Bobošíková a poslankyně shání hlasy pod další stížnost na Lisabon

  19:40aktualizováno  19:40
Bývalá europoslankyně a předsedkyně strany Suverenita oznámila, že začne shánět mezi poslanci podpisy pod novou stížnost proti Lisabonské smlouvě. Uvedla to na setkání kritiků smlouvy, které se dnes večer konalo před irskou ambasádou. Už nyní jí pomáhají poslankyně ODS.

Politička věří, že 41 podpisů sežene. Když poslanci vidí ten nátlak na Iry, připojí se, tvrdí.

Bobošíková tak navázala na výrok poslankyně ODS Evy Dundáčkové, která na stejné akci před týdnem svědčila o tom, že v Poslanecké sněmovně se o Lisabonu hlasovalo pod nátlakem a v atmosféře strachu a vydírání. Řada poslanců se jí prý svěřila s tím, že se stydí, že tlaku podlehli a smlouvu podpořili. - čtěte O Lisabonu se hlasovalo pod tlakem, tvrdí poslankyně

Podle Bobošíkové se v některých z nich hnulo svědomí a byli by ochotní podepsat se pod novou stížnost Ústavnímu soudu, kterou by podali nezávisle na senátorech. Ve shánění hlasů poslanců má Bobošíkové pomoci právě Dundáčková a její kolegyně Alena Páralová, taktéž z ODS.

"Rozhodla jsem se po svých zkušenostech a na základě kontaktů s významnými ústavními právníky vypracovat ústavní stížnost," potvrdila iDNES.cz Bobošíková. Protože nemá poslanecký mandát, obrátila se na dvojici poslankyň.

"Začneme v co nejkratším termínu shromažďovat podpisy, je jich potřeba 41," řekla s tím, že nezáleží na politické orientaci, podpora půjde napříč politickým spektrem. Stížnost by tak mohlo podepsat i 26 komunistů, kteří jsou proti Lisabonu a Bobošíková za ně dříve kandidovala na prezidentský post.

Bobošíková je také ochotná zaplatit špičkové právníky, kteří stížnost vypracují a celou věc tak financovat. Věří totiž, že když její kolegové vidí tlak na Iry či výhrůžky prezidenta Sarkozyho, jednačtyřicet podpisů sežene.

Optimistická je i Eva Dundáčková. "Už dnes jsem oslovila okruh mých kolegů. Věřím, že mezi 35 poslanci ODS, kteří hlasovali proti, a mezi 11, kteří se zdrželi, najdeme dost hlasů," řekla poslankyně iDNES.cz. "Zvláště dnes, když stejně padla vláda, kvůli které někteří smlouvu podpořili," řekla. Připomněla i výměnu Lisabonu za radar, která mnohé poslance přesvědčila a nyní se ukázala jako zbytečný ústupek ČSSD.

Poslankyně věří, že se ke stížnosti připojí kromě ODS i další kolegové ve Sněmovně. "Je to teď úkol dne, abychom něco takového podnikli," tvrdí.

Přišli politici ODS

Akce před irskou ambasádou je druhou ze tří, které mají podpořit Iry před jejich druhým referendem. Série protestů má den po referendu vyvrcholit pochodem na Hrad po vzoru studentského podchodu z roku 1948. Odpůrci Lisabonu chtějí prezidenta Klause vyzvat, aby smlouvu nepodepisoval.

Před ambasádou se dnes sešlo zhruba 250 lidí, více než před týdnem. Na akci také dorazil senátor ODS Petr Pakosta či europoslanci téže strany Ivo Strejček a Hynek Fajmon, kteří oba promluvili.

Strejček zalitoval, že to není ODS, která tuto akci organizuje. Protest totiž svolalo hnutí D.O.S.T. s podporou euroskeptických stran a občanských sdružení, které jsou proti evropské integraci. Kritizoval také svoji stranu za to, že smlouvu ve Sněmovně a v Senátu podpořila.

"Je nehorázné, jaký je na Irsko vyvoláván nátlak. Irové jdou k referendu jen proto, že ho mají zakotveno v ústavě. Jiné země k referendu neměly odvahy," řekl na akci Fajmon.

"Hanba", zakřičel pak europoslanec, když si moderátor akce Michal Semín posteskl na nezájem médií a naznačil, že pokud veřejnoprávní ČT bude protesty i nadále ignorovat, sejdou se odpůrci příště na Kavčích horách.

Britský poslanec: Doléhá na nás doba temna

Před závěrečnou irskou a českou hymnou pak předseda Svobodných Petr Mach přečetl zdravici od významného britského politika Nigela Farage. Ten byl donedávna lídrem britské strany nezávislosti (UKIP), funkce se ale vzdal, aby se mohl naplno věnovat volební kampani. Nyní je šéfem europoslanců za tuto stranu.

"Čelíme nesmiřitelnému nepříteli lpějícímu na moci, která ohrožuje naše svobody, naši demokracii, naši prosperitu a ve svých vojenských ambicích také naše samotné životy. Jakkoliv poctivý byl výklad Německého ústavního soudu, pouze statečné odhodlání vašeho prezidenta Václava Klause a irská neohroženost stojí nyní v cestě tomuto nepříteli a jeho úděsné Smlouvě," vzkázal do Prahy Farage.

Varoval před EU coby novou diktaturou. "Tušíme, že na nás pomalu doléhá nová doba temna srovnatelná s evropskými diktaturami dvacátého století.

Na závěr ale upozornil, že před třemi dny zveřejnila jedna z nejrenomovanějších agentur na výzkum veřejného mínění (Gael Poll) průzkum, podle kterého po odečtení odpovědí ´nevím´ takřka 60 procent dotázaných řeklo, že hodlá hlasovat proti smlouvě.

Podle něj byly dosavadní průzkumy zmanipulované. "Nyní se však musela zjevit pravda, aby nebyla kompletně pošramocena kredibilita výzkumných agentur a jejich zadavatelů z velkých médií," tvrdí politik.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz