DNES k dispozici. Sobotka vyrovnání nekomentoval.

Manželství Olgy a Bohuslava Sobotkových bylo rozvedeno loni v září. Pár se rozešel rok předtím.

Byt 4+kk o velikosti 119,5 m2 s terasou o rozloze 176,3 m2 si Sobotkovi pořídili na konci října 2008. Podle majetkového přiznání, které v té době zveřejnil, si na koupi půjčil pouze 1,9 milionu korun. Zbytek podle svých slov financoval z úspor.

Sobotkovo manželství je minulostí, soud expremiéra rozvedl za 15 minut

„Do roku 2003 jsem byl svobodný a měl jsem jen minimální výdaje,“ vysvětloval například Právu Sobotka, který byl do Sněmovny zvolen v roce 1996. Od té doby do roku 2009 podle svých slov naspořil tři miliony. Od roku 2003 se totiž jeho měsíční příjem pohyboval od 71 tisíc korun (poslanec) do 110 tisíc korun (ministr).

„Nečinilo mi tedy žádný problém ušetřit desítky tisíc korun měsíčně. Zvláště pokud naší rodinnou prioritou bylo právě pořízení vlastního bytu,“ snažil se vysvětlovat své úspory poté, co vyšla najevo koupě luxusního bytu v pražských Stodůlkách.

Protože jeho vyjádření působilo ale dost nedůvěryhodně, musel nakonec přiznat, že nemovitost pořídil i díky poslaneckým náhradám. Ty dostávají poslanci k řádnému platu a jsou určeny třeba na dopravu zákonodárce. Kvůli náhradám si Sobotka oproti ostatním poslancům třeba nepřevzal od Sněmovny auto určené pro funkcionáře a dál jezdil vlastní octavií na jih Moravy, kde měl trvalé bydliště a regionální poslaneckou kancelář.

Já nic, já muzikant

Sobotka jakékoliv nařčení, že by se kdy dopustil něčeho nezákonného, odmítal. Navzdory tomu mu byla aféra z roku 2009 připomínána po celou dobu jeho politické kariéry. Dokonce čelil podezření, že luxusní byt získal „za odměnu“ za to, že coby tehdejší ministr financí pomohl Zdeňku Bakalovi k získání těžební společnosti OKD.

Dnes Sobotka může být relativně v klidu. Kromě toho, že už není v politice, nevlastní ani kontroverzní byt, který už patří jen jeho bývalé manželce Olze Sobotkové.

Sobotka v současnosti působí jako konzultant a poradce. Jedním z jeho významných klientů je podle webu Neovlivni.cz bývalý poslanec Federálního shromáždění Jan Vild. Expremiér Sobotka u něj funguje v roli finančního šéfa jedné z jeho firem, která obchoduje se zdravotnickými potřebami a přístroji.

Sobotka se přestěhoval do Vyškova, pokusí se tam o politický restart

Podle Lidových novin expremiér po odchodu z funkce lobboval v Číně. Pracoval tam pro farmaceutickou společnost BTL. Sešel se s čínskými zástupci výzkumného střediska pro státní rozvoj i náměstkem ministra zahraničí. Hovořili mimo jiné o rozvoji „zpravodajských a digitálních technologií“ v Číně.

Sobotka se nicméně nechává slyšet, že klientů má víc. Jejich jména si ale nechává pro sebe. Na dotazy MF DNES ve čtvrtek neodpověděl. Bez komentáře tak zůstaly i otázky týkající se dalšího vyrovnání s exmanželkou, s níž už loni v květnu uzavřel dohodu o úpravě majetkových poměrů, bydlení a výživného po rozvodu. Sobotka se po odchodu z politiky stáhl do ústraní. Ve Vyškově si za 2,2 milionu korun koupil byt, který financuje pomocí zhruba milionové hypotéky.

Politické dělení majetků

Bohuslav Sobotka je zatím poslední z bývalých premiérů, kteří se rozvedli a museli řešit vyrovnání s exmanželkou.

Nevysvětlené miliony

Zuzana Paroubková rozvodem s Jiřím Paroubkem získala chalupu v Horním Maxově na Jablonecku a byt v Praze 6 - Veleslavíně. Kromě toho jí náležela také polovina osmisettisícových úspor. S bývalou první manželkou se naopak Paroubek formálně nedohodl na výživném ani shánění sponzorů pro její sdružení, byť podle deníku právo podporu přislíbil. Sdružení Paroubkové přitom tehdy koupilo za 5,2 milionu korun penzion v Malé Úpě s výhledem na Sněžku. Penzion měl sloužit k rekreaci pro děti z dětských domovů. Ty tam ovšem nikdy nejezdily navzdory tomu, že se na projekt podařilo sehnat na dvacet milionů korun. Osmadvacetileté manželství skončilo v září 2007 kvůli tlumočnici Petře Kováčové.

Část majetku tajná

Bývalá manželka expremiéra Mirka Topolánka Pavla Topolánková získala po sedmadvacetiletém svazku byt na Hradčanech v hodnotě přes 8 milionů korun a chatu v Čeladné. Expremiér jí také slíbil, že jí vyplatí 1,8 milionu korun. Smlouva dále stanovovala, že si bývalí partneři nechají všechno, o čem se v majetkovém vyrovnání vysloveně nepíše. Podle Týdne se tak Topolánkovi vyhnuli tomu, aby uvedli všechen majetek. Nejasný třeba byl osud 2,5 milionu korun, které Topolánek předtím utržil za svůj čtvrtinový podíl ve firmě VAE, jíž v minulosti šéfoval. Manželství skončilo kvůli dnes už bývalé političce ODS Lucii Talmanové.

Za nevěru nový byt

Po sedmadvaceti letech skončilo manželství Petra a Radky Nečasových. Expremiér, který si krátce po rozvodu v roce 2013 vzal svou někdejší šéfku kabinetu Janu Nagyovou, byl ke své bývalé manželce při rozvodovém řízení velkorysý. Za dobu manželství si podle dokumentů Nečasovi našetřili částku 1,97 milionu korun. Všechny peníze připadly Radce Nečasové. Z této částky mělo jít 1,7 milionu korun na částečné financování nového bytu v pražském Kamýku. Další peníze Nečasová získala z prodeje bytu 4+1 v Rožnově pod Radhoštěm, ve kterém šestičlenná rodina bydlela řadu let. 500 tisíc korun z prodeje použila na financování koupě svého nového bytu a následných 500 tisíc jako výživné.

Pachuť šedých peněz

Na konec února bylo odročeno jednání soudu, který řeší výši výživného na dceru expremiéra Jiřího Paroubka. Soud už svěřil dceru do péče matky, Petry Paroubkové, ta ale nesouhlasí s výší alimentů vyčíslenou na deset tisíc měsíčně. V souvislosti s výživným už také Paroubková svého stále ještě manžela nařkla, že měl „nelegální milionové příjmy, které nechodily přes účet“. Policie to sice prověřovala, v listopadu však uvedla, že se tím zabývat nebude. V majetkovém vyrovnání se manželé budou dělit minimálně o dům ve Velké Chuchli za 8,5 milionu korun. Dům v Řecku už Paroubková bez vědomí Paroubka prodala za téměř pět milionů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Najdete na iDNES.cz