Blok proti islámu byl rozpuštěn hned poté, co sněm opustila místopředsedkyně Volfová a její příznivce z liberecké buňky. Založení nové iniciativy tak proběhlo už bez jejich hlasů.
„Mým posláním není boj s Janou Volfovou a jejími vlčaty. Mým úkolem je zabránit islamizaci naší země a lidem otevřít oči, aby pochopili, že islám je v první řadě politická ideologie ničící lidské životy a svobodu,“ uvedl šéf nového uskupení Konvička.
Do vedení byli podle mluvčího iniciativy Miroslava Adamce zvoleni Marie Čapková (Pardubice), Kateřina Šťastná (Praha), Martin Vítek (Opava) a David Nepimach (Zlín).
„Blok proti islámu byl rozpuštěn, protože nemělo smysl držet spolek, jehož čelní představitelé podávají na předsedu trestní oznámení a který měl sloužit pro některé z šíbrů, kteří se chtěli znovu dostat do Poslanecké sněmovny,“ řekl Konvička v narážce na lidi z Úsvitu.
Spory v hnutí se totiž týkají mimo jiné peněz, které po Bloku požaduje za kampaň Úsvit. Podle přítomných delegátů poslal předseda Úsvitu Miroslav Lidinský vedení Bloku proti islámu dopis, ve kterém chce splatit smluvní pokutu ve výši 9,5 milionů korun, a to zhruba do poloviny června.
„Jestli má pan Konvička dojem, že se rozpustí a tím to končí, tak se plete. Celá ta akce, kterou udělali s panem Hamplem, byla podraz na nás, na členech i na veřejnosti,“ uvedl ČTK poslanec Úsvitu Marek Černoch. Úsvit se podle něj bude domáhat peněz i soudně.
Od začátku rušno
Sněm Bloku proti islámu začal v Praze v 11 hodin dopoledne, už na počátku ale nastaly problémy. Podle ČTK ho opustili delegáti z několika krajů, kteří si stěžovali na „bolševické praktiky“ a svévolné manipulace vedení při vstupu na jednání. Podle zdroje iDNES.cz nebyla k jednání puštěna místopředsedkyně Jana Volfová a liberečtí delegáti.
„Mám pocit, že se pánové Konvička a Hampl rozhodli zničit veškerou práci, kterou jsme za poslední rok odvedli,“ řekla redakci iDNES.cz Volfová. Podle ní Konvička s místopředsedou Petrem Hamplem zavedli nedemokratické praktiky, kterými chtěli ovlivnit hlasování. Konkrétně tím, že předem vyloučili nepohodlné delegáty, především ty z Liberecka. Rozhodnutí o jejich vyloučení jim poslali emailem zhruba 12 hodin před sněmem.
Tento krok prý rozčílil i další přítomné delegáty a někteří z nich také opustili jednání. „Podle mého mínění odešla nadpoloviční většina, a nejsou proto usnášení schopní,“ řekla dále Volfová, která tím reagovala i na vyhlášení o rozpuštění Bloku proti islámu. Podle ní je právně pochybné. „Budu právně zkoumat jejich kroky. Myslím si, že ‚neusnášeníschopný‘ sněm nemůže zrušit Blok,“ uvedla.
Spolupráce s Alternativou pro ČR
Konvička původně hodlal založit novou stranu s názvem Alternativa pro Česko (čtěte zde). Na sněmu se však hovořilo o tom, že tento název se před nedávnem pokusil na ministerstvu vnitra registrovat někdo jiný.
Konvička chce nyní s uskupením, které nakonec nese název Alternativa pro ČR, spolupracovat. „Budeme tuto stranu podporovat, ale nebude nám činit problém přepřáhnout, pokud by se nám to, co dělá, nelíbilo,“ řekl Konvička. V čele obou uskupení mají však být odlišní lidé, řekl ČTK Petr Hampl. Je jedním ze členů přípravného výboru alternativy a odmítl, že by název odkazující na německou Alternativu pro Německo již obsadil někdo jiný, jak dnes informovala některá média.
Nespokojení delegáti si při svém odchodu dopoledne stěžovali na to, že blok zničili podvodníci a lobbisté. Členy včetně Konvičky vyzvali k tomu, aby se nenechali manipulovat a aktivně se zapojili do krajských voleb. Pokračovat v činnosti chtějí v rámci Bloku proti islamizaci a plánují dál spolupracovat s Úsvitem. Konvička manipulace odmítl. „Zloděj křičí: chyťte zloděje,“ řekl.