Blok proti islámu se dohodl s Úsvitem. Půjdou společně do voleb

  13:33aktualizováno  16:12
Blok proti islámu, který vede entomolog Martin Konvička, se dohodl na spolupráci s parlamentní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice a půjdou společně do krajských, senátních i do sněmovních voleb. „Superlídrem“ společného volebního uskupení bude Konvička, který například hlásá, že islám je horší než nacismus a měl by být rovněž zakázán.

Zástupci poslaneckého klubu Úsvitu navrhují změnu zákona o církvích, se kterou přišla iniciativa Islám v ČR nechceme a která by výrazně zpřísnila podmínky pro registraci církví. | foto: PSP

O možné spolupráci ve volbách začala obě uskupení, která spojuje odpor proti přijímání uprchlíků do České republiky - zejména těch muslimských - jednat poté, co si Úsvit za nového předsedu zvolil bývalého válečného veterána z Afghánistánu Miroslava Lidinského. Úsvit rovněž upravil název i logo a změnil se z hnutí na politickou stranu.

„Docent Konvička bude superlídrem a mluvčím naši formace do krajských a senátních voleb v příštím roce,“ řekl Lidinský. Program uskupení vytvoří společný tým pod vedením sociologa Petra Hampla a předloží jej ideové konferenci letos v prosinci. Hampl zároveň kandiduje na předsedu Strany svobodných občanů a chce je zapojit do trojkoalice s Úsvitem a Blokem proti islámu.

„Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem,“ řekl na tiskové konferenci předseda Úsvitu Lidinský.

Svobodní s Konvičkou nejdou. Hampl by měl odejít, řekl Mach

Předseda Svobodných Petr Mach se pro iDNES.cz ohradil proti tomu, že by Svobodní uvažovali o volební spolupráci s Konvičkovým Blokem proti Islámu a s Úsvitem.

„Pan Hampl je v trochu schizofrenní pozici, jestliže chce kandidovat na předsedu Svobodných, ale zároveň připravuje program pro konkurenční uskupení. Podle mě by udělal dobře, kdyby ze strany Svobodných odešel,“ uvedl europoslanec Mach. S Hamplem se o post šéfa Svobodných utká v listopadu.

Pod vedením Macha, bývalého poradce exprezidenta Václava Klause se zatím Strana svobodných občanů definovala jako liberální až libertariánské uskupení, což by zvolení Hampla zásadně změnilo. Svobodní jsou mimo český parlament, ale průlom se jim povedl loni, když získali jedno křeslo v europarlamentu.

Konvička mluví o nulové toleranci k islámu v ČR

„Program naší koalice má dva výchozí mantinely. Na jedné straně je to svoboda jednotlivce mít svou víru, na druhé straně nulová tolerance k politizaci islámu v České republice,“ uvedl v úterý Konvička ke spolupráci s Úsvitem.

Tu dosavadní si pochvaloval. „Poslanci Úsvitu byli jediní, kteří okamžitě reagovali na naše návrhy zákonů a nabídli svoji pomoc při jejich předložení do Sněmovny. Proti invazi běženců nás nezachrání mediální výstupy, ale skutečná práce ve Sněmovně, která donutí vládu jednat. Proto jsem rád, že zahajujeme dlouhodobou spolupráci. A uvítám i další strany a hnutí, které se k ní připojí,“ dodal Konvička, jenž stál u zrodu iniciativy Islám v ČR nechceme, která později vytvořila Blok proti islámu.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch připomněl, že jeho strana už předložila novely zákonů, které mají podle opoziční strany zajistit větší kontrolu církví v České republice tajnými službami, a novelu azylového zákona zakazující udělení azylu imigrantům, kteří se dopustí byť jenom přestupku.

Úsvit opakovaně vyzývá vládu, aby uzavřela hranice České republiky a aby do ní nepouštěla uprchlíky, kteří nyní do Evropy míří ze Sýrie i dalších zemí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz