Blok proti islámu se dohodl s Úsvitem. Půjdou společně do voleb

  13:33aktualizováno  16:12
Blok proti islámu, který vede entomolog Martin Konvička, se dohodl na spolupráci s parlamentní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice a půjdou společně do krajských, senátních i do sněmovních voleb. „Superlídrem“ společného volebního uskupení bude Konvička, který například hlásá, že islám je horší než nacismus a měl by být rovněž zakázán.

Zástupci poslaneckého klubu Úsvitu navrhují změnu zákona o církvích, se kterou přišla iniciativa Islám v ČR nechceme a která by výrazně zpřísnila podmínky pro registraci církví. | foto: PSP

O možné spolupráci ve volbách začala obě uskupení, která spojuje odpor proti přijímání uprchlíků do České republiky - zejména těch muslimských - jednat poté, co si Úsvit za nového předsedu zvolil bývalého válečného veterána z Afghánistánu Miroslava Lidinského. Úsvit rovněž upravil název i logo a změnil se z hnutí na politickou stranu.

„Docent Konvička bude superlídrem a mluvčím naši formace do krajských a senátních voleb v příštím roce,“ řekl Lidinský. Program uskupení vytvoří společný tým pod vedením sociologa Petra Hampla a předloží jej ideové konferenci letos v prosinci. Hampl zároveň kandiduje na předsedu Strany svobodných občanů a chce je zapojit do trojkoalice s Úsvitem a Blokem proti islámu.

„Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem,“ řekl na tiskové konferenci předseda Úsvitu Lidinský.

Svobodní s Konvičkou nejdou. Hampl by měl odejít, řekl Mach

Předseda Svobodných Petr Mach se pro iDNES.cz ohradil proti tomu, že by Svobodní uvažovali o volební spolupráci s Konvičkovým Blokem proti Islámu a s Úsvitem.

„Pan Hampl je v trochu schizofrenní pozici, jestliže chce kandidovat na předsedu Svobodných, ale zároveň připravuje program pro konkurenční uskupení. Podle mě by udělal dobře, kdyby ze strany Svobodných odešel,“ uvedl europoslanec Mach. S Hamplem se o post šéfa Svobodných utká v listopadu.

Pod vedením Macha, bývalého poradce exprezidenta Václava Klause se zatím Strana svobodných občanů definovala jako liberální až libertariánské uskupení, což by zvolení Hampla zásadně změnilo. Svobodní jsou mimo český parlament, ale průlom se jim povedl loni, když získali jedno křeslo v europarlamentu.

Konvička mluví o nulové toleranci k islámu v ČR

„Program naší koalice má dva výchozí mantinely. Na jedné straně je to svoboda jednotlivce mít svou víru, na druhé straně nulová tolerance k politizaci islámu v České republice,“ uvedl v úterý Konvička ke spolupráci s Úsvitem.

Tu dosavadní si pochvaloval. „Poslanci Úsvitu byli jediní, kteří okamžitě reagovali na naše návrhy zákonů a nabídli svoji pomoc při jejich předložení do Sněmovny. Proti invazi běženců nás nezachrání mediální výstupy, ale skutečná práce ve Sněmovně, která donutí vládu jednat. Proto jsem rád, že zahajujeme dlouhodobou spolupráci. A uvítám i další strany a hnutí, které se k ní připojí,“ dodal Konvička, jenž stál u zrodu iniciativy Islám v ČR nechceme, která později vytvořila Blok proti islámu.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch připomněl, že jeho strana už předložila novely zákonů, které mají podle opoziční strany zajistit větší kontrolu církví v České republice tajnými službami, a novelu azylového zákona zakazující udělení azylu imigrantům, kteří se dopustí byť jenom přestupku.

Úsvit opakovaně vyzývá vládu, aby uzavřela hranice České republiky a aby do ní nepouštěla uprchlíky, kteří nyní do Evropy míří ze Sýrie i dalších zemí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Přírodní antibiotikum? Peří ptáků ukrývá speciální imunitní systém

Své svěřence si sokolníci doslova hýčkají.

Ptáci mají v peří svoji vlastní armádu, která je brání před přemnožením nebezpečných bakterií. Okolo čtvrtiny druhů...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz