„Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,“ uvedl ministr. Ve Sněmovně 22. prosince jako důvod odkladu zpřísnění opatření až na dobu po svátcích uváděl Blatný právě to, aby se lidí mohli o Vánocích setkat s příbuznými.
„Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude (vyhlášení 5. stupně pohotovost, pozn. red.) od 25. ale až od 27., čímž se umožní, aby lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat v průběhu vánočních svátků,“ řekl tehdy Blatný poslancům.
Milionové ztráty a sníh zničený od sáňkařů, hodnotí areály svátky |
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška lze očekávat až 19 000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích.
Vysoké počty nově nakažených jsou podle Duška způsobeny nejen komunitním šířením epidemie. Dalším důvodem je podle něj dobrovolné antigenní testování, díky němuž se daří odhalit zhruba čtvrtinu nových případů denně. „Dnes by bez nich bylo asi 12 000 pozitivních, ne 17 200,“ dodal. Roste podle něj podíl seniorů mezi nakaženými, lidé nad 65 let mají až třetinové riziko, že kvůli covidu-19 skončí v nemocnici.
Sociolog Daniel Prokop na Twitteru napsal, že před Vánoci kontakty stagnovaly a podle předběžných dat z průzkumů o svátcích díky omezení práce silně poklesly. „Kdybychom před svátky nerozvolnili a fungovala chytrá karanténa, mohlo to epidemii i utlumit. Takto se asi přenesla do rodin,“ uvedl Prokop.
Antigenních testů se provádí v posledních dnech zhruba stejně jako standardních testů PCR. Protože na ně chodí většinou lidé bez příznaků, zatímco na PCR chodí lidé poslaní lékařem či hygienou, zachycují často bezpříznakové přenašeče nemoci.
Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, je podle Duška zhruba 1,2 až 1,3. Prediktivní modely se podle ministra musely upravit na základě toho, že lidé opatření méně dodržují. „Lidé přestali opatření respektovat. To nakonec vedlo i k tomu, že se opatření musela zpřísnit,“ řekl k tomu Blatný.
Úterní nárůst počtu případů covidu-19 v ČR byl doposud nejvyšší. Přibylo 17 278 nakažených, což je o skoro pět tisíc více než v pondělí. Počet lidí, kteří se aktuálně s nákazou potýkají, je nejvyšší v historii. Skóre PES zůstává v pátém stupni.
Celkově se nyní s covidem-19 potýká 126 348 lidí, jedná se o nejvyšší počet aktivních případů v historii Česka. Celkem 7 001 z nich vyžaduje hospitalizaci. Hospitalizovaných od pondělí mírně ubylo. Z nákazy se již vyléčilo 638 183 lidí, podlehlo 12 436.
Máme připravenou očkovací strategii, nejsme pozadu, prohlásil Blatný:
5. ledna 2021 |