Blob na Letné stát nebude, je přesvědčen Pecina

  7:48aktualizováno  7:48
Nová budova Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického v Praze na Letné stát nebude, je přesvědčen šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Řekl to v dnešním rozhovoru pro deník Právo. Návrh podle něj odporuje územnímu plánu a jeho změnu by prý současné pražské zastupitelstvo nikdy neschválilo.
Šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina

Šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina | foto: Radek Miča

"Jenže takto otevřeně to nikdo panu Kaplickému neřekne. Nikdo si to nechce vzít na triko, protože by mohl vypadat takzvaně nekulturně. Tak čekají na mne, abych to zakázal a abych nekulturně vypadal já," řekl Pecina.

Generálního ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka prohlášení i takový způsob komunikace ředitele ÚOHS překvapil. "Nezdá se mi běžné, aby ředitel ÚOHS, místo toho aby rozhodoval nebo vypracovával nějaká stanoviska se takto se k věci vyjadřoval veřejně a opakovaně," uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál Ježek.

Podle něj už je o osudu blobu rozhodnuto. "Po roce, který máme za sebou, po hledání věcných důvodů, proč tam stát nemá, se snad vrátíme do výchozího bodu. Řekneme si, že věcné důvody neexistují, že proč tam stát nemá, je rozhodnutí politické. A to rozhodnutí bude zřejmě NE," myslí si Vlastimil Ježek.

Ministerstvo kultury by mezinárodní architektonickou soutěž na novou budovu Národní knihovny mělo zrušit, pokud si myslí, že soutěž nebyla v pořádku. "Já si to (že soutěž nebyla v pořádku) také myslím," uvedl. "Mezinárodní soutěž rozhodně podle měřítek českého zákona nebyla v pořádku," dodal.

Jeho úřadu ale nepřísluší soutěž posuzovat, protože předem uznal výjimku ze zákona. "Zadavatelé řekli, že u tak významné zakázky aplikují výjimku. A my jsme to uznali, protože měli právo výjimky využít. Od té chvíle na to nemáme právo dohlížet," vysvětlil.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže se v minulosti již dvakrát kauzou kolem knihovny zabýval. Podnět mu k tomu dali architekti, kteří se také soutěže zúčastnili. Antimonopolní úřad je ale v obou případech zamítl s tím, že mu nepřísluší zabývat se soutěží, která se konala podle pravidel Mezinárodní unie architektů. Nový podnět podal náměstek ministra kultury František Mikeš.

Úřad podobnou věc prý nikdy neřešil, a Pecina proto zatím neoficiálně požádal o radu evropské úředníky v Bruselu. Jeho úřad prý ani tentokrát svůj postoj nepřehodnotí, dokud z Bruselu nedostane odpověď, že výjimku v případě Národní knihovny aplikovat nelze.

Zatím si údajně nechal zpracovat oponentní posudek k posudku ministerstva kultury. "Až ho dostanu, seznámím se s ním a učiním v Bruselu oficiální dotaz," dodal Pecina.

Okolnostmi stavby budovy podle kontroverzního návrhu Jana Kaplického, který v mezinárodní architektonické soutěži zvítězil, se řadu měsíců zabýval tým Národní knihovny i skupiny odborníků.

Na svém závěrečném jednání koncem února nerozhodl a sdělil, že se bude čekat na vyjádření antimonopolního úřadu. Není totiž jasné, zda je možné na základě výsledků mezinárodní architektonické soutěže vyhlásit veřejnou zakázku.

Vše Národní knihovně

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz